Filmas Dvēseļu putenis veidotāji, strādājot pie filmas, veikuši apjomīgu vēstures izpēti par Pirmo pasaules karu. Iepazīta arī nozīmīga tā laika sastāvdaļa – strēlnieku dziesmas. Jaunais raidījums, kas tapis pēc filmas režisora Dzintara Dreiberga un mūziķa Māra Mihelsona iniciatīvas, izgaismo latviešu kultūrvēsturisko strēlnieku dziesmu mantojumu un skaidro, par ko tās vēsta, kāda ir to izcelsme un kādēļ tās tik maz tiek dziedātas valsts svētkos mūsdienās.
Lai uzzinātu dziesmas Mirdzot šķēpiem izcelsmi, grupa Musiqq tiekas ar vēsturnieku Jāni Šiliņu, kurš atklāj – tā savulaik adaptēta no krievu kareivju dziesmas par huzāriem. Jānis arī skaidro, kā cara armijas iecienīta dziesma Mirdzot šķēpiem pārtapa par spilgtu latviešu strēlnieku skaņdarbu.
Pētot strēlnieku stāstus, mūziķu ceļi vedīs gan pie Aleksandra vārtiem, caur kuriem reiz soļojuši strēlnieki, gan arī pie kalēja Jāņa Nīmaņa, lai viņa uzraudzībā paši izkaltu sev zobenu, kuru pēcāk miera apstākļos kārtīgi izvicināt “ķirbju poligonā”. Tikmēr Reinis Sējāns aicina grupu atpakaļ studijā, lai kopīgi Pirmā pasaules kara hitam piešķirtu jaunu skanējumu.
Raidījuma Ieklausies Dvēseļu putenī ietvaros strēlnieku dziesmas pēta arī tādas spilgtas Latvijas mūzikas personības un grupas kā Carnival Youth un mūziķis Goran Gora, Jānis Aišpurs, Linda Leen, Cosmos, grupa Instrumenti un Intars Busulis.
Raidījums Ieklausies Dvēseļu putenī divās epizodēs katru trešdienas vakaru plkst. 20.00 līdz pat 27. novembrim skatāms LTV1 kanālā, bet raidījuma arhīvs pieejams arī LMT Viedtelevīzijā, lietotnē LMT Straume un internetā.
Itamars Toledano