Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +6 °C
Viegls lietus
Ceturtdiena, 26. decembris
Megija, Dainuvīte, Gija

Extreme Boiled!*

Pārāk vārīts* - šogad vēsta britu laikrakstu virsraksti, apspēlējot slavenā angļu režisora Denija Boila uzvārdu un līksmojot par viņa galvu reibinošajām radošām izpausmēm. Un kā nepriecāsies - tūdaļ Londonā startēs Olimpiskās spēles, kurām atklāšanas ceremoniju režisē Denijs Boils, solīdams «pārsteidzošu, bet ļoti britisku» šovu un kura grandiozās izmaksas (tās lēš ap 47 miljoniem mārciņu) krietnu laiku bija masu mediju apspriešanas epicentrā - kā jau viss, kas Olimpiādes būvdarbu satracinātajiem londoniešiem asociējas ar vārdiem «pārāk dārgi», «vai mums to vajag, vai mēs to varam atļauties».

Boils, kurš pēc atkārtotās divu mēnešu Frankenšteina izrāžu triumfa sērijas, kas vēlreiz lika britu kritiķiem kolektīvi elst aiz sajūsmas, ironiski piezīmēja, ka «Olimpisko spēļu atklāšanas šovā mēs gan nevienu līķi neatdzīvināsim». Par pārsteidzošo Frankenšteinu tad arī šoreiz sīkāk.

Boila citi labie darbi

Protams, 1959. gadā dzimušā kinorežisora Denija/Daniela Boila vārds arī Latvijā nav svešs - reiz, jau pasen, viņš bija tas dulnais Mančesteras džeks, kas pasauli pārsteidza ar britu jauno - jauno dusmīgo paaudzes kinomanifestu - Ērvina Velša skandalozā romāna ne mazāk neķītro un talantīgo ekranizāciju Trainspotting jeb Vilcienvakti (1996), kas nu tūkstošiem fanu kļuvusi par kulta filmu, tajā tēlojušos aktierus iecēlusi zvaigžņu kārtā (vismaz par Aivenu Makgregoru, Džoniju Lī Milleru, Īvenu Bremneru, Kelliju Makdonaldi to var teikt droši), pie mums demonstrēti arī citi viņa labie darbi - tirpulīgais krimiķis Naktssargs/Nightwatch (1989), ironiskā paskvila Seklais kaps/Shallow Grave (1994), episkā vīzija par jaunajiem hipijiem ar Leo Di Kaprio un Moby mūziku Pludmale/Beach (2000), radioaktīvā zombijšausmene 28 dienas pēc/28 Days Later (2002) un, protams, Oskariem apbērtais eksotiskais kičs Graustu miljonārs/Slumdog Millionaire (2008), vienīgi perfektā ekstrēmā drāma par klintīs iestrēgušo riteņbraucēju 127 stundas/127 Hours (2010) pēc vietējo kinoizplatītāju nolēmuma par bēdīgi slaveno «mazo komercpotenciālu» mums gājusi secen.

Tieši tāpat, kā jūnija sākumā secen gāja Denija Boila izcilais teātra projekts Frankenšteins/Frankenstein, par kuru, kā smejies, šopavasar runāja visa pasaule un kuru arī varēja demonstrēt Latvijas skatītājiem, kā to jau piekopj ar pasaulslavenu teātru operām un baletiem tā dēvētajām «tiešraidēm» kinoteātros Splendid Palace un Forum Cinemas. Bet nekā - atkal kādam likās «pārāk mazs komercpotenciāls». Kaut gan tieši Frankenšteins būtu spējis kļūt par sezonas hitu - tieši tāpat, kā tas kļuva par trīs mēnešu izpārdotu gabalu Nacionālajā teātrī Londonā, kupli apmeklētu kinoizrādi 6. jūnijā kinoteātros no Ņujorkas, Parīzes, Berlīnes līdz Maskavai un, saprotams, arī mūsu tuvākajiem kaimiņiem «tur, kartē, drusku uz augšu». Jo - panākumiem ir visi nepieciešamie priekšnoteikumi plus pāris «odziņu», kas Frankenšteina reklamēšanu dara jo amizantāku.

Teātris - katrā mājā

Pirmkārt, komentārus neprasa angļu rakstnieces Mērijas Šellijas slavenais romāns - tā ir katra britu skolnieka obligātās literatūras sarakstā atrodamā gotiska šausmu žanra klasika, pēc kuras motīviem Niks Dīrs uzrakstīja lugu (citu starpā - arī lugu kā aktuālās literatūras paraugu apsviedīgie briti knaši iekļāvuši koledžu literatūras stundu analizējamajā vielā).

