Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Pirmdiena, 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde

Aiz demokrātijas fasādes

Ilma Čepāne*

Valsts pezidents, nosūtot grozījumus likumā «Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu» atkārtotai caurlūkošanai, kā galveno iemeslu norādījis to, ka nevar apturēt likuma publicēšanu un nodot tautas nobalsošanai, jo tas satur arī normas, kas īsteno Lisabonas līgumā noteikto. Kaut arī prezidents paziņojis, ka viņa iepriekš norādītie apsvērumi ir ņemti vērā, likumprojekta izstrādātāji no Saeimas opozīcijas puses tiek dēvēti par «demokrātijas kapračiem». Viņiem piebalso Ždanokas un Lindermana vadītās sīkpartijas. Arī ietekmīgi žurnālisti iebilst pret minētajiem grozījumiem, un pozīcijai tiek ieteikts «pārstāt vaļēju muti apbrīnot žonglēšanu ar dažādu valstu likumu pantiem un atsākt runāt par demokrātijas pamatprincipiem» (Ozoliņš J. Boļševisma revanšs, IR, 2012., nr. 32, 8. lpp.). Savukārt mūžīgais zaļzemnieku premjera kandidāts Lembergs, stāstot par likuma grozījumiem (sk. Diena, 13.08.), izmanto savulaik pārbaudītu metodi - ja tautai iestāsta lielus melus un nemitīgi tos atkārto, tauta sāk tiem ticēt. Pārmetumi smagi, tāpēc centīšos izskaidrot šā likumprojekta nepieciešamību.

Satversme paredz septiņus referendumu veidus - par dalību Eiropas Savienībā, par izmaiņām nosacījumos par Latvijas dalību Eiropas Savienībā, par Valsts prezidenta vai deputātu ierosinājumu par veto tiesībām kādam likumprojektam, par grozījumiem Satversmes 1., 2, 3., 4., 6. un 77. pantā, par Saeimas atlaišanu/atsaukšanu, kā arī par vēlētāju iesniegtu, bet Saeimas nepieņemtu likumprojektu vai Satversmes grozījumu projektu.

Tautas likumdošanas iniciatīvas ceļā iniciētais referendums ir tikai viens no Satversmē noteiktajiem referendumu veidiem. Tāpēc nepamatots ir apgalvojums, ka līdz ar grozījumiem likumā referendumu rīkošana tikšot padarīta neiespējama. Nevajadzētu biedēt sabiedrību ar iespējamo lielo valsts uzņēmumu privatizēšanu, kad tautai tikšot liegtas tiesības paust savu viedokli. Neprivatizējamie valsts uzņēmumi (Latvijas valsts meži, Latvijas dzelzceļš, Latvenergo u. c.) ir uzskaitīti likumā. Ja nu arī likums tiktu grozīts un šie uzņēmumi tiktu nodoti privatizācijai, opozīcijai ir tiesības izmantot t. s. konsultatīvā referenduma iespējas. Proti, Valsts prezidentam likuma publicēšana ir jāaptur, ja to pieprasa ne mazāk kā viena trešā daļa Saeimas locekļu. Referendums par to rīkojams, ja to atbalsta ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju. Šajā un citos t. s. konsultatīvo referendumu gadījumos visus izdevumus, tajā skaitā parakstu vākšanu, uzņemas valsts.

