«Es kā mamma, kurai ir deviņus gadus vecs dēls un vienpadsmit gadu veca meita, uzskatu - jo ilgāk bērnu vecāki pieskata, jo labāk. Līdz šim meitai vienmēr esmu teikusi, ka līdz 12 gadu vecumam viņu vienu, bez pieskatīšanas es neatstāšu,» Dienai saka ministre. Viņa domā, ka diskusijas sabiedrībā varētu radīt jautājums, līdz cik gadiem tad vecākiem uzmanīt savus bērnus. Viņasprāt, pieturas punkts varētu būt 14 gadu, jo šai vecumā jau bērnam var iestāties kriminālatbildība, tātad pašreizējais likums paredz, ka šai vecumā pusaudzim jāsāk atbildēt par savu rīcību likuma priekšā.
Majoru glābšanas stacijas vecākais glābējs Sandis Žogota Dienai stāsta, ka gadījumu, kad vecāki pamet savu bērnu bez uzraudzības pludmalē, esot daudz. «Piemēram, pie mums pienāk sieviete un teic, ka bērns pazudis. Mēs viņu atrodam 12 kilometru attālajā Lielupē. Jāvaicā, cik stundu viņa nav likusies ne zinis par bērnu?» retoriski vaicā glābējs. «Šāds likums, kas ļautu sodīt vecākus par bērnu nepieskatīšanu pludmalēs, būtu zelta vērts,» domā S. Žogota. Netrūkst arī bērnu, kas spēlējas majoru pludmales rotaļlaukumos un acīmredzami netiek pieskatīti: «Mēs jau laikus redzam, ka bērns lien ūdenī, savukārt vecāki vai nu aizmiguši, vai aizpļāpājušies, tos brīdinām jau iepriekš.» Nereti glābējiem uznāk dusmas par vecāku bezatbildību. «Reizēm man gribas viņiem, kā saka, uzšaut,» atzīstas puisis.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieks Ainars Pencis uzskata, ka atbildība par bērnu jāparedz tai personai, kuras uzraudzībā attiecīgajā brīdī ir bērns. «Tas var būt radinieks, kaimiņš vai skolotājs. Taču vienu atstāt nedrīkst,» spriež A. Pencis. Tāpat kā L. Mūrniece, arī VUGD priekšnieks uzskata, ka vecuma slieksnis pieaugušo atbildībai pār bērnu varētu būt 14 gadu. «Es jau saprotu arī vecākus, viņi droši vien raujas melnās miesās, lai nopelnītu iztiku, un bērnus uztic vecvecākiem, lai pieskata, tomēr uzraugiem jāsaprot, cik nopietna patiesībā ir viņu atbildība,» domā amatpersona.
Diena jau vēstīja, ka Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija mēneša laikā sola rosināt grozījumus Administratīvo pārkāpumu kodeksā par vecāku atbildības palielināšanu, ja bērns ir vecāks par septiņiem gadiem un bez uzraudzības pamests veselību un dzīvību apdraudošā situācijā. Labklājības ministrija, kurai šo ierosmi vajadzētu virzīt Saeimā, sola karstas debates.