Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā -1 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 13. janvāris
Harijs, Aira, Ārijs, Āris

Mazinātu Saeimas uzticamību

Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieka, kustībai Par labu Latviju tuvu stāvošā Aināra Šlesera (LPP/LC) ideja par to, ka darbu uzņēmumu vadībā uzņēmēji varētu savienot ar darbu Saeimā, ir pretrunā ar spēkā esošo likumu «Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā». Turklāt šāda prakse nevairotu nedz Saeimas darba kvalitāti, nedz sabiedrības uzticību parlamentam, norāda Dienas aptaujātie eksperti.

Alvis Vilks

KNAB priekšnieka vietnieks

Likums «Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā» pašlaik izslēdz iespēju savienot Saeimas deputāta darbu ar darbu uzņēmumu vadībā, un nav īsti saprotams, kāpēc būtu nepieciešams grozīt likumu. Šī likuma jēga ir tāda, ka cilvēkiem būtu jāvelta viss savs darbs politiskajai dzīvei un to nav iespējams apvienot ar aktīvu darbību biznesā. Arī kvalitatīvu darbu uzņēmumu vadībā nevar savienot ar aktīvu politisko dzīvi. Te gan jāņem vērā, ka nevienam deputātam nav aizliegts būt par uzņēmuma īpašnieku. Protams, pastāv iespēja, ka uzņēmuma īpašnieka statuss nereti rada lielu ieinteresētību kādos jautājumos, iespējams, dažkārt pat dziļāku nekā tad, ja cilvēks vienkārši ieņem kādu amatu kapitālsabiedrībā. Arī uzņēmuma īpašnieka statuss var radīt potenciālu interešu konfliktu un ieinteresētību kādās noteiktās jomās. Manuprāt, nav nekāda iemesla, lai grozītu likumu «Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā».

Laura Miķelsone

Sabiedrības par atklātību Delna direktore

Svarīgi, lai sabiedrība varētu būt pārliecināta, ka Saeimas deputāti patiešām pārstāv visas sabiedrības intereses. Uzņēmēji ir tikai viena no interešu grupām, bet šīs jaunās biedrības patiesie mērķi ir miglā tīti. Ir apsveicami, ka šādas biedrības vispār tiek veidotas, bet to mērķi un intereses būtu skaidri jādefinē, lai sabiedrībai tie būtu saprotami. Mulsina arī tas, ka Ķirsona kungs publiski ir runājis par kaut kādu līgumu, kas tikšot slēgts starp uzņēmējiem un politiķiem, lai uzņēmēji varētu kontrolēt politiķus. Šis līgums būtu jāpublisko, lai sabiedrība varētu spriest par tā saturu.

Ja uzņēmēji kā interešu grupa startē Saeimas vēlēšanās, viņiem jāsaprot, ka, līdzīgi kā tad, ja Saeimā ievēl ārstu vai skolotāju, «uzvelkot deputāta mētelīti», viņiem ir jāspēj pacelties pāri savām šauri profesionālajām interesēm un strādāt visas sabiedrības labā. Jau tagad ir gadījumi, kad likumdošanas process tiek virzīts par labu šauru personu loka reizēm arī skaidri identificējamām interesēm. Spēkā esošais likums «Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā» nosaka komercdarbības ierobežojumus un to, ka ne amatpersonas, ne viņu ģimenes locekļi nedrīkst iegūt valsts pasūtījumus un tamlīdzīgi, taču neatkarīgi no tā, ko paredz likums de iure, de facto nereti jau veidojas situācijas, kad likumdošanas process rezultējas lēmumos par labu kādām šaurām interešu grupām. Taču šaubas par to, kā interesēs notiek likumdošanas process, noteikti nevajadzētu vairot. A. Šlesera iniciatīvu pagaidām ir grūti komentēt, ja nav konkrēta likumprojekta un nav saprotams, kur viņš saskata problēmu.

Jānis Lagzdiņš

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību komisijas deputāts, TP

Uzņēmējdarbības savienošana ar politisko darbību būtu pretrunā ne tikai ar likumu, bet arī ar to, ko pats A. Šlesers ir deklarējis saistībā ar uzņēmēju kustības veidošanos. Proti, ka uzņēmēju iesaistīšanās politikā uzlabotu parlamenta darba kvalitāti. Biznesa vadīšanu nevar apvienot ar pilnvērtīgu darbu parlamentā. Manuprāt, uzņēmējiem būtu labāk palikt kā ekspertiem un darboties tautsaimniecībā, savukārt Saeimā ir jābūt profesionāliem politiķiem, kas uzklausa un ņem vērā ekspertu ieteikumus. Gan uzņēmējiem, gan politiķiem ir jāstrādā tikai vienā darbā - vai nu visi spēki jāvelta biznesam, vai arī politikai. Sēžot uz diviem krēsliem un strādājot uz pusslodzi, neviens no darbiem netiks paveikts pilnvērtīgi. Aizliegums aktīvu uzņēmējdarbību savienot ar darbu parlamentā izrietēja gan no starptautiskām pretkorupcijas rekomendācijām, gan no prakses. Diezgan spilgtus piemērus savulaik jau varējām vērot Augstākajā padomē (AP) - tie deputāti, kas bija ražojošu uzņēmumu vai pašvaldību vadītāji, AP sēdēs nepiedalījās vai arī piedalījās formāli, bet komisiju sēdēs vispār nepiedalījās.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Bez nosaukuma

Aptaujājusi Madara Fridrihsone

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?