J. Šmits un vēl divas šajā epizodē iesaistītas privātpersonas ir pirmās, kurām apsūdzību Bērnu slimnīcas apjomīgajā korupcijas skandālā tagad ceļ prokurors Māris Leja. Apmēram divu nedēļu laikā varētu uzrādīt apsūdzības arī pārējiem aizdomās turētajiem. Sākotnēji prokurors domājis, ka lieta tiesā varētu nonākt šā gada beigās, taču precīzi prognozēt esot grūti lielā aizdomās turēto skaita dēļ.
Kukulis - mājā
Inspektoram J. Šmitam draud brīvības atņemšana līdz astoņiem gadiem, bet kukuļa devējiem grupā - no pieciem līdz desmit gadiem, liecina Krimināllikuma panti, par kuriem apsūdzības izvirzīs. Taču J. Šmits, kura valsts amatpersonas deklarācija vēsta par 39 500 eiro lielām parādsaistībām pērngad, noteikti nepieder lielākajām «zivīm» pirms gada KNAB uzsāktajā lietā. Iespējams, vislielāko labumu saņēmusī «zivs» varētu būt Bērnu slimnīcas nu jau bijušais valdes loceklis, iepirkumu komisijas vadītājs Arnis Kramzaks. Viņu tur aizdomās par kukuļņemšanu 80 000 latu vērtībā. Kukulis varētu būt bijuši būvfirmas Rīgas firma Pamats par brīvu veiktie darbi viņa privātmājā.
Izmeklēšanā atklātā iespējamā shēma ir šāda: slimnīcas amatpersonas, līdzdarbojoties būvuzraugiem Projektu vadības un attīstības birojs (PVAB), kopā ar būvniekiem Pamats «uzpūtuši» tāmes būvprojektiem 2009. gadā, no tā gūstot labumu, nevis lētāko piedāvājumu.
KNAB pret aizdomās turētajām personām aicina celt apsūdzības pēc Krimināllikuma pantiem par krāpšanas, kukuļdošanas, kukuļņemšanas, dienesta stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas, komerciālās uzpirkšanas un viltotu dokumentu izmantošanas gadījumiem, tajā skaitā ar viltu iegūstot tiesības uz naudu par kopējo summu ne mazāk kā 100 000 latu apmērā.
Aizdomās turētie ir trīs valsts amatpersonas - A. Kramzaks, viņa kolēģis Bērnu slimnīcā saimniecības direktors Aivars Lisenko, zināms arī kā dāsns ziedotājs Tautas partijai, inspektors J. Šmits un septiņas privātpersonas. Viņu vidū ir PVAB valdes loceklis Raitis Muižnieks, Pamats lielākais īpašnieks Aleksandrs Kreicers, kā arī pēc portāla ir.lv informācijas vēl piecas privātpersonas - Georgijs Pimenovs, Sergejs Kravcovs, Juris Briedis, Rihards Jāgers un Mihails Kreitsars.
Uzpūta tāmes
«Shēma ir tāda: tiek iesniegta tāme, un, kad visi pretendenti iesnieguši piedāvājumus, kāda no amatpersonām ar tiem iepazīstas un secina, ka Pamata piedāvājums ir ļoti izdevīgs. Bet starpība starp piedāvāto līgumsummu un nākamā pretendenta piedāvāto cenu ir ļoti liela,» skaidro M. Leja. Tad līdz piedāvājumu atvēršanai tāmes samainītas. Tāda aina varētu būt bijusi slimnīcas Vecāku mājas rekonstrukcijas gadījumā. Sākotnējā iesniegtā tāme bijusi 369 000 latu, bet pēc tam jau parādījušies Ls 390 000. Rekonstrukcija tika pilnībā veikta par ziedojumiem.
Par valsts galvoto kredītu apmaksāto slimnīcas daudzfunkcionālā korpusa būvdarbu divu kārtu iepirkuma gadījumā ir cita shēma. Būvnieki aprēķināja summu, par kādu pašiem izdevīgi veikt darbus, un tai pieskaitīja klāt summas, kuras vēlējās saņemt amatpersonas. Būvdarbiem konkurss netika rīkots, bet gan sarunu procedūra, tāpēc samainīt tāmes nebija nepieciešamības. Te krāpšanas ceļā zaudēti vismaz 33 000 latu. Nelikumīgas darbības atklātas arī Bērnu slimnīcas Uzņemšanas nodaļas vienkāršotās renovācijas darbu iepirkumā - cenšoties radīt sadārdzinājumu par 47 000 latu.