Laika ziņas
Šodien
Migla
Sestdiena, 27. aprīlis
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne

Jūrmalas muzejā atklās divas izstādes

3. janvārī plkst. 17.30 Jūrmalas pilsētas muzejā tiks atklāta Andreja Ģērmaņa, Maijas Jakovičas un Valerija Baidas izstāde Trīs.

Izstādē apvienojušies trīs mākslinieki: Andrejs Ģērmanis, Valerijs Baida un Maija Jakoviča. Andreja Ģērmaņa akvareļi tapuši plenērā Laisma, kurā visi trīs šovasar gleznoja Madonas novada Rēķu kalnā. Mākslinieks izcili un brīvi pārvalda akvareļglezniecības tehniku un izstādē šī talanta šķautne būs redzama. Mākslinieki kopā strādājuši arī plenēros Vestienā. Valerijs Baida tur gleznojis mistiskos ūdensrožu dīķus. Ūdens atspulgi, lēpju un ūdensziedu noslēpumainība kā debesu un zvaigžņu spoguļojums tumšajos, dziļajos dīķos ir galvenā tēma Valerija darbos šajā izstādē. Maija Jakoviča gleznojusi zirgus. Jau no trīs gadu vecuma iecelta seglos, viņa pazīst gan hipodromu, gan lauku darbu zirgus.

Uzaicinām apskatīt mākslinieku, tēmu un darbu trīsvienību! Mākslinieku Andreja Ģērmaņa, Maijas Jakovičas un Valerija Baidas izstāde Trīs Jūrmalas pilsētas muzejā Majoros būs skatāma līdz 27. janvārim.

Savukārt 4. janvārī plkst. 18  tiks atklāta mākslinieces Ligitas Caunes gleznu izstāde Ceļā un mājās. Šīs izstādes moto raksturojams Džordža Mūra vārdiem: „Cilvēks apceļo pasauli, meklēdams to, kas viņam vajadzīgs un atgriežas mājās, lai to atrastu”.

Ligitas Caunes – daudzpusīgas mākslinieces – daiļrade ietiecas vairākās jomās, jo viņa ar panākumiem darbojas arhitektūras objektu un interjeru projektēšanā, monumentālajā mākslā  (sienas gleznojumi, vitrāžas), akvarelī un grafikā (ilustrācijas, ceļojumu piezīmes, subjektīvu izjūtu fiksējumi, dekoratīvas miniatūras) un eļļas glezniecībā (ainavas, figurālais žanrs, ziedi). Nozīmīgs mākslinieces veikums ir Viesītes luterāņu baznīcas altārglezna Ticība, cerība, mīlestība (1994), bet visbiežāk viņa ar krāsu kasti iziet tieši dabā. "Glezniecība ir mans profesionālais vaļasprieks, patvērums un dievkalpojums. Mani gleznojumi patiesībā ir atzīšanās mīlestībā – mākslai un Latvijas dabai," saka Ligita Caune.

Ligita dzimusi Sēlijas pilsētā Viesītē mazbānīša mašīnista Alfrēda un mājsaimnieces Martas Vecumnieku četru bērnu ģimenē kā jaunākais bērns. Mājā valdošais praktisko un uz estētiku vērsto interešu līdzsvars Ligitai ļāva veidoties par harmonisku personību ar noslieci uz daiļajām mākslām – zīmēšanu, gleznošanu un mūziku. Vēlāk mācoties Viesītes vidusskolā, kur strādāja brīnišķīgs pedagogs, mākslas zinātnieks Arkādijs Kasinskis, Ligitā nobrieda apņēmība kļūt par "mākslas kalpu". Kalpošana – tas nozīmē ceļu pie savas un citu cilvēku dvēselēm, pie dzimtās Sēlijas mīlestības, pie patriotisma plašākā nozīmē, pie dabas un Dieva. 1975. gadā Ligita Caune pabeidza Latvijas Mākslas akadēmiju, viņa ir biedrības Sēlijas palete dibinātāja un vadītāja. Šī biedrība ir nodibinājusi Arkādija Kasinska vārdā nosaukto balvu Sēlijas jaunajiem talantiem un ik gadu rīko glezniecības plenērus Sēlijas vasara, saņemot pašvaldības un privātpersonu atbalstu.

Gan Sēlijas plenēros, gan citos izbraukumos radītie darbi (Latvijā un ārzemēs) ir Ligitas Caunes ainavu kolekcijas pamats. Māksliniece glezno impulsīvi, ātri, un bieži vien glezna top vienā seansā. Protams, vajadzības gadījumā darbs tiek turpināts darbnīcā. Viņa neapšaubāmi ir liriski romantiskās ainavas pārstāve latviešu glezniecībā, kur nozīmīga ir mākoņu spēle, vakara atblāzma debesīs, vējainu noskaņu dinamika. Ļoti bieži māksliniece caur pļavu ziedu un Jāņu vainadziņu tēmu tuvojas latviešu tautasdziesmu garam, kam nerunā pretī arī panorāmiskās Vidzemes un Sēlijas ainas dažādos gadalaikos.

Māksliniecei tuvi ir arī ūdeņi ar savu pulsējošo vibrāciju un citkārtējo mieru. Latvijas ezeros mākslinieces uzmanību piesaista niedrājos ieslēpusies laiva, Dānijas fjordos vai Kuršu kāpās viņa ierauga jahtu un burukuģu lepno stāvu un to rotaļīgos atspīdumus. Venēcijā viņa priecājās par arhitektūru un ūdens klaidu dienvidu saulē. Sēlijas plenēri gandrīz vienmēr notikuši Daugavas krastu tuvumā – Klintainē, Jēkabpilī, Secē, Līkuma bērnu nama teritorijā.

Māksliniece ir veikla zīmētāja. Autore rāda artistiski un atjautīgi flomāstera tehnikā zīmētus ceļojumos tvertos mirkļus. Tie ir zīmējumi un gleznojumi gan eļļas, gan akvareļtehnikā no gleznošanas studijām Venēcijā un Marokā, no plenēriem Neringā, Liepājā, Krāslavā, Vestienā, Sēlijā un no ceļojumiem pa Itāliju, Austriju, Izraēlu, Jordāniju, Angliju, Skotiju, Dubaiju u.c.
Izstādēs Ligita Caune sākusi piedalīties 1980. gadā. Viņa sarīkojusi vairāk nekā 40 personālizstādes Latvijā un ārzemēs, tai skaitā Rīgā, Jūrmalā, Viesītē, Jēkabpilī, daudzos Latvijas novados, Somijā, Dānijā, Lietuvā, Krievijā, Itālijā, Austrijā. Piedalījusies daudzās grupu izstādēs. Latvijas Mākslinieku savienības biedre no 1987.gada, Sēlijas Asociācijas Goda biedre (2005).

Ligitas Caunes gleznu izstāde Ceļā un mājās Jūrmalas pilsētas muzejā Majoros būs skatāma līdz 27. Janvārim.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja