Salīdzinājumā ar maiju pārtika pirkta par 7,7% mazāk, tikmēr nepārtikas preces - par 5,1%. Attiecībā pret pērnā gada jūniju kopējais mazumtirdzniecības apgrozījums sarucis par 29,1%. Lielāks kritums fiksēts grāmatu, avīžu un rakstāmlietu mazumtirdzniecībā, kā arī mēbeļu tirdzniecībā - par vairāk nekā 40%. Mazākais kritums bija kosmētikas un tualetes piederumiem - par 5,3%.
D.Gašpuitis uzsver, ka vēl maijā un aprīlī dati liecināja par situācijas stabilizēšanos, tāpēc jūnijā piedzīvotais kritums bijis negaidīts. Nākotnes perspektīvas, pēc viņa teiktā, ir neskaidras, jo gaidāms bezdarba un pelēkās ekonomikas pieaugums. Vienlaikus D.Gašpuitis paredz, ka tuvākajos mēnešos krituma apmērs gada griezumā varētu stabilizēties 25-30% robežās. Latvijas krājbankas analītiķe Olga Ertuganova piebilst, ka atšķirībā no citām valstīm, kurās atveseļošanās pazīmes varētu būt manāmas jau tuvākā gada laikā, Latvija šajā laika periodā labi ja sasniegs bedri.
«Straujš bezdarba pieaugums, ienākumu kritums un kreditēšanas ierobežojums kopā ar pesimistisku iedzīvotāju skatu uz nākotni ir galvenie faktori, kas ietekmē patēriņa sarukumu. Diemžēl rudenī, kad saasināsies situācija darba tirgū un jau stāsies spēkā vairāki priekšlikumi budžeta deficīta mērķa sasniegšanai, Latvijā ir gaidāms vēl viens patēriņa krituma vilnis,» paredz O.Ertuganova.