Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Analizējot ES nozīmi mūsu dzīvē

Deivids Lidingtons, Apvienotās Karalistes ES lietu valsts ministrs

Lielbritānija ir apņēmusies uzņemties vadošo lomu spēcīgā un stabilā Eiropas Savienībā. Dalība ES ir galvenais veids, kā Apvienotajā Karalistē radīt darbavietas, palielināt tirdzniecības apjomu un aizstāvēt savas intereses visā pasaulē. Tas mums ļauj atrasties vienotajā tirgū, kurā ir 500 miljonu cilvēku un kura iekšzemes kopprodukts ir 13 triljonu eiro, tādējādi ļaujot veikt tirdzniecību, ceļot un strādāt.

Tas ir pamats sadarbībai ar mūsu tuvākajiem partneriem tādos starpvalstu jautājumos kā klimata pārmaiņas, starptautiskā attīstība, migrācija un starptautiskā noziedzība. Tas mums ļauj arī pievērst lielāku uzmanību vērtībām, kas saistītas ar demokrātiju, brīvo tirgu un cilvēktiesībām visā pasaulē.

Tomēr mūsdienu Eiropai vairāk nekā jebkad vajadzīgas pārmaiņas

Lai gan Eiropas Savienība ir daudz ko sasniegusi, ir bijušas arī kļūdas un nepieciešamība pielāgot risinājumus gan pašreizējiem, gan nākotnes izaicinājumiem.

Reformas ir jāveic, lai piemērotos konkurences apstākļiem, stabilizētu eiro zonu un veicinātu demokrātiju. Ir jāveicina pieejamība ES un pasaules tirgiem. Mums jābūt dinamiskākiem un jāmazina birokrātijas slogs, lai Eiropā ļautu radīt darbavietas un veicinātu tās izaugsmi. Vajadzīgs efektīvs ES budžets, ar ko tiktu radīta pievienotā vērtība. Mums jānodrošina savas intereses, paplašinot ES un izmantojot efektīvu ārpolitiku, piemēram, veicinot demokrātiju Ziemeļāfrikas valstīs.

Eirozonas krīze maina ES veidolu

Mūsu izpratnē situācija, kad eirozonas valstis virzās uz ciešāku fiskālo un ekonomisko integrāciju, ir loģiskas monetārās savienības sekas. Apvienotā Karaliste tam nestāsies ceļā, bet veicinās un atbalstīs nepieciešamos pasākumus, nodrošinot kopējā tirgus vienotību un strādājot pie tā, lai efektīvāk regulētu finanšu sektoru.

Šie nepieciešamie pasākumi stimulē lielāku ES «robežu mainību», kur dalībvalstīm ir iespēja veidot vairākas grupas, sadarbojoties dažādās politikas jomās. Tas veicinās ES kā elastīgas struktūras, nevis nemainīgu valstu bloku, efektivitāti. Šāds uzskats Eiropā ir ļoti izplatīts, un šonedēļ Londonā to vēlreiz uzsvēra Francijas prezidents Fransuā Olāns.

Eirozonas krīze katrā valstī ir aktivizējusi debates par Eiropas nākotni, un Apvienotā Karaliste nav izņēmums

Ieviešot jebkuras pārmaiņas, ir jāievēro demokrātija un tiesiskums. Visā Eiropā ir pasliktinājies ES pozitīvā tēla vērtējums - no 52% 2007. gadā, sarūkot līdz 31% 2011. gadā. ES likumiskās prasības pēc lielākas atbildības, caurskatāmības, efektivitātes un godīguma ir daudz svarīgākas par tradīcijām, kurās sakņojas nacionālo valstu demokrātija.

Tā kā ES turpina attīstīties, mums jābūt skaidrībai par to, kad ir piemērotākais brīdis, lai pieņemtu lēmumus nacionālā vai vietējā līmenī, rēķinoties ar cilvēkiem, kurus šie lēmumi ietekmē, un kad ir labākais laiks, lai rīkotos ES vai pasaules līmenī, ievērojot subsidiaritātes principu un nacionālo parlamentu lomu.

Pienācis laiks šādu pārskatu veidot arī Apvienotajā Karalistē

Ceturtdien, 12. jūlijā, mūsu parlaments sāka strādāt pie pārskata par ES aktivitātēm un to ietekmi uz mums Apvienotajā Karalistē. Tā ir mūsu 2010. gadā noslēgtās koalīcijas vienošanās neatņemama daļa.

Ievērojot lēmumu nopietnību, mums jānodrošina, lai mūsu nacionālās debates, tāpat kā pārējās ES valstīs, būtu vispusīgas, analītiskas un lietpratīgas. Tas ir būtiski mūsu demokrātiskajām debatēm.

Tā nebūs konsultēšanās par to, vai mums vajadzētu būt Eiropas Savienībā vai tomēr ne. Nav runa par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES vai tās atstāšanu šī procesa rezultātā. Tas būs visai Eiropas Savienībai un pasaulei pausts aicinājums palīdzēt ar zināšanām un pieredzi dažādajās jomās, kurās darbojas ES.

Tā būs, cik iespējams, vispusīga un sīka analīze par to, ko spēj paveikt ES un ko tas nozīmē Apvienotajai Karalistei un tās pilsoņiem. Tas nodrošinās to, ka mūsu nacionālo debašu pamatā ir faktiskās zināšanas, kā arī būs nozīmīgs atbalsts mūsu politikas veidošanā. Būs nepieciešams laiks, lai to sekmīgi pabeigtu līdz 2014. gada nogalei.

Tāpat kā Vācijas ārlietu ministrs Gvido Vestervelle ar savu komandu veicina darbu pie Eiropas nākotnes veidošanas, arī šis pārskats sniegs nozīmīgu, pragmatisku un konstruktīvu ieguldījumu visā Eiropā notiekošajās debatēs par ES nākotni.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?