Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Pirmdiena, 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde

Ciešanu vietā izvēlas nāvi

Britu diriģents Edvards Daunss kopā ar smagi slimo sievu Džoanu pirms pāris nedēļām ieradās Šveices pilsētā Cīrihē, lai kopīgi dotos sava mūža pēdējā ceļojumā. Pēc vairāk nekā 50 gadu ilgas laimīgas laulības viņi bija nolēmuši kopā iesoļot pa mūžības vārtiem, pieliekot punktu ciešanām, kas pēdējā laikā bija kļuvušas neizturamas.

Eitanāziju atbalstošās organizācijas _Dignitas_ klīnikā viņi iedzēra nāvējošu medikamentu devu. Pēc dažām minūtēm Edvards un Džoana aizmiga uz visiem laikiem. Viņu līķi tika kremēti un pelni izkaisīti Šveices mežā. Daunsu pāra bērni vēsta, ka viņu vecāki nebija ticīgi cilvēki, tādēļ atteikušies no bēru rīkošanas.

«Nāves brīdī viņi gribēja būt kopā. Viņi bija sadevušies rokās. Pēc pāris minūtēm viņi aizmiga un desmit minūšu laikā bija miruši,» atceras Daunsu dēls Karaktakuss, kurš kopā ar māsu Budiku pavadīja vecākus pēdējā ceļā. Šāda aina dažiem varētu šķist kā romantiska laulības dzīves kulminācija (viņi dzīvoja laimīgi un nomira vienā dienā), taču citi uzskata, ka kopīga pašnāvība ir pretrunā ar Dieva likumiem un ētikas normām. Daunsu rīcība atkal uzjundījusi diskusijas par cilvēku tiesībām pieņemt mūža pēdējo lēmumu, smagas slimības gadījumā izšķiroties par eitanāziju.

Pēdējās cilvēktiesības

85 gadus vecais E.Daunss bija slavens britu diriģents, kurš gadu desmitiem apliecinājis savu meistarību uz Londonas Karaliskās operas skatuves, vadījis BBC filharmonijas orķestri, diriģējis Sidnejas operas atklāšanas svētkos. Taču pēdējā laikā viņš vairs nevarēja izbaudīt mūziku, jo strauji pasliktinājās dzirde, arī redze kļuva arvien sliktāka. E.Daunsa sieva Džoana rūpējās par viņu, bet šogad pati saņēma ziņu, ka viņai ir neārstējams vēzis. Ārsti atzina, ka 74 gadus vecā Džoana varētu nodzīvot tikai dažas nedēļas. Lai mazinātu ciešanas, Džoana nolēma doties uz Šveici, kur Dignitas klīnikā tika piedāvāta iespēja bez sāpēm aiziet no dzīves. Lai gan Edvards nebija uz nāves sliekšņa un būtu varējis nodzīvot vēl dažus gadus, viņš nolēma pievienoties sievai. «Manam tēvam bija tik aizraujoša dzīve, bet tagad viņš nevarēja lasīt un klausīties mūziku,» laikrakstam The Observer stāsta diriģenta meita Budika. «Viņš nebija nāvējoši slims, taču bez manas mātes viņa dzīve būtu neciešama. Viņš justos nožēlojami. Vēl desmit gadi ciešanu - vai par to ir vērts cīnīties pēc tik pilnvērtīgas dzīves?»

Dignitas dibinātājs, Šveices jurists Ludvigs Minelli uzskata, ka tiesības uz mierīgu un nesāpīgu nāvi ir «pēdējās cilvēktiesības». Par bezpeļņas organizācijas devīzi viņš izvēlējies vārdus: «Dzīvo ar cieņu, mirsti ar cieņu.» Ne visi piekrīt L.Minelli viedoklim, jo eitanāzija līdz ar abortiem, nāvessodu un viendzimuma laulībām ir viens no tiem jautājumiem, kas sabiedrībā izraisa visdedzīgākās diskusijas. Vairākās valstīs, piemēram, ASV un Itālijā, pēdējos gados bijuši publiski strīdi par tuvinieku tiesībām izbeigt neglābjami slimu cilvēku ciešanas. Šajos strīdos iejaukušies gan politiķi, gan baznīca, kas eitanāziju uzskata par grēku. Pretējās domās ir L.Minelli, kurš intervijā BBC paziņoja: «Man ir pilnīgi atšķirīga attieksme pret pašnāvību. Es uzskatu, ka pašnāvība ir lieliska iespēja, kas dota cilvēkam.»

