Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā 0 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 13. janvāris
Harijs, Aira, Ārijs, Āris

Latvija - nevienlīdzī bas līdere Eiropā

Mūsu valstī ir viena no nevienlīdzīgākajām sabiedrībām Eiropas Savienībā (ES). Saskaņā ar Labklājības ministrijas (LM) datiem turīgākās sabiedrības daļas ienākumi 6,3 reizes pārsniedz trūcīgākās iedzīvotāju grupas ienākumus, starp strādājošajiem iedzīvotājiem šī atšķirība ir vēl lielāka - labāk atalgotie darbinieki saņem septiņas reizes vairāk. ES kontekstā mūsu valstī ir trešā nevienlīdzīgākā sabiedrība tūlīt pēc Spānijas un Grieķijas.

Dienas aptaujātie eksperti uzsver, ka nevienlīdzības mazināšana ir ilgtermiņa pasākumu komplekss. Īstermiņā plaisu starp bagātajiem un nabagajiem var censties mazināt ar nodokļu un pabalstu palīdzību, taču tas nerisina problēmas dziļākos cēloņus - lielas iedzīvotāju daļas zemo konkurētspēju un pārāk lielu mazkvalificēto, tātad likumsakarīgi arī zemu apmaksāto darbvietu īpatsvaru mūsu ekonomikā. Tādējādi galvenie pasākumi nevienlīdzības novēršanai ir reformas izglītībā, nodrošinot, ka ikvienam pieejama kvalitatīva un konkurētspējīga izglītība, kā arī investīcijas zinātnē un inovācijās, lai radītu produktus ar augstu pievienoto vērtību, celtu darba ražīgumu un līdz ar to palielinātu augsti atalgotu darbvietu īpatsvaru.

Neveiksmīgā privatizācija

Runājot par cēloņiem tam, ka Latvijā ir viena no nevienlīdzīgākajām sabiedrībām ES, finanšu ministrs Andris Vilks (Vienotība) atbildi mudina meklēt pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados, kad notika pāreja no plānveida ekonomikas uz tirgus ekonomiku, un visai neveiksmīgajā privatizācijas procesā. Proti, pāreja uz tirgus ekonomiku, pēc finanšu ministra teiktā, notika visai nekontrolēti, tāpat kā privatizācijas process, kas bija pārāk sasteigts un necaurskatāms. Savukārt Pasaules Banka atzinusi, ka bija kļūda veikt privatizāciju pirms adekvāta tiesiskā regulējuma izstrādes un likuma varas iedibināšanas. Tā laika politiķi publiski arī atzinuši, ka ļaut valsts uzņēmumus privatizēt par sertifikātiem bija nopietna kļūda. Visu šo procesu rezultātā radās izteikti polarizēta un nevienlīdzīga sabiedrība.

To, kāpēc Latvijā nevienlīdzība divdesmit gados nav gājusi mazumā, bet tikai pieaugusi, A. Vilks skaidro ar to, ka nevienlīdzības mazināšana nav bijusi politiķu prioritāte un nav veikti pārdomāti pasākumi problēmas risināšanai.

Bijusī labklājības ministre Ilze Viņķele (Vienotība) kā vienu no galvenajiem nevienlīdzības cēloņiem min izglītības sistēmas vājumu, proti, kvalitatīvas un konkurētspējīgas izglītības slikto pieejamību, tas nozīmē, ka daudziem strādājošajiem ir minimālas profesionālās prasmes un konkurētspēja. Politiķe uzsver, ka netaisnīgums ielikts arī nodokļu sistēmā - proti, ar pārāk zemiem nodokļiem tiek aplikta bagātība un luksuss. «Esmu pārliecināta - lai veidotu vienlīdzīgu sabiedrību, ienākumi no kapitāla ir jāapliek ar tādu pašu nodokļu likmi kā ienākumi no darba,» uzskata I. Viņķele. Jāatceras, ka tieši par to nesen aicināja diskutēt arī finanšu ministrs, kurš tūdaļ izpelnījās asu sabiedrības un paša partijas līderes, Saeimas priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas pretreakciju.

I. Viņķele arī uzsver, ka nevienlīdzību nekādā veidā nemazina universālie pabalsti, kas tiek piešķirti visiem iedzīvotājiem, nevērtējot to maksātspēju; spilgts piemērs ir universālais ģimenes valsts pabalsts, kas tiek piešķirts arī miljonāriem.

Garantētais ienākums

Lai īstermiņā mazinātu nevienlīdzību un padarītu šo problēmu mazāk asu, galvenie valsts rīcībā esošie instrumenti ir nodokļu pārdale un pabalstu sistēmas sakārtošana. Eksperti ir vienisprātis - lai palīdzētu trūcīgākajiem, daudz būtiskāka par iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes mazināšanu, kas galveno labumu dod vairāk pelnošajai sabiedrības daļai, ir neapliekamā minimuma un atvieglojumu par apgādājamiem paaugstināšana. Jāatgādina, ka finanšu ministrs ierosināja ieviest zināmu progresivitāti un noteikt, ka zemākām algām neapliekamais minimums ir daudz augstāks. Diemžēl šī iniciatīva neguva koalīcijas atbalstu, pret to iebilda Nacionālā apvienība, turklāt pret šo ideju nikni iestājās Latvijas Darba devēju konfederācija.

Līdztekus nodokļiem būtisks īstermiņa risinājums nevienlīdzības mazināšanai ir pabalstu sistēmas uzlabošana. Pašlaik LM strādā pie garantētā minimālā ienākumu līmeņa noteikšanas. LM Sociālās iekļaušanas departamenta vecākā eksperte Evija Kūla stāsta, ka plānots noteikt atšķirīgu minimālo iztikas līmeni mājsaimniecībām pēc to ģimenes locekļu skaita. Viena cilvēka mājsaimniecībai tas būtu mazāks nekā, piemēram, četru cilvēku mājsaimniecībai. Plānots, ka minimālais ienākums tiktu aprēķināts attiecībā pret visu iedzīvotāju aptuveni vidējā ienākumu līmeņa - tie varētu būt 30-40%. E. Kūla stāsta, ka savukārt, rēķinot 60% no iedzīvotāju ienākumu vidējā līmeņa, garantētais minimālais ienākums, kas būtu jānodrošina pirmajam (vai vienīgajam) mājsaimniecības loceklim, ir 235 eiro. Par katru nākamo mājsaimniecības locekli ienākumu līmenis tiktu rēķināts pēc īpaša koeficienta. Būtiski, ka saskaņā ar LM ieceri, kuru atbalsta arī Finanšu ministrija, aprēķinātais minimālais ienākums būtu vienāds ar neapliekamo minimumu.

Minimālā alga - 1000 eiro

Tomēr visi eksperti norāda, ka ar nodokļu pārdali vien līdzēts nebūs, jo nevienlīdzības cēloņi iekodēti mūsu valsts tautsaimniecības struktūrā, kurā ir pārāk liels mazkvalificētā darba īpatsvars. Gan SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis, gan Latvijas Universitātes profesore Margarita Dunska uzsver, ka nepieciešamas investīcijas zinātnē un inovācijās, lai tiktu radītas augsti kvalificētas un labi apmaksātas darbvietas. Ekonomikas eksperts Ģirts Rungainis uzskata, ka Latvijā būtu panākama vienošanās, ka minimālā alga piecu gadu laikā pieaug, piemēram, līdz 1000 eiro.

Tas būtu iespējams, valdībai un uzņēmējiem vienojoties par investīcijām kvalificētu darbvietu radīšanā. Tam būtu nepieciešams noteikt nodokļu atlaides reinvestētai peļņai, kā arī, piemēram, līdzinvestēt uzņēmēju investīcijas - ja uzņēmējs investē pusmiljonu eiro, valsts vēl pusmiljonu pieliek klāt. Taču noteikums būtu, ka investīciju rezultātā uzņēmējam jāizveido noteikts skaits labi apmaksātu darbvietu. Tas, protams, prasītu arī attiecīgi sagatavotus un apmācītus darbiniekus, kuri varētu šādās darbvietās strādāt.

Vienmēr gan ir pretarguments, ka tomēr kādam jādara arī mazkvalificētie darbi. Taču runa ir par šādu darbu īpatsvara mazināšanu ekonomikā, kā arī par to, lai cilvēki šos darbus strādātu tikai tad, ja tā ir brīva izvēle, nevis tāpēc, ka nav bijis iespēju iegūt labu izglītību. Kā norāda D. Gašpuitis, valstij jānodrošina, ka ikvienam cilvēkam ir iespējas izsisties, ja vien cilvēks to vēlas.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?