Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Pirmdiena, 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde

Ēdiens var uzlabot dzīvi

Lai būtu iespējams dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, jebkuram cilvēkam regulāri jāuzņem enerģija. Nozīmīgākais enerģijas avots ir ēdiens, tāpēc uztura veselīgumam, kvalitātei un optimālajam daudzumam jāpievērš pietiekama uzmanība. To uzsver Rīgas Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas gastroenterologs dietologs Edgars Bodnieks un piebilst, ka nevaram aizmirst: «Mēs, cilvēki esam bioloģiskas būtnes un pakļaujamies dabas likumiem.» Viņš norāda, ka «cilvēkam vajadzīgs pilnvērtīgs, sabalansēts uzturs, tāpēc jāēd visas vielas - ogļhidrāti, olbaltumvielas, taukvielas».

Diskutablas ēdienu grupas esot saldumi, trekni ēdieni, kūpinājumi un konservēti produkti, lai gan ārsts uzskata, ka «nav kaitīgu ēdienu, ir slimīga uztvere».

Atšķirīgu viedokli pauž makrobiotikas speciālists Roberts Lācītis. Viņš aicina izvēlēties produktus no lauku sētas, bet, ja šādas iespējas nav un iepirkšanās notiek lielveikalos, ieteicams pirkt un uzturā lietot produktus ar īsāku derīguma termiņu. R. Lācīša skatījumā, lai dzīve būtu veselīgāka un mūžs - ilgāks, nekavējoties jāatsakās pat no konkrētu pārtikas produktu lietošanas. «Lai uzturētu labu veselību, ieteicams atteikties no maizes, kartupeļiem, tomātiem, paprikas, baklažāniem un cūkgaļas,» domā uztura speciālists, gan nenorādīdams, vai šādai rīcībai ir zinātnisks pamatojums. Viņš iesaka arī vienreiz nedēļā pamēģināt vispār atteikties no ēdiena un visu dienu dzert tikai siltu ūdeni.

Brokastis jāēd

E. Bodnieks un R. Lācītis ir vienisprātis, ka izvēlētais dzīvesveids nenoliedzami nosaka cilvēka veselības stāvokli. «Mūs ietekmē diennakts ritms. Cilvēkiem ģenētiski ieprogrammēts, ka mēs mostamies no rīta, faktiski pulksten piecos sešos mums izdalās daudz stresa hormonu, mūsu vielmaiņa ir ļoti aktīva un gatava strādāt, dzīvot un darboties,» skaidro E. Bodnieks.

Tieši neēzdami brokastis, cilvēki pieļaujot pirmo kļūdu - kad pienāk pusdienas laiks, apetīte esot tik ļoti stimulēta, ka cilvēks pārēdas, taču to jūt «tikai pēc stundas pusotras vai divām, kad rodas nelabuma sajūta». Šāda problēma vispār esot raksturīga neregulārām ēšanas reizēm, kas turklāt vielmaiņai rada nevajadzīgi lielu slodzi, un katrā pārēšanās reizē tiek uzņemta nevajadzīgas, liekas kalorijas, kas pārvēršas medicīniskos sarežģījumos un liekajā svarā. «Mums būtu jāēd biežāk un mazākām porcijām, vēlamas trīs galvenās ēdienreizes un vēl dažas starpēdienreizes,» rekomendē gastroenterologs.

Ieteicams noteikt sev striktu ēdienreižu laikus, norāda R. Lācītis un rekomendē: «Brokastis no 7.00 līdz 8.00, pusdienas ap 13.00, launags 15.00-16.00, vakariņas 18.00-19.00.» Šāds ēšanas grafiks paredz, ka celšanās laiks ir 6.00 no rīta un gulētiešana - līdz pusnaktij. Par vakariņu laiku E. Bodnieks pauž no R. Lācīša atšķirīgu viedokli - vakariņu ēšana līdz sešiem vakarā esot dziļi iesakņojies, bet tomēr mīts, svarīgākais atcerēties, ka tās jāēd divas stundas pirms gulētiešanas. Viņš norāda, ka laikā no pēdējās ēdienreizes līdz gulētiešanai arī tiek patērēta enerģija, tāpēc, cilvēkam aizejot gulēt spēku izsīkumā un neēdušam, naktī rodas enerģijas trūkums sirdij, aknām un smadzenēm un cilvēks no rīta pamodīšoties ar nelabu dūšu un diskomforta izjūtu.

Vērts doties pie ārsta

«Katram cilvēkam vienreiz gadā vajadzētu uztaisīt asinsanalīzi asinsainas noskaidrošanai, lai mēs zinātu, kas mums notiek asinīs,» atgādina Edgars Bodnieks.

