Laika ziņas
Šodien
Migla
Sestdiena, 28. decembris
Inga, Irvita, Ivita, Ingeborga

Obligātumu vairs nepiesauc

Gadījumā, ja skolā mācās vairāk nekā desmit luterāņu, katoļu, pareizticīgo, vecticībnieku vai baptistu bērni, viņiem tā saukto Bībeles mācību varēs pasniegt attiecīgās konfesijas vadības izraudzīts skolotājs, paredz likumu grozījumi, kurus partiju apvienības Par labu Latviju! (PLL) deputāti iesnieguši Saeimas prezidijā. Rīgas Kristīgās vidusskolas direktore gan šo ideju sauc par nereālu.

Pretrunā līdzšinējā Latvijas katoļu galvas Jāņa Pujata un politiķu skaļajiem paziņojumiem, PLL izstrādātie grozījumi Izglītības un Reliģisko organizāciju likumos tomēr neuzliek par pienākumu pilnīgi visiem skolēniem studēt Bībeli. Likumprojektā norādīts, ka «pie kristīgās ticības nepiederīgie un ateisti pēc izvēles apgūst Bībeles - kristīgo - mācību vai ētiku».

Šis PLL priekšlikums saskan ar jaunā Latvijas Romas katoļu baznīcas vadītāja Zbigņeva Stankeviča pirmdien intervijā Latvijas Radio teikto: «Es esmu par Bībeles mācīšanu skolā visās klasēs no pirmās līdz pēdējai. Bet es neatbalstu šīs mācības uzspiešanu tiem, kuri kategoriski to nevēlas, piemēram, citu reliģiju ticīgajiem vai neticīgajiem.» To, kādā veidā Bībeles mācību iedibinās, viņš esot gatavs panākt pārdomātās diskusijās ar skolotāju un vecāku organizācijām.

Neesi kristietis - nemācies

Arī Saeimas deputāts un mācītājs Ainars Baštiks (PLL) Dienai atzina, ka saukt Bībeles mācību par obligātu priekšmetu nebūtu īsti korekti, jo tas, vai cilvēks ir vai nav kristietis, kam jāapgūst Bībeles mācība, netikšot vērtēts pēc citiem kritērijiem kā vien viņa paša apgalvojumiem. «Ja jau cilvēks pasaka, ka nav kristietis, tad arī nav,» norāda A. Baštiks. Viņš gan piebilda, ka likumprojekts vēl ir tikai pašā sākuma stadijā, tādēļ daudz kas vēl varot mainīties.

A. Baštiks arī uzskata, ka jaunajam priekšmetam pasniedzēji varētu tikt atrasti visai ātri: «Katru gadu Latvijā notiek kristīgo skolotāju konferences. Šie cilvēki paši māca, piemēram, fiziku, bet uzskata sevi par kristiešiem. Domāju, ka viņi varētu pasniegt arī kristīgo mācību, jo skolēniem jāapgūst ne jau teoloģija, bet gan Bībelē paustie principi.»

Neviens no Dienas aptaujātajiem Saeimas frakciju vadītājiem gan vēl nebija iepazinies ar likumu grozījumu projekta tekstu un nevarēja droši apgalvot, kāds būs partijas balsojums par tiem. Piemēram, VL-TB/LNNK frakcijas vadītājs Māris Grīnblats atzina, ka no šādas mācību stundas varētu rasties savs labums, tomēr prātīgāk būtu pieturēties pie brīvas izvēles iespēju piedāvāšanas. Viņaprāt šis varētu būt no tiem likumprojektiem, kas ilgstoši iestrēgst Saeimas komisijās, jo šāda mācību priekšmeta ieviešanai nepieciešami nopietnu ekspertu atzinumi un nepietiekot ar vienkāršu nobalsošanu Saeimā. Savukārt Dzintars Zaķis (JL) vairāk sliecoties domāt, ka šim jautājumam būtu jāpaliek ģimenes, nevis valsts kompetencē.

Pātarus iekalt neliek

Rīgas kristīgajā vidusskolā kristīgo mācību pasniedz no pirmās līdz 12. klasei. Skolas direktore Iveta Gaile Dienai pastāstīja, ka Bībeli no galvas neviens šajā skolā nemācoties. «Pātarus kalt lika 18. gadsimtā, tagad ir pedagoģijas laiks. Tās ir gandrīz vienīgās mācību stundas, kurās Latvijas izglītības sistēmā skolēniem tiek dota iespēja diskutēt un paust viedokli, nevis tikai apgūt faktus,» skaidro I. Gaile, kura pati pasniedz kristīgo mācību.

Viņa gan bija ļoti kritiski noskaņota pret PLL deputātu plānoto skolēnu dalīšanu pēc kristīgajām konfesijām. «Es domāju, ka tas dzīvē ir nereāli. Tā jau būtu svētdienas skola! Pedagogam ir jāuztver, ka Bībele atbild uz dzīves lielajiem jautājumiem, nevis apmāca kādā reliģiskajā konfesijā. Tiem, kas strīdas par konfesijām, ieteiktu atnākt un apskatīties, kā sadzīvojam mēs,» aicina direktore.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?