Referendumi nedrīkstētu kļūt par instrumentiem, kurus mēdz izmantot, lai tautas nobalsošanai izvirzītu nesagatavotus vai valsts pamatus graujošus priekšlikumus. Latvija, salīdzinot ar citām ES valstīm, ir referendumu paradīze, jo nevienā (!) no tām, izņemot Latviju, nepastāv noteikums, ka vēlētāju ierosināts, bet parlamenta neatbalstīts likumprojekts ir nododams referendumam. Tāpēc jājautā - vai šīs valstis tāpēc nav demokrātiskas valstis? Piemēram, vai Igaunijā pastāv diktatūra, ja tur kopš neatkarības atjaunošanas ir bijuši tikai divi referendumi? Igaunijas prezidentu T. H. Ilvesu padomju sistēma taču nav samaitājusi, tomēr viņš nesen teicis, ka referendumi bieži ir «sabiedrības dezorganizācijas ierocis». Demokrātiskā valstī nav samērīgi, kad ikvienam pasaules «klaidonim», aizbildinoties ar tautas likumdošanas iniciatīvu un savācot 0,6% balsstiesīgo pilsoņu parakstu, ir dotas neierobežotas tiesības par valsts naudu uzsākt testēt jebkuru, pat visabsurdāko ideju. Samērīgāk būtu, ja valsts ar saviem līdzekļiem parakstu vākšanā iesaistītos tikai tad, ja to vēlētos nevis 0,6%, bet gan vismaz 3% (50 000)balsstiesīgo pilsoņu. Likumprojekts paredz trīskāršot parakstīšanās iespējas, prasību atklāt likumprojektu iniciatorus, kā arī valsts institūcijām noteic pienākumu kontrolēt referenduma aģitācijā iesaistīto līdzekļu izcelsmi un apmērus. Iesniegtie likumprojekti tiks vērtēti, jo to prasa Satversmes 78. pants.

Parakstu vākšanai nav jābūt pašmērķim. Tautas nobalsošana nav jārīko, lai viena vai otra politiskā partija sabiedrībai kaut ko «parādītu». Latvijā līdz šim neviens (!) no vēlētāju ierosinātajiem likumprojektiem referendumā nav guvis nepieciešamo kvorumu. Tiesa, ir bijuši divi gadījumi, kad, redzot tautas lielo atbalstu kādai iniciatīvai, Saeima to pati ir atbalstījusi. Pēdējie referendumi par pensiju palielināšanu un krievu valodu kā otro valsts valodu ir diskreditējuši to jēgu un mērķi, sašķēluši sabiedrību (pensionāri pret jaunajiem vecākiem, latvieši pret krieviem) un radījuši vilšanās sajūtu vēlētājos.

Ja referendums par Referenduma likuma grozījumiem notiktu, jāšaubās, vai tas savāktu Satversmē paredzēto nepieciešamo kvorumu, lai grozījumi tiktu atcelti. Gadījumā, ja CVK uzsāktu parakstu vākšanu šim referendumam, arī Ždanoka un Lindermans nekavēsies ar grozījumiem Pilsonības likumā. Taču, lai grozījumi tiktu pieņemti, arī šim referendumam tāpat var nepietikt balsu. Toties pilsoņiem būs iespēja piedalīties nu jau divos referendumos, un «demokrātija» sitīs augstu vilni - pamatnācija būs spiesta tāpat kā iepriekš mobilizēties, lai nepieļautu valsts pēctecību aizskaroša likuma pieņemšanu, politiķi izmantos ikvienu iespēju izrādīties. Vēlētāji savā starpā strīdēsies, arī žurnālisti un politologi varēs, kā mēdz teikt, sevi parādīt un uz citiem paskatīties. Savukārt valstij atkarībā no faktiskajiem apstākļiem šīm vajadzībām būs jāgarantē vismaz 2-4,5 miljoni latu.

Nobeigumā daži jautājumi likuma grozījumu pretiniekiem. Kāpēc latviešiem, līdzīgi kā tas bija iepriekšējā referendumā, nemitīgi būtu jāaizstāvas PRET uzbrukumiem Latvijas pamatvērtībām? Vai patiešām var uzskatīt, ka kāds likuma grozījumus virza tikai teorētiskas apsēstības vai savtīgu iemeslu dēļ? Vai netiek pieļauta iespēja, ka ir arī tādi vēlētāji, kas prasa politiķiem šo lietu sakārtot?

*Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja (Vienotība)

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?