Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +2 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 13. janvāris
Harijs, Aira, Ārijs, Āris

Irānā var pieaugt konservatīvo vara

Pirms trim gadiem Irānas garīgais un reālais līderis ājatolla Alī Hāmenei atbalstīja pašreizējā valsts prezidenta Mahmūda Ahmadinedžāda pārvēlēšanu uz otro termiņu. Pēc vēlēšanām sākās astoņus mēnešus ilgi protesti, jo opozīcijas kandidātu atbalstītāji uzskatīja, ka vara ir viltojusi balsojuma rezultātus par labu M. Ahmadinedžādam. Tautas sacelšanos izdevās apspiest tikai ar spēku.

Pašlaik situācija ir mainījusies, un A. Hāmenei vairs nav kā plats mūris aiz sava protežē M. Ahmadinedžāda muguras. Piektdien paredzētajās Irānas parlamenta vēlēšanās, kas ir pirmās pēc 2009. gada prezidenta vēlēšanām, notiks cīņa starp garīgā līdera un prezidenta atbalstītājiem.

Tajā, visticamāk, panākumus gūs konservatīvās garīdzniecības sekotāji. Tomēr ir skaidrs, ka Irānā arī turpmāk pie varas atradīsies stingrā kursa piekritēji, kas neielaidīsies kompromisos ar Rietumiem, kuri izvērš aizvien bargākus pasākumus, lai apturētu Teherānas pretrunīgo kodolprogrammu.

Ļoga valsts pamatus

Kopš 1979. gada islāma revolūcijas Irānas politisko kursu ir noteikusi augstākā garīdzniecība, bet prezidentam tikusi ierādīta sekundāra loma. Tomēr M. Ahmadinedžāds, kurš šo amatu ieņem kopš 2005. gada, ir demonstrējis centienus iegūt reālu varu, regulāri izceļoties ar asiem paziņojumiem pret rietumvalstīm un «cionistu režīmu» Izraēlā un vēršoties pie irāņiem ar populistiskiem solījumiem.

A. Hāmenei lojālisti apsūdzējuši M. Ahmadinedžādu centienos iedragāt ājatollas pozīciju, aizvien biežāk izsakot viedokli par reliģiskas dabas jautājumiem, kas vienmēr tikuši uzskatīti tikai par garīgā līdera kompetenci. Konservatīvie uzskata, ka prezidents ļoga valsts pamatus, kas ir būvēti uz islāma vērtībām.

Plaisa starp garīgo līderi un prezidentu palielinājās pagājušā gada aprīlī, kad A. Hāmenei atjaunoja amatā nacionālās drošības ministru, kuru bija atbrīvojis M. Ahmadinedžāds, lai šajā krēslā ieceltu savu cilvēku. Nacionālās drošības ministrija ir nozīmīga, jo tā ir viena no institūcijām, kas lemj, kam atļaut vai neatļaut kandidēt vēlēšanās.

Ietekmīgā Uzraugu padome, kas arī vērtē vēlēšanu kandidātus, nav pielaidusi piedalīties vēlēšanās vairākus desmitus M. Ahmadinedžāda atbalstītāju, jo tie piederot «nepareizajai straumei», kas cenšoties vājināt garīdzniecības lomu. «Šādi uzbrukumi nav iespējami bez A. Hāmenei atļaujas,» politologs Hamīds Farahvašians apgalvo aģentūrai Reuters.

Savukārt M. Ahmadinedžāds savus kritiķus apsūdzējis likumu pārkāpšanā un piedraudējis tiem ar cietumu. Irānā publiska augstāko amatpersonu kritizēšana ir krimināli sodāma rīcība.

Apspiež opozīciju

Parlamenta vēlēšanās nekandidēs opozīcijas pārstāvji. Tās līderi Mirs Huseins Musavi un Mehdī Karubi jau gadu atrodas mājas arestā. Tieši viņu sakāve 2009. gada prezidenta vēlēšanās lika tūkstošiem neapmierināto iziet ielās.

Irānas līderi publiski ir pauduši atbalstu protestiem arābu zemēs, tomēr patiesībā baidās, ka pašu zemē var sākties sacelšanās. Cilvēktiesību organizācija Amnesty International ziņo, ka pirms parlamenta vēlēšanām tikuši aizturēti juristi, studenti, žurnālisti, politiskie aktīvisti, reliģisko un etnisko minoritāšu pārstāvji un cilvēki ar sakariem rietumvalstīs. Februārī tiesa pazīstamajam blogerim Mehdī Hazali piesprieda četrarpus gadu cietumsodu, jo viņš «izplatījis propagandu pret sistēmu».

Notiekot arī vēršanās pret elektroniskajiem medijiem, ko Irānas varasiestādes uzskata par lielāko draudu. Nesen policijas vadība paziņoja, ka meklēšanas sistēma Google patiesībā esot «spiegošanas instruments», un interneta kafejnīcām uzdots reģistrēt klientus.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?