Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Piektdiena, 24. janvāris
Krišs, Eglons, Ksenija, Egle

LNMM aicina uz zinātnisko konferenci Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula

27. aprīlī plkst. 9, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Konferenču zālē (notiks starptautiska zinātniskā konference Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula, informēja muzeja pārstāve Natālija Sujunšalijeva.

Starptautiska zinātniskā konference notiek projekta Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula ietvaros, ko veido divas izstādes Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (LNMM; Jaņa Rozentāla laukumā 1) un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM; Skārņu ielā 10/20).

Romana Sutas (1896–1944) radošās darbības diapazons ir bijis ārkārtīgi plašs: glezniecība, grafika, porcelāna, māla un kristāla priekšmetu dekorēšana (20. gadsimta 20. gados – paša dibinātajā studijā Baltars, 30. gados – AS M. S. Kuzņecovs), trauku formu dizains un dekorēšana, interjera noformēšana, mēbeļu, gobelēnu un dekoratīvo audumu panno izgatavošana, grāmatu grafika, teātra un kino scenogrāfija, kā arī mākslas kritika un teorija.

Konferencē ar referātiem par atsevišķiem Romana Sutas un viņa laikabiedru daiļrades aspektiem, kā arī dažādiem stājmākslas un dizaina mijiedarbības jautājumiem uzstāsies 11 pētnieki no Latvijas, Krievijas, Lielbritānijas un Vācijas. Tā būs līdz šim lielākā Romanam Sutam veltīta zinātniskā konference, kas no jauna aktualizēs autora atstāto radošo mantojumu, veicinot dziļāku izpratni par viņa ieguldījuma nozīmību, personības daudzpusību un moderno domāšanu.

LNMM Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas vadītāja, glezniecības kolekcijas glabātāja (18. gs. – 20. gs. 1. puse) Dr. art. Aija Brasliņa klausītājus iepazīstinās ar Romanu Sutu kā sakarnieku starp Latvijas un Rietumeiropas modernismu un jaunās latviešu mākslas popularizētāju ārvalstīs. Latvijas Arhitektūras muzeja direktore Mag. art. Ilze Martinsone vēstīs par tādu mākslas parādību kā “nacionālais dekoratīvisms” Eiropā un Latvijā, bet LNMM izstāžu kuratore Dr. art. Dace Lamberga, kuras zinātnisko interešu lokā ir māksla 20. gadsimta sākumā, raksturos Sutas neordināro raksturu un parādīs, kā tas mijiedarbojās ar meistara daiļradi.

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja vadītāja Dr. art. Nataļja Jevsejeva stāstīs par abiem māksliniekiem, kuri, būdami vīrs un sieva, strādājuši arī tandēmā – kopīgi darbojoties gan Rīgas mākslinieku grupā, gan porcelāna apgleznošanas studijā Baltars. LNMM Latvijas Vizuālās mākslas departamenta vadītāja Dr. art. Ginta Gerharde-Upeniece izcels Sutu kā mākslas dzīves līderi, galveno modernisma aizstāvi un popularizētāju, dedzīgu mākslas kritiķi un daudzu uzskatu opozicionāru. Savukārt Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Mag. art. Inese Baranovska iepazīstinās ar Romanu Sutu kā vienu no Latvijas dizaina pamatlicējiem, kurš mērķtiecīgi un perspektīvi attīstīja saikni “patērētājs – ražotājs – mākslinieks”.

LNMM izstāžu kuratores Mag. art. Irēnas Bužinskas referāts radīs priekšstatu par Sutas ieguldījumu jaunās tipogrāfijas un konstruktīvisma principu ieviešanā Latvijā, kā arī viņa audzēkņu un laikabiedru veikumu šajā nozarē tālaika periodikā. DMDM Keramikas un porcelāna kolekcijas glabātāja Mag. art. Dace Ļaviņa runās par mākslinieka kontekstā mazāk zināmu tēmu – iecerēm un to realizāciju porcelāna, māla un stikla izstrādājumu ražošanā.

Pateicoties ārzemju viesiem konferencē būs iespēja detalizētāk uzzināt par 20.–30. gadu norisēm pasaules kultūras telpā un Sutas idejām tuvu tendenču izplatību ārpus Latvijas robežām. A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzeja 19.–20. gadsimta franču glezniecības kolekcijas kurators Dr. art. Aleksejs Petuhovs (Алексей Петухов, Maskava, Krievija) meklēs paralēles un analoģijas Romana Sutas pienesumam lietišķās mākslas jomā Eiropā un ASV. Doktorante no Sentendrjūsas Universitātes Aleksandra Kiriaka (Alexandra Chiriac, University of St Andrews, Lielbritānija) pastāstīs par dizaina sakariem starp Bukaresti un Baltiju. Savukārt aizrautīga pētniece no Berlīnes Astrīda Folperte (Astrid Volpert, Vācija) sniegs ieskatu Bauhaus skolas avangarda mākslinieku – fotogrāfes Lonijas Neimanes un gleznotāja Ēriha Borherta – dzīvē un radošajā darbībā pēc viņu emigrācijas PSRS 1930. gadu sākumā.

Konferences ziņojuma ilgums – 20 minūtes. Pēc katra referāta 10 minūtes tiks atvēlētas diskusijai un atbildēm uz jautājumiem.

Konferences darba valodas: latviešu, angļu, krievu; bez tulkojuma.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja