Igaunijā varu brīvi nopirkt tādus pašus produktus kā Latvijā un, kad sagribas, pagatavot gandrīz jebkuru ēdienu, kas garšo pēc bērnības, Latvijas un mājām. Izņēmums ir kārtīga rupjmaize un saldskābmaize. Igauņu rudzu maize ir kaut kas līdzīgs mūsu ķieģelītim, un tai pietrūkst īstā blīvuma un piesātinātās garšas, tāpēc, atbraucot uz Latviju, savu iecienīto Rankas rupjmaizi iepērku tā pavairāk un ielieku mājās saldētavā. Tādā veidā tieši rupjmaize kļuvusi par tādu kā Latvijas simbolu mūsu virtuvē, un liels prieks, ka tā garšo ne tikai man, bet arī vīram igaunim un bērniem.
Vistas zupa ar klimpām
Zupa no manas vecvecmāmiņas recepšu zelta fonda. Vecvecmāmiņa bija saimniecības pārzine slavenajā Kaucmindes mājturības seminārā, un, lai gan esam izpētījuši, ka viņa pati tur nav mācījusies, daudzi tradicionāli ēdieni un receptes mūsu ģimenē mantotas tieši no viņas skolā gūtās pieredzes. Var jau būt, ka tā šķiet tikai man, taču Igaunijā nekur neesmu šādu zupu manījusi, tikai savās mājās. Zupas raksturīgākā īpašība ir, ka to noēd pa tīro – tā tas bija manā bērnībā un ir arī tagad.
60 minūšu
4 porcijas
VIEGLI
Vajadzēs:
500 g vistas gaļas buljonam
2 burkānus
1 sīpolu
lauru lapu, piparus, sāli
1 olu
120 g miltu
skābo krējumu
sāli, piparus
Gatavošana:
1. Vāra buljonu – no dažādiem vistas gabaliņiem ar lauru lapu, sīpolu, melno piparu graudiem un burkāniem. Vāra kādas 40 minūtes un burkānus pievieno pēc pusstundas, lai tie vāroties neizšķīst.
2. Kad vārīšanās tuvojas beigām, sagatavo klimpu mīklu – sakuļ olas, pievieno sāli, piparus un iemaisa miltus. Pievieno arī nedaudz padzisuša buljona un skābo krējumu tik daudz, lai beigās mīklas konsistence ir kā ļoti biezam, ķepīgam, vairs nelīstošam skābajam krējumam.Gatavai mīklai ļauj 10 minūtes pastāvēt un sabriest.
3. Vārot klimpas tai pašā vistas buljonā, tas saduļķosies. Ja grib dzidru zupu, uzvāra atsevišķi katliņā sālsūdeni, ar ēdamkarotes malu ņem mīklu, iegremdē verdošā ūdenī, sagaida, kad tā uzpeld, un klimpa gatava.
4. No gatavā buljona izņem vistu, saplucina, atdala no kauliem un liek katlā atpakaļ. Lej zupu bļodā, liek klāt klimpas, zaļumus, un pusdienošana var sākties!
Rudzu maizes salāti
Šis ir stāsts par gardo Rankas rupjmaizi, ko vienmēr cenšos izmantot līdz pēdējam. Maizes salātus iemācījos taisīt, jau dzīvojot Igaunijā, kad pie manis viesojās tante. Tas ir ļoti labs veids, kā izlietot ne tik svaigu, jau mazliet apkaltušu maizi. Sastāvdaļas katrs var pamainīt pēc savas izpratnes, bet man patīk tieši šādas – maize stiprumam, tomāts svaigumam, kukurūza kraukšķīgumam un ķiploks, kas to visu padara mazliet pikantu.
15 minūšu
3 porcijas
VIEGLI
Vajadzēs:
6 šķēles rudzu maizes, vislabāk jau mazliet apkaltušas
3 garšīgus tomātus
1 bundžu (apmēram 200 g) konservētas kukurūzas
2 ķiplokdaivas
krējumu un majonēzi
sāli, piparus
Gatavošana:
1. Maizi sagriež kubiciņos un apgrauzdē cepeškrāsnī. Var darīt arī otrādi – krāsnī vai pannā apcep veselas šķēles un tad sagriež rasola izmēra gabaliņos.
2. Tomātus nomazgā un arī sagriež kubiciņos, nolej kukurūzai šķidrumu, sajauc mērci no krējuma, majonēzes, sāls un pipariem un piespiež ar ķiplokspiedi ķiplokus.
3. Var salātus ar mērci sajaukt uzreiz un pasniegt jau gatavus vai kārtot sastāvdaļas slāņos un samaisīšanu atstāt ēdāja ziņā. Salātiem pirms celšanas galdā var ļaut kādu laiciņu atpūsties, lai savelkas garšas, taču man patīk tos baudīt uzreiz, kamēr maizīte vēl kraukšķīga.
iesaka izmēģināt receptes kopā ar atbilstošāko vīnu:
Bodegas Faustino ir viena no prestižākajām vīna kompānijām, ko pārvalda viena ģimene.
Kompānija tiek dibināta 1861. gadā. Bodegas Faustino ir atpazīstams ar Gran Reserva vīniem, kas ir iemantojuši Pasaules slavu un līdera lomu no Rioja reģiona, Spānijā.
Boudegas Faustino vīniem ir internacionāla reputācija, kas liecina par izcilas kvalitātes vīnu.
Vīna darītavai pieder 650 hektāri vīna dārzu, kam ir vairāk kā 150 gadus sena vēsture un tradīcijas.
Šo vīnu iesakām pie rudzu maizes salātiem!
ALKOHOLA LIETOŠANAI IR NEGATĪVA IETEKME, TĀ PĀRDOŠANA, IEGĀDĀŠANĀS UN NODOŠANA NEPILNGADĪGĀM PERSONĀM IR AIZLIEGTA.