Drīzu rezultātu nesola
«Miera sarunas ar talibiem ir sāktas,» H. Karzajī citējis The Independent. «Sarunas noris sekmīgi. Ārvalstu spēki, it sevišķi ASV, paši tās virza.» Process esot sākuma līmenī, un abu pušu pārstāvji tikušies neesot, taču afgāņu nākotnei nozīmīgās pārrunas esot sāktas.
Diplomāti ziņo, ka sarunas notiekot jau mēnešiem ilgi. Arī prezidents H. Karzajī, kurš aktīvi atbalsta miera panākšanu, iepriekš norādījis, ka afgāņi uztur kontaktus ar nemiernieku grupām.
Radikālais grupējums Taliban uzsvēris, ka sarunās gatavs iesaistīties tikai ar afgāņu valdību, turklāt tikai tad, kad valsts teritoriju būs pametuši visi ārvalstu spēki.
Pirmās ziņas par to, ka Vašingtona vēlas šādu sarunu ceļā atrisināt konfliktu, izskanēja šomēnes. ASV aizsardzības ministrs Roberts Geitss toreiz norādīja, ka tas varētu notikt gada beigās, ja talibi pārrautu ciešo draudzību ar teroristu tīklu Al Qaeda. Pērn uz Afganistānu tika nosūtīti papildu 30 tūkstoši kareivju, lai cīnītos ar teroristu organizācijas radītajiem draudiem.
Taču svētdien R. Geitss intervijā raidsabiedrībai CNN atzina, ka ASV Valsts departaments jau «pāris nedēļu» meklējot iespējamos kara risinājumus kopā ar talibiem. Ministrs uzsvēra, ka, viņaprāt, kādas iespējamās perspektīvas sarunu gaitā parādīsies ne ātrāk kā ziemā, ņemot vērā to, ka savstarpējā komunikācija ir aizsākuma stadijā. Pat optimistiskākie miera atbalstītāji norāda, ka sarunas var ilgt gadiem.
Talibi satricina Kabulu
Ziņas par miera sarunām sekoja ANO Drošības padomes lēmumam šķirti skatīt sankcijas pret Taliban un Al Qaeda kaujiniekiem. «Tā ir skaidra zīme tam, ka Taliban ir laiks panākt pretim un pievienoties politiskajiem procesiem,» Lielbritānijas vēstnieka ANO Marka Laiola Granta teikto citējis CNN. Vairāki analītiķi norādījuši, ka lēmums par sankciju šķīrumu var būtiski sekmēt konflikta virzības gaitu.
Afgāņu vidū valda bažas, ka sarunas var kaitēt valsts progresam, kas panākts pēc talibu valdības padzīšanas, raksta The Guardian. Radikālais grupējums Afganistānu pārvaldīja līdz 2001. gadam, kad varu pārņēma ASV vadītie militārspēki.
Taču galvaspilsētā Kabulā nekas neliecināja par politisko spēku piesauktajām miera sarunām. Dažas stundas pēc H. Karzajī paziņojuma talibu pašnāvnieki uzbruka kādai policijas stacijai pilsētas centrā, nogalinot deviņus cilvēkus, tajā skaitā piecus civiliedzīvotājus.
ASV jau jūlijā sāks izvest 97 tūkstošus lielo kontingentu no afgāņu teritorijām. Valsts plāno līdz 2014. gadam kontroli pilnībā nodot Afganistānai.