Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā 0 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 13. janvāris
Harijs, Aira, Ārijs, Āris

Briti atviegloti par Abū Hamzas izdošanu

Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) šonedēļ pieņemtais spriedums beidzot atļāvis Lielbritānijai izdot ASV vienu no zināmākajiem Eiropā dzīvojošajiem islāma ekstrēmistiem Abū Hamzu. Radikālais garīdznieks Britu salās bija bēdīgi slavens ar savām naida runām, kuras viņš ik nedēļu vairāku gadu garumā teica ielā netālu no Finsberijas parka mošejas Londonas ziemeļos. Amerikāņi vēlas viņu tiesāt par plāniem izveidot islāmistu nometni ASV teritorijā un citām ar terorismu saistītām apsūdzībām.

Izdos dažās nedēļās

ECT ir apstiprinājusi jau aprīlī pieņemto lēmumu par Abū Hamzas un vēl piecu terorismā apsūdzētu personu izdošanu ASV. Apsūdzētie bija iesnieguši apelācijas prasību, kurā apgalvoja, ka izdošanas gadījumā Amerikā pret viņiem izturētos necilvēcīgi un pazemojoši, ja viņiem piespriestu mūža ieslodzījumu bez apžēlošanas iespējām.

Piecu cilvēktiesību tiesnešu liela komisija noraidīja apelāciju, paziņojot, ka ASV cietumos ieslodzītajiem tiekot nodrošināti labāki apstākļi nekā ieslodzījuma vietās Eiropā, jo viņi varot skatīties televīziju, lasīt avīzes un nodarboties ar dažādām aktivitātēm. Līdz ar šo spriedumu viņiem ir liegta iespēja iesniegt apelāciju pēdējā instancē - ECT Lielajā palātā.

Gandarījumu par ECT lēmumu paudušas gan ASV, gan Lielbritānija, kas sola nokārtot izdošanas procesu «pēc iespējas drīzāk». Avots Lielbritānijas valdībā aģentūrai AFP sacīja, ka Abū Hamzas un četru pārējo apsūdzēto izdošana esot drīzāk vairāku nedēļu, nevis dienu jautājums.

Abū Hamzas izdošanai bija nepieciešami astoņi gadi. Lielbritānijas tiesībsargājošās iestādes viņu arestēja 2004. gadā pēc ASV pieprasījuma, bet 2006. gadā viņš tika notiesāts uz septiņiem gadiem par musināšanu slepkavot un rasu naida kurināšanu. 2008. gadā tikai dažas dienas pirms viņa nogādāšanas uz ASV ECT bloķēja Abū Hamzas izdošanu.

Izmantoja likumu

Ēģiptē dzimušais Abū Hamza ieradās Londonā 1980. gadā, kad apprecējās ar Lielbritānijas pilsoni un sāka strādāt par ārā sviedēju naktsklubā. Vēlāk viņš pievērsās fundamentālajam islāmam, bet 1990. gadā šķīra laulību un atgriezās Ēģiptē, kur kļuva par garīdznieku.

Zināms, ka pēc tam viņš devās uz Afganistānu, kur pēc kara ar Padomju Savienību sākās pilsoņu karš. Nav zināms, vai Abū Hamza Afganistānā karoja, bet deviņdesmito gadu vidū viņš Londonā atgriezās ar zaudētu labo roku un bez vienas acs. 1996. gadā viņš sāka darboties Finsberijas parka mošejā un ik piektdienu pēc lūgšanas parka apkārtnē uzrunāja musulmaņus, atklāti aicinot nogalināt neticīgos, raksta The Guardian.

Viņš to varēja darīt, pateicoties tā laika likumdošanai, jo reliģijas brīvība garantēja, ka neviens netiek sodīts par aicinājumu uz džihādu jeb karu pret neticīgajiem. Lielbritānijā milzu sašutumu savulaik izraisīja Abū Hamzas teiktais pēc 2001. gada 11. septembra uzbrukumiem ASV: «Daudzi cilvēki priecāsies, lēkājot augšup un lejup.»

Gadiem vairākums britu bija neizpratnē par varasiestāžu nespēju tikt klāt radikālajam garīdzniekam, nupat tapis zināms, ka arī Lielbritānijas karaliene Elizabete II pirms vairākiem gadiem vērsusies Iekšlietu ministrijā ar jautājumu, kādēļ brīvībā atrodas cilvēks, kurš kūda uz vardarbību. ECT lēmums ļāvis britiem tikt no viņa vaļā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Abū Hamza

Dzimis 1958. gada 15. aprīlī Ēģiptē
Astoņdesmito gadu sākumā pēc ierašanās Lielbritānijā savu jauno dzīvesvietu sauca par «paradīzi, kur var darīt visu, ko vēlies». Pēc vairākiem gadiem, kad jau ir kļuvis par britu sabiedrībai naidīgu personu, Lielbritāniju nosauc par «ateju»
ASV viņu apsūdz sadarbībā ar teroristu organizācijām Taleban un Al Qaeda

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?