Aizvien vairāk saasinās situācija ap farmācijas uzņēmumu AS Olainfarm, kas saistīta ar 2017. gada decembrī pēkšņi mirušā Olainfarm īpašnieka Valērija Maligina mantinieču domstarpībām par mantojuma sadali un turpmāko uzņēmuma pārvaldi un darbību. Cīņa par ietekmi Olainfarm valdes padomnieks investoru attiecību jautājumos Salvis Lapiņš sarunā ar Dienu uzsvēra, ka virkne notikumu pēdējā gada laikā saistībā ar Olainfarm un tā lielākā akcionāra SIA Olmafarm kapitāla daļu pārvaldi, kā arī prettiesiska Olmafarm valdes nomaiņa, šīs izmaiņas prettiesiski reģistrējot Uzņēmumu reģistrā (UR), rada pamatu aizdomām, ka noteikta personu grupa īsteno reiderisma procesu, lai pretlikumīgi iegūtu īpašumtiesības Olainfarm.
Pret valstij pastarpināti piederošu uzņēmumu SIA Hipotēku bankas nekustamā īpašuma aģentūra (Hiponia) tiek īstenotas darbības, kas atgādina reiderisma shēmu, uzskata uzņēmuma pārstāvji.
Uzņēmumu ļaunprātīgas sagrābšanas jeb tā dēvētā reiderisma laiki Latvijā vēl ne tuvu nav beigušies, pat neskatoties uz visiem likumdevēju centieniem šo parādību ja ne izskaust, tad vismaz ierobežot, uzskata advokāts Artūrs Zvejsalnieks, kurš tieši tagad nodarbojas vienu šāda veida lietu, kura viņa praksē nav nedz pirmā, nedz, visdrīzāk, arī pēdējā.
Uzņēmumu dalībnieku strīdos zaudētāji ceļ investīciju strīda pretenzijas pret Latvijas valsti, jo citus sava īpašumu tiesību aizsardzības instrumentus nesaskata. Par to liecina pēdējos mēnešos aizvien pieaugošā tendence, kad Latvija ir saņēmusi pretenzijas no trijiem ārvalstu uzņēmējiem par interešu aizskaršanu, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Kāds ekonomisks grupējums, kas saistīts ar vērienīgu reiderisma shēmu, mēģina diskreditēt Valsts kancelejas (VK) viedokli, tādēļ arī nopludināts iestādes atzinums par bijušā airBaltic vadītāja Bertolta Flika prasību, otrdien žurnālistiem preses konferencē paziņoja Valsts kancelejas direktora palīgs, jurists Ivars Mēkons.
Lai izvairītos no reiderisma riska, ikvienam
vajadzētu pārlūkot dokumentus un pārliecināties, vai patiešām paša
rīcībā ir dokumenti, kas apliecina īpašuma tiesības. Otrkārt,
izraudzīties tādus sadarbības partnerus un ārvalstu sabiedrību
reģistrācijas pakalpojumu sniedzējus, kuri ir uzticami, ceturtdienas Dienā norādījusi zvērinātu advokātu biroja Red partnere Kristīne Gaigule-Šāvēja.
Izsoļu reiderisms novedis pie tā, ka administratoram jānoskatās, kā īpašumu nopērk par sviestmaizi, vienīgi dziļi jāievelk elpa un jāraksta tiesai pieteikums par izsoles akta apstiprināšanu - redzi, ka tas notiek netaisnīgi, bet neko nevari izdarīt, intervijā Dienai sacīja zvērināts advokāts Olavs Cers.
Iespējams, jau no šā gada 1. jūlija kapitālsabiedrību īpašnieku maiņa būs jāapstiprina zvērinātam vai valsts notāram vai arī ar drošo elektronisko parakstu, raksta Db.lv.Tādu risinājumu paredzēts iestrādāt Komerclikumā un tādējādi ja ne novērst, tad vismaz minimizēt uzņēmumu reiderisma iespējas.«Pastāvīgā darba grupa Komerclikuma grozījumu izstrādei ir piedāvājusi vairākus iespējamos grozījumus Komerclikumā, kas paaugstinātu kapitāldaļu īpašnieku maiņas drošību, kā arī dalībnieku strīdu ātrāku izskatīšanas kārtību,» skaidro tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš.