Iespējams, tieši šī iemesla dēļ jaunievēlētie deputāti gandrīz visos ekonomiskajos rādītājos «pārsituši» vecos parlamentāriešus.
Tomēr iespējams arī cits skaidrojums - no desmit - atbilstoši pašu iesniegtajām deklarācijām bagātākajiem jaunās Saeimas deputātiem astoņi 9. Saeimā nestrādāja. Tas gan nenozīmē, ka viņi visi būtu saucami par sengaidītajām «jaunajām sejām» politikā - starp viņiem ir arī cilvēki, kas ieņēmuši amatus valdībā un pašvaldībās, bijuši politikas smagsvari, kuri izlēmuši atgriezties šajā nodarbē, kā arī biznesmeņi.
Visiem 100 jaunās Saeimas deputātiem kopā pieder aptuveni 5,3 miljonus latu lieli naudas uzkrājumi, 2,75 miljonus latu vērti vērtspapīri, 242 nekustamie īpašumi, 127 transportlīdzekļi un dažādu uzņēmumu kapitāldaļas gandrīz 2,85 miljonu latu vērtībā, liecina Dienas aprēķini.
Deputāti dažādiem aizdevējiem kopā parādā ir 3,76 miljonus latu, bet citiem viņi aizdevuši gandrīz 30 miljonus latu.
Saeimas miljonāri
Par miljonāriem, vadoties pēc deklarācijās norādīto uzkrājumu summām, uzņēmumu kapitāldaļu vērtībām vai aizdotās naudas, nešauboties var saukt četrus jaunās Saeimas deputātus - Andri Šķēli, Aināru Šleseru, Inesi Šleseri (visi PLL) un no baņķiera (vadījis Unibanku) par zemnieku pārtapušo Andri Bērziņu (ZZS).
Kaut arī deputāti nav bijuši skopi un daudzi savus personīgos līdzekļus tiešām aizdevuši citiem, pat par spīti tam, ka paši nav nomaksājuši savus parādus, neapšaubāmais aizdevēju līderis ir A. Šķēle - viņa deklarētais 19 miljonu latu lielais aizdevums ir lielāks nekā visu pārējo Saeimas deputātu aizdevumi kopā.
Otrs dāsnākais aizdevējs izrādījies bagātākais no abiem Saeimā ievēlētajiem Andriem Bērziņiem, kurš kādam aizdevis 7,7 miljonus latu.
Deklarācijās arī nav norādīts, cik vērts ir katrs deputātam piederošais transportlīdzeklis un zemes gabals. Atliek vien minēt, ka daudzdzīvokļu ēka gan jau būs vērtīgāka nekā garāža.
Lielākajai daļai deputātu pieder vismaz viens transportlīdzeklis, bet nenoliedzamie līderi šajā pozīcijā ir jau minētie zemnieki, kuriem pieder gandrīz pussimts laivu, traktoru un automašīnu.
Nekustamo īpašumu gan, pat par spīti tam, ka atsevišķiem no ZZS saraksta ievēlētajiem politiķiem tādu ir katram ap desmit, visvairāk pieder tieši Vienotības pārstāvjiem - 82.
Ir arī samelojušies
Svarīgi atzīmēt, ka par deklarācijās iesniegto datu atbilstību patiesībai atbild paši deputāti. Ir redzams, ka vismaz daļa politiķu savas deklarāciju veidlapas pildījuši, kā nu kurš mācējis, tādēļ, piemēram, vietām ieraksti dublējas un iezagušās arī gramatikas kļūdas.
Visu uz Saeimu kandidējušo personu iesniegtās deklarācijas pārbaudījis arī Valsts ieņēmumu dienests (VID), kas konstatējis, ka 246 personas savās kandidātu deklarācijās sniegušas atšķirīgas ziņas no tām, kas parādījušās viņu amatpersonu deklarācijās. Tāpat VID atklājis, ka 45 personas, iespējams, iznomājušas kādu savu īpašumu, to nereģistrējot, bet 118 personām izdevumi pārsnieguši deklarētos ienākumus, tādēļ tām varētu tikt veikts nodokļu audits. Tomēr nav zināms, kuras šīs personas bijušas un vai kāda no tām iekļuvusi arī Saeimā.