B. Obama viesosies Japānā, Dienvidkorejā, Malaizijā un Filipīnās. ASV prezidenta Āzijas valstu vizītē nav iekļauta Ķīna, taču tā, visticamāk, dominēs sarunās ar apmeklēto valstu līderiem.
Ievadot pirmo vizītes posmu un ierodoties Tokijā, B. Obama uzsvēra ASV atbalstu Japānai jautājumos par tās teritoriālajām nesaskaņām ar Ķīnu. «Mēs atzinīgi vērtējam Ķīnas nepārtraukto izaugsmi,» Japānas laikrakstā Yomiuri publicētā komentārā uzsvēra B. Obama, piebilstot, ka «sadarbība ar Ķīnu nenotiek un nenotiks uz Japānas vai citu sabiedroto rēķina». B. Obama uzsvēra, ka ASV nepieļaus to, ka kāds varētu apdraudēt Japānas kontroli pār Senkaku salām, kuru piederība ir Tokijas un Pekinas strīdu objekts.
Līdzīgus komentārus agrāk izteikušas arī citas ASV amatpersonas, taču tā ir pirmā reize, kad stingru atbalstu Japānai paudis B. Obama.
Komentāri jau izsaukuši kritiku no Ķīnas, kas uzmanīgi seko B. Obama vizītei. «ASV vajadzētu respektēt patiesību, nenostāties kāda pusē, uzmanīties ar saviem vārdiem un uzvedību, kā arī ievērot mieru un stabilitāti,» raidsabiedrība CNN citēja Ķīnas Ārlietu ministrijas Preses dienestu.
Tikmēr Ķīnas valsts mediji neskopojās ar pārmetumiem ASV virzienā. Ķīnas valsts aģentūra Xinhua nosauca ASV par «tuvredzīgām» un pielīdzināja to politiku «rūpīgi izkalkulētai shēmai, kādā iesprostot krātiņā strauji augošo Āzijas tīģeri», ar to domājot Ķīnas augošo varu.
«Ķīna uzmanīgi klausīsies visā, kas tiks pateikts vizītes laikā,» laikrakstam The Christian Science Monitor sacīja Vašingtonā bāzētās Ārlietu padomes speciāliste Šeila Smita, kas specializējusies Japānas jautājumos. B. Obamam nāksies krietni piepūlēties, ja viņš vēlēsies iedrošināt amerikāņu sabiedrotos Āzijas reģionā, tajā pašā laikā neizsaucot Ķīnas dusmas.
Pēc viesošanās Japānā B. Obama dosies uz Dienvidkoreju, kur uzmanības centrā būs jautājumi par Ziemeļkoreju. Pēc tam viņš piestās Malaizijā, lai uzteiktu valsts vērienīgo ekonomisko izaugsmi un progresu demokrātijas jautājumos, bet vizītes pēdējais punkts būs Filipīnas.