Dārgā nāve

Dignitas izmanto Šveices liberālos likumus, kas nesoda par palīdzību pašnāvības izdarīšanā, ja vien tas nav noticis savtīgu motīvu dēļ. Eitanāzija ir legalizēta tikai dažās pasaules valstīs, piemēram, Nīderlandē un Beļģijā, lai gan jebkurā valstī ārsti bieži vien ir spiesti pieņemt lēmumus par nāvējoši slima pacienta dzīvības pārtraukšanu. Šveice no citām valstīm atšķiras ar to, ka eitanāzijas klīniku pakalpojumus var izmantot arī ārzemnieki. Pēdējos gados šo iespēju izmantojuši simtiem cilvēku; eitanāzijas pretinieki pat apsūdzējuši Dignitas «nāves tūrisma» veicināšanā. Par aizvadīšanu mūžībā Dignitas prasa 10 000 franku (ap 4600 latu), kas nepieciešami, lai segtu visus izdevumus.

Eitanāzijas pakalpojumu sniedzēji tiek kritizēti, ka šāda iespēja tiek piedāvāta ne tikai nāvējoši slimiem cilvēkiem, bet arī tādiem, kas varētu nodzīvot garu mūžu. Piemēram, pagājušogad Dignitas klīnikā tika iemidzināts 23 gadus vecais brits Daniels Džeimss, kurš bija paralizēts regbija spēles laikā. Viņš gribēja izdarīt pašnāvību, bet viņam pašam tas nebija pa spēkam. D.Džeimss pārliecināja savus vecākus, un tie viņu nogādāja Dignitas klīnikā.

Bažas par ļaunprātību

Lielbritānijas likumi par palīdzību pašnāvības izdarīšanā paredz līdz pat 14 gadu cietumsodu, lai gan eitanāzijas gadījumā parasti netiek izvirzīta apsūdzība tuviniekiem. Aicinājumi grozīt likumu un legalizēt eitanāziju līdz šim cietuši neveiksmi, jo likuma atbalstītāji uzskata, ka tas palīdz novērst ļaunprātīgu pamudināšanu uz pašnāvību. Nav noslēpums, ka daži tuvinieki varētu piespiest nemīlētus sirmgalvjus izdarīt eitanāziju, lai netērētu naudu viņu aprūpei un ātrāk tiktu pie mantojuma. Eitanāzijas legalizācija arīdzan varētu pamudināt uz šo soli sirmgalvjus, kas mūža nogalē nevēlas kļūt par nastu saviem bērniem. Tomēr eitanāzijas atbalstītāji iebilst, ka katram cilvēkam ir tiesības pieņemt lēmumu par savu ciešanu izbeigšanu.

Britu pensionārs Deivids Vits atceras, ka viņa sieva Eleina, uzzinot par neārstējama vēža diagnozi, nolēma doties uz Dignitas klīniku, jo nebija aizmirsusi savas mātes ciešanas mūža nogalē. «Viņas māte Hilda vadīja pansionātu, bet pati saslima ar vēzi. Eleina viņu aprūpēja līdz pēdējam brīdim. Tas bija ļoti sāpīgi. Viņa zināja, ka nevēlas mirt tādā agonijā,» laikrakstam The Daily Telegraph stāsta D.Vits, kurš pavadīja sievu uz nāves klīniku. «Kad mīļotais cilvēks mierīgi un pārdomāti aicina palīdzēt, es neredzu, kā gan var atteikties izrādīt līdzcietību.»

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Vieglā nāve

Eitanāzija ir termins, kas cēlies no grieķu valodas un nozīmē «laba nāve» jeb «viegla nāve». Eitanāzijas procedūra tiek veikta, lai bez sāpēm izbeigtu neglābjami slima cilvēka ciešanas. Iespējama gan pasīvā, gan aktīvā eitanāzija. Pasīvā eitanāzija nozīmē ārstēšanas pārtraukšanu, kas izraisa pacienta nāvi. Medicīnā tā ir diezgan plaši izplatīta parādība, piemēram, gadījumos, kad apstājusies smadzeņu darbība un cilvēks mākslīgi tiek uzturēts pie dzīvības.
Aktīvā eitanāzija nozīmē nāvējošas medikamentu devas ievadīšanu. Aktīvā eitanāzija jeb asistētā pašnāvība iespējama pēc paša pacienta lūguma. Eitanāzija ir legalizēta tikai dažās pasaules valstīs, piemēram, Šveicē, Nīderlandē, Beļģijā, Luksemburgā, divos ASV štatos. Šveicē eitanāziju var veikt arī ārzemnieki, šo iespēju pēdējos gados izmantojuši simtiem cilvēku

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?