Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā 0 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 13. janvāris
Harijs, Aira, Ārijs, Āris

Latvijā laupa ārzemju adopcijā nodoto bērnu identitāti

Pēc Dienas rīcībā esošās informācijas, lielākajai daļai ārzemju adopcijā nodoto bērnu Latvijā pirms tam tiek nomainīts gan vārds un uzvārds, gan tautība un daudzos gadījumos - personas koda beigu daļa. Turklāt dzimšanas apliecībā kā vecāki tiek ierakstīti adoptētāji, tādējādi maldīgi norādot, ka viņi ir bioloģiskie vecāki. Bērnu tiesību aizsardzības likums gan liedz to darīt, nosakot, ka bērnam ir tiesības uz savas identitātes saglabāšanu.

Labklājības ministrija, pamatojoties uz Civillikumu, pieļauj gan adoptējamo personas koda, gan uzvārda maiņu, savukārt vārda maiņu - tikai ar nosacījumu, ka bērna līdzšinējais vārds neatbilst adoptētāja tautībai vai ir grūti izrunājams. Realitātē gan vārdi netiekot pielāgoti, bet gan kardināli mainīti. Vienīgā saistība ar savām saknēm bērnam paliek ailīte «dzimšanas vieta», jo to labot aizliegts.

Lēmumu par bērna identitātes maiņu, pamatojoties uz adoptētāju lūgumu, pieņem tiesa Latvijā. Tas notiek reizē ar adopcijas apstiprināšanas pieteikumu, lai jaunie vecāki pirms došanās atpakaļ uz savu mītnes valsti var izņemt bērna mainīto dzimšanas apliecību. Tiesai arī ļauts nodrošināt, lai adoptējamā bērna īstie vecāki, kam atņemtas aprūpes tiesības, neuzzinātu adoptētāju identitāti.

«Šobrīd tas regulējums ir tāds, kāds ir. Ir valstis, kurās adoptētāju uzvārdu pievieno, bet Latvijā to ļauj mainīt acīmredzot tā apsvēruma dēļ, ka adoptētāji nevēlas, lai apkārtējie uzzinātu, ka šis bērns ir adoptēts. Bet mainīt vārdu tikai atsevišķos gadījumos, taču principā ne,» norāda Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa. Jautāta, kāpēc realitātē lielākoties tiek mainīti arī vārdi, viņa atbild, ka tiesneši to izlemjot «katrā konkrētā gadījumā pēc saviem ieskatiem».

Ņemot vērā, ka daļa adoptēto bērnu nav sasnieguši lemtspējīgu vecumu, viņi nevar paust savu viedokli par identitātes maiņu, taču vai tādējādi netiek pārkāpts Bērnu tiesību aizsardzības likums? «Tas ir diskutējams jautājums. Ir būtiski, lai bērns zina, ka viņš ir adoptēts, un zina vārdu un uzvārdu, kas viņam bijis pirms adopcijas,» saka VBTAI priekšniece. To, vai kāds Latvijā pēc tam pārbauda, vai bērns šo informāciju zina, viņa nekomentē.

Adoptētājiem bērna identitātes maiņas pakalpojumu Latvijā sniedz bez maksas - par to nav jāmaksā pat valstī noteiktā nodeva, informē Tieslietu ministrijā (TM). Iestādes Dzimtsarakstu departamentā atzīst, ka par adoptējamo bērnu identitātes maiņas jautājumu bijušas diskusijas ģimenes tiesību darba grupā. 2012. gadā TM ierosināja sašaurināt Civillikuma regulējumu par adoptētā vārda maiņas nosacījumiem, taču Saeima grozījumus neatbalstīja.

«Ikviens adoptētais latvietis, sasniedzot pilngadību, var vērsties savas dzimšanas vietas dzimtsarakstu nodaļā un pajautāt par visiem saviem īstajiem radiniekiem - dzimtsarakstu aktos šie ieraksti paliek. Jebkurā mirklī, ja bērnam būs tāda interese, viņš var pieprasīt arī informāciju par saviem īstajiem vecākiem,» skaidro zvērināta advokāte Elita Perta, kura vairākus gadus palīdz itāļu ģimenēm Latvijā adoptēt bērnus.

Savukārt pirms dažiem gadiem likvidētā Rīgas Bērnu tiesību aizsardzības centra kādreizējais direktors Jānis Gulbis pauž bažas, ka no tiem bērniem, kuri adoptēti ļoti agrā vecumā, jaunās ģimenes šo faktu mēdz slēpt. «Ja bērns pieaugušā vecumā pēkšņi uzzina, ka patiesā identitāte un izcelsme atšķiras no zināmās, viņu uz mūžu var skart deprivācija - cilvēks vairs neatšķirs labo no ļaunā un nespēs nevienam uzticēties.»

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?