Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +4 °C
Viegls lietus
Pirmdiena, 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde

Ar varu par latvieti nekļūs

Lielākā daļa tatāru pieskaitāmi krievu valodā runājošajai kopienai, un, lai arī pēdējos gados pilsoņu skaits tatāru vidū pieaudzis, tas joprojām ir mazākais minoritāšu vidū Latvijā, un integrācijas process norit lēni. Latvijas tatāru-baškīru kultūras biedrības vadītājs Zufars Zainuļins stāsta, ka iemesls tam ir daudzu cittautiešu cienījamais vecums un finansiālās problēmas.

«Mēs rīkojām latviešu valodas kursus un palīdzējām cilvēkiem iegūt pilsonību. Vienā gadā to ieguva ap 90 tatāru. Nav jau tā, ka tatāri nezina latviešu valodu, - zina, tikai lieto maz,» skaidro Zufars. Viņš piebilst, ka Latvijā jārada vide, kurā cilvēki vienkārši būtu ieinteresēti mācīties valodu, un jāatvieglo arī pilsonības iegūšanas nosacījumi.

Tomēr Latvijā nacionālās minoritātes ir labākā situācijā nekā savā dzimtenē - republikās, kas ir Krievijas Federācijas sastāvā. «Jā, mums Latvijā ir krīze, ir daudz trūkumu, nebūšanu, taču pēc tā, ko esmu pieredzējis Krievijā un Tatarstānā, attieksmi pret mazo tautu pārstāvjiem, nacionālajām skolām, valodu, atbraucot mājās un uz robežas dzirdot «labrīt», man ap sirdi kļūst viegli un patīkami,» saka Zufars. Viņš atzīst, ka slikti runā latviski, taču cenšas valodas kursos zināšanas uzlabot. «Vēl sliktāk runāju tatāru valodā, kaut esmu Tatarstānas patriots un lepojos ar savu nacionālo piederību, taču es šeit jūtos labi un droši. Un, kad dzirdu no krieviem vai citu tautību cilvēkiem, kas arī pārstāv krievvalodīgo kopienu, lamājam Latviju un latviešus, pajautāju, kad pēdējo reizi bijis dzimtenē.»

Zufars norāda, ka tas, par ko Krievija cīnās Latvijā, - mācīšana skolās krievu valodā, pašā Krievijā tiek praktiski izslēgts. Kazaņā skolās nolēma rakstībā izmantot latīņu alfabētu, jo tas ir tuvāks tatāru valodas rakstībai, tomēr Krievijas dome to aizliegusi, liekot izmantot kirilicu, lai neapdraudētu rakstību Krievijā kopumā. «Ir tāds likums par nacionālā un reliģiskā faktora izslēgšanu Krievijas Federācijas izglītības sistēmā, pamatojoties uz kuru tiek slēgtas nacionālās skolas un samazināts mācību stundu skaits dzimtajā valodā. Zinot attieksmi pret nacionālajām kopienām Krievijā, mans tēvs, kurš ilgus gadus nodzīvoja Latvijā un atbalstīja tās centienus pēc neatkarības, atmodas laikā Latvijā iestājās par vienu valsts valodu - latviešu valodu,» saka Zufars. Šobrīd viņa tēvs atgriezies dzimtenē un cīnās par tatāru tiesībām uz savu valodu un kultūru, nacionālās piederības apziņas celšanu.

Valters Ščerbinskis, Latvijas Valsts vēstures arhīva vadošais pētnieks, savā pētījumā par sabiedrības integrāciju un nacionālajām minoritātēm Latvijā, norāda, ka viens no integrāciju kavējošajiem aspektiem ir arī atšķirīgā vēstures notikumu izpratne un padomju mantojums. 2000. gada tautas skaitīšana atklāja, ka divas trešdaļas Latvijā dzīvojošo tatāru par savu dzimto valodu norādīja krievu, kas varētu būt saistīts ar padomju laika pārkrievošanas politiku attiecībā uz skaitliski mazākajām nacionalitātēm. Un tad vēl ļaužu sadalīšana pilsoņos un nepilsoņos pēc Latvijas neatkarības iegūšanas, par ko daudzi joprojām izjūt aizvainojumu. «Visu, ko Latvijas valdība varēja izdarīt, jau izdarīja - sašķēla sabiedrību, ieviešot pilsoņu un nepilsoņu statusu, un, kamēr tas būs aktuāli, nekāda integrācija šo plaisu nespēs mazināt,» pārliecināta ir Tagira Hairova, kura arī jaunajā integrācijas politikā, kas šobrīd tiek izstrādāta Kultūras ministrijā, nesaskata neko tādu, kas varētu uzlabot situāciju.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Ātri pagatavojami ēdieni

Maltā gaļa trīs dažādās receptēs – pati par sevi, ar dārzeņiem un makaroniem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?