Ingūna Liepa
Vidzemes slimnīcas (Valmierā) valdes priekšsēdētāja
Lēmums palielināt mēnešalgu tiem rezidentiem, kuri izvēlas reģionālās slimnīcas par vietu, kur iziet kādu no studiju programmām, manuprāt, varētu motivēt topošos mediķus turpināt darbu reģionālajās slimnīcās. Patlaban slimnīcā ir četri rezidenti. Turklāt pēdējos piecos gados uz Vidzemes slimnīcu no Rīgas ir pārcēlušies vairāki jauni ārsti, kuri te nebija strādājuši ne praksē, ne rezidentūrā. Viņu argumenti - reģionālā slimnīcā jaunam speciālistam tiek piedāvātas visplašākās iespējas patstāvīgi strādāt, te notiek straujāka profesionālā attīstība un karjeras izaugsme.
Jānis Gardovskis
Rīgas Stradiņa universitātes rektors
Sabiedrība kopumā arvien vairāk urbanizējas un centralizējas. Jaunieši pārceļas uz Rīgu vai lielākajām pilsētām. Ja tiks izstrādāta sistēma, kā attīstīt reģionus, - parādīt, ka dzīvot un strādāt reģionos ir perspektīvi, problēma, kā piesaistīt jaunos medicīnas speciālistus reģionālajām slimnīcām, atkritīs pati no sevis. Vajadzētu sākt ar loģistikas attīstīšanu, piemēram, sakārtot autoceļus.
Olafs Ķeņģis
Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas valdes loceklis
Mēs, protams, cenšamies jaunos ārstus pēc rezidentūras piesaistīt. Bonusi tādi, ka apmaksā jaunajiem ārstiem dienesta dzīvokli, kā arī motivējam ar atalgojumu. Es pats esmu dzimis, audzis Rīgā, taču pirms desmit gadiem mani uzaicināja Ventspils slimnīca, un es devos strādāt uz Ventspili.