Citādi visbiežāk darbojoties princips, ka pie ārsta ierodas vien tad, kad «notikusi katastrofa», saka ārsts un piebilst, ka «bioķīmiski ir iespējams noteikt mūsu orgānu funkciju darbību, noteikt, kā strādā aknas, iespējams redzēt, ir vai nav iekaisuma organismā».

Vienreiz gadā var veikt arī sonoskopiju - apskatīties iekšējos orgānus, savukārt reizi pāris gados - rentgenu. Rentgena pārbaudes nepieciešamas, lai nepaliktu nepamanītas nopietnas, par slimībām liecinošas pārmaiņas organismā, brīdina ārsts. Kā piemēru nepieciešamībai izdarīt rentgenuzņēmumus varot minēt plaušu vēzi - to neesot iespējams noteikt agrīni, ja parādoties simptomi, tas jau esot ielaists vēzis.

Bez sporta nevar

Kā vienu no biežākajām sūdzībām ārsts min tā saukto dedzināšanas sajūtu. Tai esot vairāk izskaidrojumi - vispirms jau tā esot raksturīga cilvēkiem ar lielu ķermeņa masas indeksu, jo šādos gadījumos esot liels iekšējais vēdera spiediens. Citiem tā rodas no diafragmas muskuļa vājuma un no tā izrietošas kuņģa slīdēšanas uz augšu, ko var iegūt dzemdībās vai strādājot fiziski smagu darbu.

Vienu no problēmām cilvēkiem pēc 45 gadu vecuma speciālists nosauc hroniskus aizcietējumus. Tādi varot rasties, par maz lietojot šķiedrvielas un par maz kustoties.

Par bīstamu tendenci ārsts uzskata aizvien pieaugošo fizisko aktivitāšu trūkumu, sevišķi pamatskolas vecuma bērniem. Daudziem ir liekais svars - aplama dzīvesveida un neveselīga uztura izraisīta problēma, kas var novest pie visbiežākajiem mirstības cēloņiem - infarkta un insulta.

To veicinot sēdošais dzīvesveids. «Jauno paaudzi aizrauj internets, spēles internetā, golfs, bokss vai teniss internetā, piepumpēšanās internetā. Interesē visādas lietas, kas neveicina fizisko aktivitāti. Divas fizkultūras mācību stundas nedēļā - vai tas ir nopietni?» retoriski vaicā ārsts. Par kustību nepieciešamību Dienai iepriekš norādījis arī gastroenteroloģijas profesors Anatolijs Danilāns. Viņš sevišķi uzsver, ka kustoties no kauliem asinsritē izdalās unikāla viela - osteokalcīns, kas ārstē aknas, pretojas cukura diabētam un stiprina asinsvadus.

Pozitīva pasaules uztvere

Ir ne mazums viedokļu, kas saista veselību un cilvēka pasaules uztveri. To pilnībā nenoliedz arī mediķi.

Šādam uzskatam piekrīt arī uztura speciālists R. Lācītis, kurš norāda: «Haoss. Gan ķermenī, gan apkārtējā vidē.» Viņš uzsver, ka minētie faktori veicina depresiju un negatīvas emocijas. Žēlošanās padarot organisma vidi skābu, un tas arī veicinot saslimšanas, pieļauj speciālists.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Ieteikumi gremošanas sistēmas veselībai

Dzīvot reizē ar organismu - celšanās ap sešiem, gulētiešana pirms pusnakts.
Ļoti svarīgs ir veselīgs septiņu stundu miegs, jo tiem cilvēkiem, kuri neizguļas, mainās vielmaiņas sistēma un rodas aptaukošanās problēmas.
Vakariņas pēdējo reizi ēst divas stundas pirms miega, lai nodrošinātu organismam enerģiju nakts laikā.
Vēlams lietot dažādas augu tējas.
Dienā ieturēt trīs galvenās ēdienreizes un divas trīs starpēdienreizes, vēlams tās ieturēt vienā laikā.
Ēst nelielas porcijas, nepārēsties, lai organisms spēj pārstrādāt uzņemto enerģiju, lai nerastos liekā svara problēma, kas var rosināt sirds un asinsvadu slimības.
Ieaudzināt pareizas ēšanas paradumus bērniem, bet nepakļaut bērnus savām izvēlētajām tradīcijām, ļaut bērniem izvēlēties savu ēšanas stilu.
Reizi gadā doties pie ārsta, lai pārbaudītu vispārējo veselības stāvokli.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?