Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Dizaineri rosās atbildīgi

Mūsu cilvēki ir pelnījuši daudz vairāk, taču pagaidām sabiedrībā valda nezināšana par savām tiesībām dizaina jomā - uzskata Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas asociētā profesore Barbara Ābele, iepazīstinot Kultūras Dienu ar gadskārtējās LMA dizaina diplomandu dienu izstādes Radars darbiem.

40 bakalaura un maģistra studiju beidzēju diplomdarbi, kuros tvertais ideju svaigums un jēgpilnums vairākumā gadījumu ir virzīts uz labuma gūšanu plašākai sabiedrībai, liek jautāt, kāpēc Nacionālā attīstības plāna izveidē, kurā daudz tiek runāts par cilvēka drošumspēju, nav iesaistīts neviens dizaina jomas profesionālis. Izstāde, ko vēl var pagūt apmeklēt šodien un sestdien LMA, ir labs ieskats dizaina nākotnes tendencēs un piedāvājumā, ko teicami raksturo sociālantropologu piedāvātais termins «labbūtība».

Dizaineru sociālās idejas

Fotogalerijā esam fiksējuši dažas, mūsuprāt, vizuāli izteiksmīgākās dizaina priekšmetu idejas, taču pēdējos gados Dizaina nodaļas maģistrantūras studentiem ir iespēja izmēģināt spēkus arī tā dēvētajā nemateriālajā dizainā sociālajā un pakalpojumu sfērā. Šādos gadījumos dizainers ir tikai viens no komandas, kura uzdevums ir uz ierastām lietām kādā sistēmā paraudzīties no malas un palīdzēt rast risinājumus dažādām problēmām. Piemēram, Marta Krakovska un Mārtiņš Hermansons projekta Draudzīgi senioriem. Stāsti un idejas labākai ikdienai ietvaros ir pārstrukturējuši vecākai paaudzei adresēto mājaslapu senioriem.lv un apgādā to ar nepieciešamo informāciju, kas saistīta ar seniorību un dizainu. Šie studenti arī pārliecinājuši Rīgas kafejnīcas Tinto īpašnieku, lai šo vietu radītu draudzīgu senioriem - izveidotu viņiem saprotamāku un pārskatāmāku ēdienkarti, parūpētos par īpašiem laikiem ar akcijas cenām tieši senioriem.

Sociālo projektu, kas vērsts uz izglītības reformāciju, piedāvā Baiba Ciekure, kura iepriekš atpazīstamību izpelnījusies ar savu bakalaura darbu - 3D tāfelēm ģeometrijas apguvei. Ar projektu Uz riteņiem/spurām/spārniem viņa rosina mainīt skolas konceptu, lai tā nav statiska, bet atrastos kustībā. Autore uzskata, ka skola zināmā mērā ierobežo cilvēka brīvību, kaut patiesībā mācīties var spēlējoties. «Tas ir filozofiski domāts,» saka B. Ciekure. «Kaut vai mācoties fiziku. Skolā to darām teorētiski, bet mēs tikpat labi varam aiziet uz lidmodeļu pulciņu un to fiziku saprast tur.»

Bez pētījuma nevar

«Pēdējos gados neviens no bakalaura vai maģistra darbiem netiek veikts bez pētījuma,» saka B. Ābele. «Patlaban - arī citās dizaina skolās - netiek radītas jaunas lietas vienīgi estētisku apsvērumu dēļ. Dizaineram piemīt vajadzība pēc komunikācijas, zināšanām, sadarbošanās, pat ja pēc tam savu darbu realizēs viens pats.» Starp darbiem, kurus piedāvā četras Dizaina nodaļas apakšnozares - funkcionālais dizains, vides māksla, metāla un modes dizains -, ļoti uzrunā vides dizaineru darbi, tajos lielā daļā gadījumu iecere ir mērķtiecīgi un prātīgi sakārtot pilsētvidi un citas teritorijas. Madara Matisone piedāvā Brīvības ielas līnijā «izsistos zobus» jeb nojauktos namus aizstāt ar dekoratīvām modulārām konstrukcijām, savukārt Ligita Breģe, lai satuvinātu daudzdzīvokļu namu kaimiņus, pagalmos iecerējusi izveidot modulāras vides objektu kopas - ērtas jauniešiem, sportotājiem, cilvēkiem, kas vienkārši grib pasēdēt, atpūsties. Jaunieši izstrādājuši idejas, piemēram, Ikšķiles dambja vai Alūksnes ezera krasta līnijas labiekārtošanai. Ekoloģisko domāšanu apliecina Rodiona Zeņeviča Kliko piepūšamais konstruktors - tā moduļi tiek gatavoti no PVC materiāliem, kurus izmanto milzīgajos pilsētvides reklāmkarogos.

Kā nepalikt ideju līmenī

«Pašreiz strādāju universālveikalā Stockmann par dekoratori, bet, ja prasāt pavisam tālu vīziju, ir skaidrs, ka tas būtu savs dizaina uzņēmums, jo šajos apstākļos dizaina produktu tiražēšana tūkstošos - daļēji arī savas nemācēšanas pēc piesaistīt līdzekļus un investorus - nebūtu iespējama,» uzskata jaunā vides dizainere ar nelielu starptautisko pieredzi Indra Merca. «Latvijas situācija ir tāda - nosauc cilvēkam priekšmeta cenu, pat neiekļaujot tajā dizaina procentu, un tas jau ir par dārgu.» Jānis Valdmanis, kurš izveidojis modulējamu barotavu sīkdzīvniekiem piepilsētnieku vajadzībām, iekļaujot piedāvājuma paketē arī pārtikas sagādi, veterināros u. c. pakalpojumus, uzskata, ka šo ideju viņš varētu attīstīt un sākt komercializācijas procesu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?