«Apmācības notiek ļoti reglamentēti, rūpīgi tiek sekots drošības noteikumu ievērošanai, un, ja viss notiek pēc reglamenta, nekam tādam nevajadzētu notikt,» saka Albiņš un piebilst, ka bataljona komandieris ar galvu atbild par savu vīru dzīvību un veselību. Viņš stāsta, ka šaušanas apmācības notiek tikai īpaši apmācīta sertificēta instruktora vadībā.
Arī 54. inženiertehniskā bataljona komandieris Agris Purviņš, kurš tāpat Zemessardzē ir kopš 90. gadu sākuma, neatceras tamlīdzīgu gadījumu, kad mācību laikā būtu gājis bojā kāds zemessargs.
Viņš gan atceras gadījumus, ka traģiskas nelaimes, darbojoties ar sprādzienbīstamiem priekšmetiem, piemeklējušas tā sauktos ieroču un munīcijas kolekcionārus. «Ir cilvēku grupa, kurus šādas lietas pievilina. Tādi ir gan starp zemessargiem, gan ārpus tiem,» stāsta Purviņš, kurš piebilst, ka Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas vienībai darba, tāpat kā pašu nesprāgušo lādiņu, Latvijā netrūkst. Purviņš atgādina, ka pirms neilga laika Aizkraukles pusē tika sakropļots kāds vīrietis kolekcionārs, kuram rokā sprāga karalaika lādiņš.
Arī traģiskajā nelaimes gadījumā Ādažu poligonā, kad 17. pretgaisa aizsardzības bataljona zemessargu mācību laikā sprādzienā gāja bojā zemessargs Ilmārs Mitenbergs, visticamāk, vainojams zemessargs, kurš īpaši interesējies par ieročiem un munīciju, vēstīja ziņu raidījums Panorāma.
Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālmajors Raimonds Graube iepriekš Latvijas Televīzijai jau atzinis, ka sprādzienā vainojams poligonā atrasts un mugursomā līdzi paņemts nesprādzis lādiņš. Izmeklēšanā noskaidrots, kurš bijis šis zemessargs, taču tas netiek atklāts. «Vistraģiskākais ir tas, ka šādi cilvēki apdraud ne tikai savu, bet arī apkārtējo dzīvību,» piebilst Purviņš.
Aizsardzības ministrijas pārstāvis Normunds Stafeckis informē: «Šobrīd sektors, kur Ādažu poligonā 17. pretgaisa aizsardzības bataljona mācību laikā notika šaušana, ir slēgts un notiek rūpīga teritorijas attīrīšana no munīcijas, arī nesprāgušās. Regulāri notiek arī plānveida poligona attīrīšana - pagājušajā gadā pārbaudīti 330 hektāri teritorijas, šogad - 150 hektāru,» trešdien Dienai sacīja Stafeckis.