Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +10 °C
Daļēji apmācies
Pirmdiena, 14. oktobris
Minna, Vilhelmīne

Brīvsoli pārtrauca lode sirdī

Kad otrdienas vakarā ap pulksten 23 interneta medijos parādījās ziņas, ka Līgatnes dabas takās no voljera izbēgusī lācene Made ir nošauta, dzīvnieks jau vairākas stundas bija miris. Lāceni nošāva laikā līdz plkst. 20, un to izdarīja pieredzējis mednieks, kurš iepriekš lāčus nav medījis, tomēr spējis šāvienu izdarīt precīzi, pastāstīja Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes reģionālās administrācijas direktora vietnieks Mārtiņš Zīverts. Šāviens ticis raidīts lāča vājākajā vietā - sirdī.

Lācene Made brīvsolī devās vēl svētdienas vakarā, tomēr pirmās ziņas par Mades tuvošanos cilvēkiem pavīdēja tikai otrdien - ap pusdienlaiku viņu redzēja kādas dabas takām tuvējas mājas pagalmā, kur mielojās ar zvērkopju izlikto barību. Nedaudz vēlāk, ap pulksten trijiem, lāci sastapa arī Līgatnes dabas taku darbinieki - viņa staigāja pa mežu un nevirzījās uz voljera pusi. Līgatnes novada domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins stāsta, ka dzīvnieks uzbrucis zvērkopjiem, kuriem nācās bēgt. Savukārt zvērkope Velga Vītola noraida baumas par uzbrukumu. Viņa kopā ar kolēģiem lāci satikusi pļavā, kur pieradinātais dzīvnieks, ieraudzījis cilvēkus, skrēja tiem pretī. Tiesa, zvērkopji metušies bēgt, tomēr tas neesot bijis uzbrukums.

Jautāta, kādēļ Madi nevarēja iemidzināt sastapšanas brīdī, Velga atklāti teic, ka tobrīd viņai ar kolēģi nav bijis līdzi iemidzināšanas ierocis. «Mazliet neapdomīgi tas bija, piekrītu. Mums vajadzēja iet kopā ar kolēģi, kam bija šis ierocis, bet neviens jau negaidīja, ka tas lācis pēkšņi atradīsies. Mēs uz dullo gājām pa mežu, un lācis negaidīti pie mums pieskrēja. Piekrītu, vajadzēja vairāk sagatavoties,» tā Velga.

Vēl ap pl. 17 pašvaldības vadītājs medijiem stāstījis, ka zvērkopjiem izdevās nodibināt nelielu kontaktu ar lāceni, taču tas bijis īsu brīdi, pēc tam viņa devusies atpakaļ mežā. Kā skaidro M. Zīverts, lācis nav bijis mierīgs, bet gan nervozs un apjucis, jo tā viņam nebija ierasta vide. Lācis izvairījies no cilvēkiem. Lai veiktu šāvienus ar miega ampulām, šāvējam ir jāatrodas vismaz 10 metru attālumā no dzīvnieka, tomēr tik tuvu piekļūt dzīvniekam neizdevās. Dabas taku darbinieki, piesaistot medniekus, turpināja lācenei sekot pa mežu.

Arī nedaudz vēlāk lācis nevirzījās uz voljera pusi, bet diezgan lielā ātrumā devās prom, tuvojās vakars, un radās bažas, ka dzīvnieks pēc kāda brīža var nozust krēslā. Iepriekšējā reizē Velgai izdevās lāci aizvilināt atpakaļ uz voljeru, un visi cerēja, ka tā būs arī šoreiz. Bet Madei brīvība bija iepatikusies, un viņa negribēja atgriezties. Lāči ir dzīvnieki ar izcilu atmiņu, un Made, iespējams, nevēlējās atgriezties aiz restēm, tāpēc dzīvnieks neļāvās jau zināmai taktikai, spriež dzīvnieku pētnieks Jānis Ozoliņš.

«Laikā starp pulksten 18 un 19 sapratām, ka ar miega zālēm iemidzināt Madi neizdosies,» norāda M. Zīverts. Tajā brīdī tika pieņemts komandas lēmums, ka izmukušais dzīvnieks jālikvidē. Pašvaldība lēmuma pieņemšanā iesaistīta netika.

«Patiesībā uz vakarpusi es jau jutu, ka tā būs, ka Madi nošaus. Biju klāt, kad tika pieņemts šāds lēmums. No visiem klātesošajiem es vienīgā biju pret nošaušanu. Tai pašā laikā gribu uzsvērt, ka lēmums par nošaušanu tika pieņemts kolektīvi, turklāt iedzīvotāju drošības dēļ,» ar sapratni skaidro Velga. Pēc lēmuma pieņemšanas zvērkope aizbraukusi prom: «Es taču nesaukšu klāt lāci, lai viņu nošautu, tāpēc sīkākas detaļas par notikušo nezinu.»

M. Zīverts vēl pastāsta - pirms saļimšanas pēc šāviena Made kādu brīdi vēl skrējusi. Kad lācene nokrita, pie viņas piebraukuši ar traktortehniku un pārliecinājušies, ka dzīvnieks ir beigts. No Līgatnes dabas parka vadības izskanējis pieļāvums, ka no Mades ādas viņai par piemiņu varētu tikt veidots izbāznis.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Lāči Latvijā

Lāči nebrīvē var dzīvot ap 25-30 gadiem, savukārt Madei, līdzīgi kā abiem lāču puikām, ar ko viņa dzīvoja kopā, bija 17 gadu. Latvijā nebrīvē lāči dzīvo četrās vietās - Rīgas zoodārzā mīt viens leduslācis un divi Kadjakas lāči, zoodārza filiālē Cīruļi dzīvo četru brūno lāču ģimene. Vairāki lāči dzīvo Līgatnes dabas parkā, trīs mīt pie Mārtiņa un Danutas Priedēm.
Savvaļā Latvijā esot 10-15 lāču.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Starp populistiem un politikas "sanitāro kordonu"

Vēlēšanu gads Lietuvā sasniedzis kulmināciju – šīs nedēļas nogalē kaimiņvalsts pilsoņi jau trešo reizi šajā gadā tika aicināti uz vēlēšanām. Maijā tika vēlēts prezidents, šo amatu saglabājot līdzši...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?