Postoši dabas untumi vai citas nelaimes, kas liktu domāt par «dienu pēc», mūs nav piemeklējušas. Pagalam greizi kārtējie valsts budžeta ienākumu palielināšanas mēģinājumi gan. Kādā Latvijā tad pēc iztrūkstošo 50 miljonu haotiskas sakasīšanas esam pamodušies? Izskatās pēc kārtējās naudas pagrābšanas no jau tā trūcīgo iedzīvotāju kabatām. Tomēr mēģināsim paskatīties arī no pozitīvās puses.
Būsim zaļāki. Līdz šim bezatbildīgi sildījāmies un vārījām ēst ar atkarību izraisošo Krievijas gāzi. Taču piespiedu patriotiskās audzināšanas dēļ turpmāk vairāk liksim lietā pašu sauli, vēju vai kokskaidu granulas. «Zaļuma» (t. i., budžeta ielāpa) cena - mājsaimniecības, kas turpinās sildīties ar gāzi, katru mēnesi maksās vidēji par 8 latiem, bet gāzes plīšu izmantotāji - par 12% vairāk nekā līdz šim (Latvijas gāze).
Vēl Latvijas iedzīvotāji būs veselīgāki. Tie, kas tomēr nespēs piemaksāt vismaz 10 santīmu par cigarešu paciņu vai 20 par puslitra vodkas pudeli, smēķēs un dzers mazāk, jo būs apzinīgi un nelegālās preces taču nepirks. Pilnīgas muļķības, ka tas palielināšot kontrabandu. Valdībai taču ir ēnu ekonomikas apkarošanas plāns, un tas nekas, ka to nopietni neuztver ne starptautiskie aizdevēji, ne vietējie eksperti.
Veselību uzlabos arī labākas medicīniskās ierīces (ja jau dārgāks, tad taču labāks). Ak, laikam tomēr ne! Jo cenas iekārtām pieaugs, pateicoties PVN samazinātās likmes atcelšanai.
Tad vismaz mazināsies atkarība no azartspēlēm. Tā kā tiks paaugstinātas nodokļu likmes, droši vien samazināsies spēļu zāļu un automātu skaits un pieejamība. Vai varbūt tomēr palielināsies zaudētāju skaits un viņu posta lielums, kā arī nelegālo azartspēļu apjoms?
Aizņemties paliks aizvien drošāk, jo nebanku sektora kreditētāji turpmāk tiks licencēti. Bet ja nu prāvo valsts nodevu dēļ likuma ietvaros bezatbildīgi kredītņēmēji tiks meklēti atjautīgāk?
Piedzīvosim efektīvāku valsts pārvaldi. Bet vai tiešām valdība zina, kā to panākt, griežot tikai algas un samazinot darbinieku skaitu?
Papildus jau iepriekš iecerētajam netiks celti elektrības tarifi. Kāpēc tie vispār bija jāpaaugstina? Lai Latvenergo atgūtu kaut vai tos pāris miljonus, kas nonāks budžetā, pateicoties akcīzes nodokļa atvieglojumu atcelšanai dabasgāzei.
Īsumā mūsu zemē piekopto politiku raksturo valsts galvenās kontrolieres Ingunas Sudrabas teiktais par elektrības tarifu nepārdomāto celšanu: «Tas ir ceļš uz nabadzību, nevis ceļš uz izaugsmi.» (LTV)
Vienotības un ZZS politiķi, kāpēc tik ļoti cenšaties, lai diena pēc kārtējās konsolidācijas atnestu cerību zudumu uz labu valsts pārvaldību, ekonomikas straujāku augšupeju un vispārējās labklājības pieaugumu?