Otrkārt, Denija Boila izrāde ir kārtējais «ķieģelītis» Anglijā kopš 2009. gada plaši izvērstajā tautas kultūrizglītības programmās Teātris - katrā mājā un Teātris visiem. Šīs programmas ne tikai popularizē teātri visos iedzīvotāju slāņos (valsts sniedz subsīdijas, lai katrā britu teātrī būtu regulāras neticami lētās atlaižu dienas un pat teātris par brīvu), bet speciāli filmē labākās britu izrādes, kuras HD formātā izrādīt starptautiskajā kinoteātru tīklā. Pārlūkojot National Theatre Live četros projekta gados safilmēto izrāžu sarakstu, galva reibst no tās bagātības, kas mums aizšāvusi gar degunu: 17 izrāžu nosaukumi - Ķiršu dārzs, Virtuve, Hamlets, Kļūdu komēdija, Karalis Līrs…

Treškārt, izrāde Frankenšteins, kuras teātra pirmizrāde notika 2011. gada 17. martā, fascinē ne tikai ar tehnisko vērienu, apgaismojumu, kuram pat franču Vogue, žurnāls, kas par teātri neraksta, atvēlējis uzslavas kā «apbrīnojamam gaismas triumfam mākslā», vizuāli iespaidīgo skatuves efektu veidotāju - inženiertehniskā personāla - izdomu (jo stāsts taču ir par to, kā apsēsts zinātnieks Viktors Frankenšteins rada no miroņa «detaļām» jaunu būtni, bet vai dzīvu?), ar populārā britu elektroniskā dueta Underworld nervus kairinošo mūziku, bet galvenokārt ar šā šova veidotāju un izrādes dalībnieku vārdiem un māksliniecisko kvalitāti, ko šie vārdi garantē.

Tie ir režisors Boils un abi galveno lomu tēlotāji - Viktors Frankenšteins un viņa Radījums (The Creature, kā programmiņā) - Trainspotting Sikbojs jeb Slimais - Džonijs Lī Millers un aktieris ar pat angļiem grūti izrunājamo uzvārdu Benedikts Kamberbečs. Ahā - un te, lūk, slēpjas izrādes galvenais āķis! Boila triks - Millers un Kamberbečs spēlēja ABAS lomas, turklāt skatītāji nezināja, kurš būs kurš. Kurš šovakar būs prātu izkūkojušais fanātiskais zinātnieks, ārsts, kas uzņēmies pārcilvēka jeb Dieva funkciju - no nedzīvas dabas (miroņa) radīt dzīvību? Un kurš būs Frankenšteina eksperimenta «upura» - Radījuma lomā? Jo abas lomas vienlaikus sagatavoja abi aktieri. Un abi tika galā ar radītāja-radījuma duālo saspēli briljanti! Šellijas «gotiskie», tumšie, baiļu, izmisuma, pārdrošības, kvēla romantiska izaicinājuma pilnie teksti britu aktierskolas decentajā manierē divu tehniski virtuozu aktieru sniegumā ieguva šekspīrisku mērogu.

Satiekas divi Šerloki Holmsi

Visbeidzot, Latvijas, tāpat kā pārējās pasaules jaunajiem cilvēkiem, ne mazsvarīgs kairinātājs jeb āķis ir arī fakts, ka uz skatuves satikās divi Šerloki Holmsi - Benedikts Kamberbečs, kurš kopā ar savu pelēko tvīda mētelīti iemantoja ārprātīgu popularitāti pēc britu seriāla Sherlock pirmo divu sezonu daļām, un Džonijs Lī Millers, kurš šoruden būs «Kamberbeča vietā», tātad tēlos mūsdienu Šerloku Holmsu - šī paša seriāla amerikāņu versijā. Tikai, atšķirībā no angļu Šerloka, amerikāņu deduktīvajam ģēnijam Votsons būs aziātu meitene.

Tikmēr Facebook turpinās aktīva petīcijas parakstu vākšanas kampaņa, lai Frankenstein teātra versiju, kuru kinoteātru vajadzībām pielāgoja pats izrādes režisors - kinoprofesionālis Denijs Boils, izdotu DVD. Kulta gabals tomēr! Pievienojies arī tu: http://www.facebook.com/pages/Danny-Boyles-Frankenstein-Cumberbatch-Miller-DVD-Petition/108219549261254.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Bez nosaukuma

Teātra mājaslapa:
http://www.nationaltheatre.org.uk

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?