Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Pirmdiena, 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde

Sievietei par veselību jārūpējas arī pašai

Par sievietes veselību Latvijā tiek domāts, uzskata ginekologi. Ne velti šo gadu Veselības ministrija pasludinājusi par Mātes un bērna veselības gadu, tādējādi pievēršot uzmanību ne tikai sievietes neauglības ārstēšanai, bet arī mātes grūtnieces un bērna veselības aprūpes uzlabošanai. Tāpat valstī pieejama valsts organizēta un apmaksāta krūts vēža un dzemdes kakla vēža savlaicīgas atklāšanas programma sievietēm.

Tomēr atsaucība veikt vēža skrīningu ir maza. Kāpēc sievietes vairās no ginekologa apmeklējuma? Kā atrast uzticamu ārstu? Kādus veselības pakalpojumus valsts sievietēm piedāvā bez maksas?

Apmaksāts skrīnings

Vēl nesenā pagātnē sievietei reizi gadā bija iespēja apmeklēt ginekologu bez maksas. Šāda pakalpojuma vairs nav un lēmums ir pamatots, teic Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Dace Rezeberga. «Pētījumi liecina, ka optimāls laika periods dzemdes kakla vēža pārbaudes veikšanai ir trīs gadi, bet krūts vēža pārbaudes veikšanai - divi. Tas ir laiks, kas ļauj izsekot līdzi veselības pārmaiņām. Pārējās ginekologa apmeklējuma vizītēs notiek tikai konsultācijas - par kontracepciju un tiek risinātas citas problēmas,» saka D. Rezeberga. Pamatojoties uz šiem pētījumiem, valsts organizēja vēža skrīninga programmmu, atsakoties sievietei apmaksāt vienu vizīti gadā pie ginekologa, jo, ja būs vajadzība, ārstu sieviete apmeklēs biežāk.

Nacionālais veselības dienests pēc Iedzīvotāju reģistra datubāzē sievietēm vecumā no 50 līdz 68 gadiem reizi divos gados izsūta uzaicinājuma vēstules valsts apmaksāta krūts dziedzera pārbaudei ar mamogrāfijas metodi, bet dzemdes kakla pārbaudei - vecumā no 25 līdz 67 gadiem vienu reizi trīs gados. Pērn dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi vēža savlaicīgas atklāšanas programmas ietvaros veikušas 62 796 sievietes, lai gan izsūtītas 181 808 uzaicinājuma vēstules, liecina Nacionālā veselības dienesta dati. Savukārt krūts vēža profilaktisko pārbaudi veikušas 51 348 sievietes, izsūtītas - 151 956 uzaicinājuma vēstules. Atsaucība apmeklēt vēža skrīningu nav liela. «Daudzas neapzinās vēža riskus un uzskata, ka uzaicinājuma vēstule neattiecas uz viņām, jo domā - ar mani tas nenotiks,» vērtē ginekoloģe Aija Tula-Rijkure. Savukārt D. Rezeberga novērojusi, ka sievietes ignorē uzaicinājumu ne aiz ļauna prāta. «Daudzas tik tiešām par veselību rūpējas, bet vēstuli doties uz vēža skrīningu neatpazīst kā uzaicinājumu. Tās, kuras iet pie ārsta uz privātpraksi, nezina, ka arī šie ginekologi var veikt bezmaksas pārbaudi, un vēstuli nepaņem līdzi.»

Ja uzaicinājuma vēstule veikt skrīningu nozaudēta, to var atjaunot, vēršoties pie sava ģimenes ārsta vai zvanot uz Nacionālā veselības dienesta bezmaksas informatīvo tālruni 80001234. Ginekoloģe Aija Tula-Rijkure norāda, ka pakalpojums veikt dzemdes kakla vēža pārbaudi nav dārgs, maksā ap diviem latiem, un norāda, ka sievietes, kas ir riska grupā, par šo procedūru bieži maksā pašas, jo veikt skrīningu ārsti iesaka biežāk, nekā valsts rekomendācijās teikts, lai sekotu līdzi veselības izmaiņām.

Ja problēmas

Cik bieži sievietei jāapmeklē ginekologs? Šajā jautājumā ekspertu viedokļi dalās. D. Rezeberga uzskata - ja sieviete ir vesela un viņai nav sūdzību, tad ārsta apmeklējums var būt pat reizi divos gados. Līdzīgi domā arī ginekoloģe Dace Matule: «Pilnīgi veselai sievietei, kura zina un pārliecinoši lieto sev vēlamo kontracepciju, kaut prezervatīvu, pietiek, ja pie ārsta aiziet vienu reizi gadā. Tomēr tām, kurām ir veselības problēmas, jāiet biežāk.» Ginekoloģe A. Tula-Rijkure gan norāda, ka arī pusgada laikā var notikt neatgriezeniskas veselības pārmaiņas. Viņa teic - «reproduktīvajā vecumā pie sieviešu ārsta jānāk divas reizes gadā, vienu reizi - obligāti».

Profilaktiskajā ginekologa apskatē ārsts izmeklē krūtis un apskata dzemdes kaklu. Ja sūdzību, piemēram, iekaisuma un citu problēmu nav, tad šāds izmeklējums ir pietiekams, vērtē ginekologi. Tomēr, ja sievietei ir kādi simptomi un bažas par veselību, viņai jāvēršas pie ārsta nekavējoties. Pie ārsta, kurš ir līgumattiecībās ar valsti, jāveic pacienta iemaksa trīs latu apmērā, stāsta Nacionālā veselības dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Evija Štālberga. Savukārt pie ārsta, kurš nav līgumattiecībās ar valsti, par vizīti jāmaksā atbilstoši ārstniecības iestādes maksas pakalpojumu cenrādim. Daktere Rezeberga norāda, ka, lai gan uz vizītēm pie valsts ārsta mēdz būt rindas, akūtos gadījumos pie tiem iespējams tikt arī par «valsts naudu».

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?