VM sabiedrisko attiecību pārstāvis Oskars Šneiders norāda: slimnīcās ir divu veidu tarifi - ķirurģiskajiem un terapeitiskajiem pacientiem. Terapeitisko pacientu tarifu VM izlēma mainīt, lai samaksa par pakalpojumu atbilstu vai vismaz tuvinātos reālajām ārstēšanas izmaksām un slimnīcām neveidotos zaudējumi. Par neatbilstību vēstījušas slimnīcas. Tarifu plānots celt no 115,60 latiem uz 185,90 latiem par viena pacienta ārstēšanu. Kā Dienai stāsta Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Laura Lapiņa, par pirmajiem sešiem gada mēnešiem slimnīcas papildu finansējumu saņems jūnija laikā, tiklīdz abpusēji būs parakstīti līguma grozījumi, un turpmāk katru mēnesi vienu divpadsmito daļu no kopējā gada finansējuma. Nauda daudzprofilu neatliekamās medicīniskās palīdzības slimnīcām tiks iedalīta atbilstoši plānotajam pacientu skaitam.
Tiesa, VM nāksies drīzumā nākt klajā ar risinājumiem, kā nodrošināt endoprotezēšanas operācijas. Tās nepietiekamā valsts finansējuma dēļ Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca (TOS) no augusta veiks tikai pacientiem, kuri spēs samaksāt vidēji 800 latu jeb 50% no operācijas cenas. Premjers Valdis Dombrovskis (Vienotība) nesen rezolūcijā uzdevis līdz 2. jūlijam VM un citām atbildīgajām ministrijām pārskatīt veselības aprūpei paredzētā budžeta pārdali un izvērtēt iespējas rast papildu finanšu līdzekļus endoprotezēšanas operācijām un medicīniskajiem izmeklējumiem, lai mazinātu prognozējamas invaliditātes iestāšanās riskus.
«Ja situācija steidzami netiks mainīta, ir pamatotas bažas, ka liela daļa pacientu var kļūt par invalīdiem, kuru atbalstam obligāti būs jārod finansējums no valsts budžeta, tai skaitā no sociālās apdrošināšanas speciālā budžeta līdzekļiem,» norāda premjera preses dienests. Kā Diena uzzināja TOS, pašreiz rindā gaida ap 600 pacientu, kuriem ir konsilija lēmums. Proti, operācija jāveic steidzamības kārtā - sešu līdz divpadsmit mēnešu laikā. VM valsts sekretārs Rinalds Muciņš pagaidām par konkrētiem risinājumiem neizsakās. Taču viņš ir skeptisks, ka veselības aprūpes budžeta iekšienē varētu veikt pārdales, iegūstot papildu naudu endoprotezēšanai. Taču varētu operācijās vairāk izmantot lētākās cementējamās endoprotēzes. Vēl risinājums - papildu naudas piešķiršana veselības aprūpei, saka valsts sekretārs. Latvijas Gūžas un ceļa locītavas endoprotezēšanas asociācija VM izteica priekšlikumu par pagaidu risinājumu - no valsts puses kā bāzes modeli pacientiem garantēt tikai cementējamās endoprotēzes tipu. Asociācijas prezidents LU profesors Konstantīns Kalnbērzs uzsver - operācijas steidzamības kārtā ir jānodrošina tiem, kam tās vajadzīgas, neatkarīgi no maksātspējas. «Mums pacientiem ir jāsaka - operācija būs, ja maksāsiet 800 latu,» saka profesors. Daudzi pacienti to nespējot atļauties.