Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Nav jāmaksā, taču viņi nenāk

Nu man paveicās, mulsi smaida Andris (59), kuru no kāju zaudēšanas paglāba Vaives pagasta Sociālā dienesta darbinieki, nogādājot viņu slimnīcā. Tā kā Andris vasarā bija dzīvojis Cēsīs mazā nojumītē uz ielas, skarbā dzīve rudenī atmodināja slimības viņa pirms trim gadiem apsaldētajās kājās. Vēl septembrī par slimnīcā pavadītajām 12 dienām viņam būtu jāmaksā ap 80 latiem - divreiz vairāk, nekā Andris saņem mēnesī -, taču oktobrī nekas nebija jāmaksā.

Andris baudīja Pasaules Bankas (PB) aizdevuma «sociālo spilvenu», kas nozīmē, ka no oktobra trūcīgie var bez maksas doties pie ģimenes ārsta, speciālistiem, ārstēties slimnīcā un saņemt izmeklējumus. Taču maz cilvēku to izmantojuši - no trim mēnešiem piešķirtajiem septiņiem miljoniem latu oktobrī un novembrī iztērēti tikai daži simti tūkstoši.

Ja tā turpināsies līdz gada beigām, pāri palikusī nauda aizies valsts budžeta deficīta segšanai. Nākamajam gadam no PB aizdevuma sociālā atbalsta tīkla plānoti 24 miljoni latu, trūcīgo personu skaits valstī prognozēts jau ap 200 000 (šogad - 140 000). Kāpēc trūcīgie pacienti neņem to, kas pienākas, - pagaidām nav skaidri zināms, ir tikai minējumi. Piemēram, trūcīgie nespēj samaksāt par zālēm, nepietiek naudas autobusa biļetei, lai tiktu pie ārsta. Ir arī bažas, vai līdz visiem trūcīgajiem ziņas par atvieglojumiem vispār nonākušas. Iespējams, trūkums «iedzen cilvēkus tādā izolācijā, ka viņi nekur sabiedrībā neiet - tikai līdz veikalam», saka Silvija Šimfa, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece sociālajos un veselības jautājumos. Iepriekš par veselības aprūpes pakalpojumiem trūcīgajām personām bija jāmaksā 50% no iemaksām. Par trūcīgu cilvēku atzīst, ja viņa ienākumi ir zem 90 latiem mēnesī.

Jānes kā karogs

Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāra vietnieks Juris Bundulis uzsver - par atvieglojumiem trūcīgajiem VM informējusi pašvaldības, sociālos dienestus, reģionālos medijus un visas ārstniecības iestādes.

Cēsu rajona Vaives pagastā dzīvojošais Genadijs (49) trūcīgā izziņu saņēma pirms dažiem mēnešiem, pēc pārciestā infarkta viņš nevar kādu laiku strādāt. Pagaidām atvieglojumus viņš izmantojis tikai pie ģimenes ārsta. Diemžēl neesot zinājis, ka šā gada pēdējā ceturksnī trūcīgajiem par zālēm pašiem bija jānomaksā 12,5 lati, lai pēcāk zāles pilnībā kompensētu valsts. Viņš jau vairāk nekā 20 latu par zālēm nesen izdevis, diez vai čeki esot saglabāti. Genadijs stāsta - Sociālajā dienestā sen nav bijis, ģimenes ārsts neko tādu neesot teicis.

«Visiem sakām - trūcīgā statuss kā karogs visur jānes priekšā,» uzsver Rudīte Petrova, Vaives pagasta Sociālā dienesta vadītāja. To pašu apgalvo arī citu pašvaldību dienesti. Viļānu novada pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja Daila Strupiša novērojusi, ka diezgan maz trūcīgo vēršas pie ārstiem - «saka - izrakstīs man zāles, un kā es par tām varēšu samaksāt». Liepājas domes Sociālā dienesta vadītāja Iveta Pūķe par problēmu atzīst to, ka Liepājā nav Veselības norēķinu centra filiāles, kurp būtu jānes čeki par valsts kompensējamām zālēm, kas trūcīgajiem jāatmaksā, kad pārsniegts limits - 50 latu gadā vai 12,5 lati ceturksnī. Tie ik reizi jāsūta pa pastu uz Kuldīgu, kur ir filiāle. Viņa arī uzskata, ka pacientiem «nostrādā emocionālais faktors - neiziet no prāta tas, ka medicīna ir ļoti dārga». Ne visiem veselība arī ir galvenā prioritāte.

Austrumu slimnīcā kopš gada sākuma dubultojies trūcīgo pacientu skaits. To novembrī novērojusi arī Aizkraukles slimnīca. Tās pārstāvis Ēriks Vizulis saka: «Trūcīgie pacienti tomēr nav nolaiduši rokas, nāk un ārstējas, nevis mirst mājās.»

Vēlas paplašināt loku

Liepājas reģionālās slimnīcas pārstāve Inese Flaksa piebilst - trūcīgajiem pacientiem ir atvieglojumi, savukārt nereti ļoti bēdīgā stāvoklī ir pensionāri, kuriem no nelielajām pensijām jāmaksā par veselības aprūpi. VM to vēlētos mainīt.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Kas pienākas trūcīgajiem?

No Pasaules Bankas aizdevuma rudenī Finanšu ministrija piešķīra Ls 7,56 milj.

Oktobrī no šīs naudas iztērēti 85 068 lati, novembrī - ap 135 000 (provizoriskie dati)

Nākamajā gadā trūcīgo atbalstam plānoti Ls 24,2 milj.

No 1.oktobra trūcīgajiem nav jāmaksā pacienta iemaksas:

pie ģimenes ārsta, speciālista, par izmeklējumiem un uzturēšanos slimnīcā (arī «slimnīcu viesnīcās»), par operācijām

ja gadā par valsts kompensējamām zālēm trūcīgās personas pašas maksā ne vairāk kā 50 latu, pēcāk čekus par zālēm kompensē valsts

Sociālā atbalsta tīklā ietilpst arī dienas centru izveide trūcīgajiem ar garīgiem traucējumiem un trūcīgo aprūpe mājās

Dati: VM, Veselības norēķinu centrs

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?