Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā 0 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 13. janvāris
Harijs, Aira, Ārijs, Āris

Bīstamos var nebūt kur likt

Dienasgaismas spuldzes, dzīvsudraba termometri, krāsu un eļļu atlikumi, baterijas - visi šie bīstamie sadzīves atkritumi nedrīkstētu nonākt kopējā konteinerā, tomēr lielākoties cilvēki nepiepūlas, lai atrastu pieņemšanas punktus. Latvija joprojām krietni atpaliek no daudzām Eiropas valstīm bīstamo atkritumu dalītās vākšanas apjomu ziņā, taču pat tie pieņemšanas punkti Rīgā, kas šobrīd ir, var tikt slēgti, ja to darbībai neatradīs finansējumu. Rīgas domes atbildīgās amatpersonas sola, ka naudu tomēr piešķirs.

Sola samaksāt

Salīdzinot ar situāciju citur Latvijā, Rīgā ir samērā daudz iespēju nodot bīstamos atkritumus, tomēr savākto apjomu ziņā mēs vēl krietni atpaliekam, atzīst vienīgā bīstamo atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma a/s BAO padomes priekšsēdētājs Jānis Vilgerts. Vienīgi bateriju nodošana ir sakārtota, jo īpašās kastītes pie sevis labprāt izvieto ne vien veikali, kuros tirgo baterijas, bet arī daudzi biroji un skolas visā valstī. Sākumā bijusi neizpratne, kam tas vajadzīgs, toties tagad daudzi uz kastīšu izvietošanu piesakās paši. Sakārtota arī rūpniecisko bīstamo atkritumu savākšanas sistēma, bet ar iedzīvotāju saražoto atkritumu dalītās vākšanas apjomiem lepoties nevaram, jo no kopējā atkritumu apjoma tiek savākta niecīga daļa. «Rīgā no iedzīvotājiem dalīti savācam 70-100 tonnas bīstamo atkritumu gadā. Būtu labi, ja savāktu 450 tonnas, tad tas būtu 0,15% no kopējās atkritumu masas. Taču arī tas būtu krietni mazāk nekā Stokholmā, kur šādā veidā atšķiro 2,5% no kopējās masas, vai Vīnē un Minhenē, kur atšķiro 0,8%. Taču Rīgas dome šogad mums nemaksā par konteineru uzturēšanu, un var gadīties, ka arī esošos konteinerus nāksies slēgt ciet,» uzsver J. Vilgerts. Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes priekšnieks Askolds Kļaviņš skaidro, ka nauda reāli ir, tikai nav pieņemts lēmums par tās piešķiršanu: «Naudu līdz šim piešķīra no Rīgas Vides fonda, kam 30. martā apstiprināja jauno valdi. Ļoti ceram, ka maijā izdosies gūt politisku atbalstu līdzekļu piešķiršanai. Līdz tam atliek cerēt, ka BAO turpinās konteinerus uzturēt par saviem līdzekļiem. Tomēr šī nav sistēma, bet ielāpi, ātrās palīdzības variants. Ja izveidotu pieņemšanas punktu tīklu, tā jau būtu sistēma.» Šobrīd ar interneta starpniecību ikviens iedzīvotājs var pārliecināties, kur tādus vai citus bīstamos atkritumus pieņem viņam vistuvāk. Rīgā šādu vietu ir vairāk, bet reģionos bieži vien ir problēmas atrast, kur nodot saplīsušu termometru.

Eiropai jāklausa

Šā gada decembrī stāsies spēkā ES atkritumu apsaimniekošanas direktīva, kas nosaka, ka jābūt izveidotai infrastruktūrai, kura nodrošinās dalītu bīstamo atkritumu vākšanu visā valsts teritorijā. Pagaidām valstī šāda sistēma pilnībā nedarbojas. Piemēram, Dobelē vietējais komunālo pakalpojumu uzņēmums izveidojis divas vietas, kur var nodot bīstamos atkritumus bez maksas, bet pārējā novada teritorijā tādu nav. «Iet visādi - dienasgaismas spuldzes izmet arī parastajos konteineros, un puikām patīk tās saplēst,» stāsta Dobeles novada domes Komunālās nodaļas vadītājs Dainis Sirsonis.

Savukārt SIA Aizkraukles KUK valdes loceklis Ivars Sekacis atzina, ka šis uzņēmums dalīti vāc tikai dienasgaismas spuldzes, bet kāda cita firma pieņem akumulatorus. Taču, ja saplīst termometrs, vajagot doties uz slimnīcu, jo «viņi kaut kur tos liek». Izvērst bīstamo atkritumu pieņemšanas sistēmu neatmaksājas, jo novads ir pārāk mazs. Tā nu lielākā daļa bīstamo atkritumu nonāk tieši poligonā, kur arī nenotiek šķirošana.

«Sistēma nav tik laba, kā varētu vēlēties,» atzīst Vides ministrijas Vides aizsardzības departamenta direktora vietniece Rudīte Vesere. Tā gan turpināt nevarēs, jo topošais atkritumu likums pieprasa nodrošināt atkritumu apstrādi pirms noglabāšanas poligonā. SIA Getliņi Eko valdes priekšsēdētājs Imants Stirāns uzskata - ja poligons organizē bīstamo atkritumu atšķirošanu, jābūt tiesībām maksu par to iekļaut tarifā. Ministrija pret šo ideju pagaidām izturas atturīgi.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Uzziņai

Gada laikā Latvijā saražo ap 600 - 700 tūkst. t atkritumu, pusi no tiem Rīgā un Rīgas reģionā.
Bīstamie sadzīves atkritumi ir ap 1% no kopējā apjoma, lielākā daļa no tiem neatšķiroti.
Rīgā a/s BAO gada laikā bīstamo atkritumu pieņemšanas punktos savāc 70 - 100 tonnu gadā.
Īpašās kastītēs Latvijā savāc ap 80 tonnu bateriju gadā.
Par iespēju nodot bīstamos atkritumus var uzzināt internetā: www.atkritumi.lv , kur pieejama interaktīvā karte.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?