Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +2 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 13. janvāris
Harijs, Aira, Ārijs, Āris

Pašvaldības grib pašas pārvaldīt ezerus

Kamēr valdības gaiteņos ceļu turpina jaunais Zemes pārvaldības likums, kurš regulētu iespējas pašvaldībām savā valdījumā pārņemt publiskos ūdeņus, kas pašlaik ir valsts rokās, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) uz galda jau nonākuši divu pašvaldību pieteikumi. Eksperti gan ir bažīgi par iespējamu privātu būvniecības projektu lobēšanu tādā veidā, pašvaldībās to noliedz.

Līdz šim VARAM saņemti Ogres un Ādažu pieteikumi ar vēlmi pārvaldīt administratīvajā teritorijā esošus ezerus, stāsta ministrijas Telpiskās plānošanas departamenta pārstāve Margarita Gorškova. «Mēs ar nepacietību gaidām valdības lēmumu par to, ka mums nodod trīs ezerus. Mums ir iestrādes, kā izpētīt Lobes ezeru. Pārējos varam veidot kā tūrisma objektus,» stāsta Ogres novada domes preses pārstāvis Nikolajs Sapožņikovs. Diena jau rakstīja, ka Ogres pašvaldība iecerējusi veicināt sapropeļa ieguvi Lobes ezerā. Ministrijā prognozē, ka drīzumā šis jautājums tiks skatīts valdībā.

Bažīgi par Baltezeru

Otrs iesniegums ir no Rīgas tuvumā esošās Ādažu pašvaldības, kuras teritorijā atrodas vairāki ezeri, arī Mazais un Lielais Baltezers. Ādažu novada domes lēmumā vēlme pārņemt ezerus savā valdījumā skaidrota lakoniski: personai nav iespējams saskaņot apbūvi Būvniecības likuma noteiktajā kārtībā, ja apbūve plānota īpašumos, kas robežojas ar valstij piekrītošiem publiskiem ūdeņiem. VARAM šāds skaidrojums gan nav šķitis pietiekams, un M. Gorškova uzsver: «Saskaņot privātas ieceres, tas nav labākais pamatojums šādam lēmumam.»

Arī eksperti pauž bažas par pašvaldības motivāciju pārņemt Baltezeru savā pārvaldībā, saistot to ar atbalstu privātiem būvniecības projektiem. «Tas, kas tieši šobrīd notiek, izskatās pakārtoti vienam projektam. Galvenā problēma ir līdzšinējā pieredze, kā pašvaldības spēj vai nespēj nodrošināt būvniecību savā administratīvajā teritorijā,» skaidro biedrības Delna pārstāve Aiga Grišāne.

Pašvaldībā noraida pārmetumus par konkrētu projektu lobēšanu. «Šāds apgalvojums ir absolūti greizs. Mums ir vienalga,» uzsvēra Ādažu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Pēteris Balzāns. Būvvaldē gan norāda, ka novadā katru gadu esot vairākas ieceres, kurām jāizstrādā projekti, bet to nevar izdarīt, jo jāsaskaņo ar īpašnieku, tātad valsti.

Arī otrpus Lielajam Baltezeram esošajā Garkalnes novadā tiek apspriesta ideja pārņemt savā valdījumā novada teritorijā esošo Baltezera daļu, Dienai atklāj priekšsēdētāja vietnieks Alvis Zīriņš. Pagaidām dome vēl apkopo tās struktūrvienību redzējumu par šādu ieceri. «Gribam mazliet atraisīt rokas teritorijas uzkopšanai. Radīt pateicīgāku vidi. Jautājums ir par peldvietām, krastu uzlabošanu,» saka A. Zīriņš. Taujāts par saistību ar privātajiem būvniecības projektiem Baltezera krastā, pašvaldības pārstāvis noliedz, ka ezera pārņemšana būtu saistīta ar to.

Skaidri nosacījumi

Ādažu pašvaldībā arī uzsver, ka dome par ezera ņemšanu pārvaldījumā lems tad, kad būs skaidri nosacījumi. «Var piekrist tam, ka katram konkrētam ezeram vajadzīgs konkrēts saimnieks, kurš ir ieinteresēts. Tomēr jābūt skaidrai kārtībai, kā un ar kādiem nosacījumiem pašvaldības pārņem savā pārvaldījumā,» norāda biotopu eksperte Lelde Eņģele. Tāpat būtiski, lai par šo jomu būtu atbildīga konkrēta ministrija un valstij būtu iespēja kontrolēt pašvaldību saimniekošanu tām nodotajos ūdeņos.

Ministrijā gan steidz kliedēt bažas - gadījumos, kad pašvaldība tai nodotos ūdeņus neizmantos rīkojumā norādītajiem mērķiem, valsts ezerus varēs pārņemt atpakaļ savā valdījumā, stāsta M. Gorškova. Tas ļaušot izslēgt ļaunprātīgu rīcību. Ministrijā kā ļoti būtisku uzsvēra likumprojekta punktu, ka attiecībā uz katru būvniecības projektu ikreiz atļauju izsniedz nevis pašvaldība, bet ar valdības rīkojumu. Izņēmums gan ir tās būves, kas atļautas aizsargjoslu likumā.

Oktobra beigās likumprojekts jau bija nonācis līdz valdības komitejas darba galdam, tomēr tā skatīšana valdībā atlikta uz mēnesi, uzdodot ministrijai projektu precizēt. Kā norādīja komitejā, projektā jāparedz - nododot valstij piederošu zemi pašvaldības īpašumā, ikreiz nepieciešams valdības rīkojums.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?