Ikvienam senioram ieteicams daudzveidīgs, sabalansēts uzturs, kurā būtu iekļautas olbaltumvielas, vitamīni, minerālvielas, nepiesātinātās taukskābes un balastvielas.
Uzmanība jāpievērš derīguma termiņam
Veikalā iepērkoties, rūpīgi izpētiet produktu derīguma termiņus. Nekādā gadījumā nepērciet produktus, kura derīguma termiņš nav zināms vai ir beidzies. Ja rodas šaubas par produkta svaigumu, labāk neiegādājieties un neēdiet to.
Nekādā gadījumā nelietojiet uzturā bojātus pārtikas produktus, jo tā var nopietni nodarīt pāri savai veselībai.
Ilgi neuzglabājiet pārtiku
Rūpējieties arī par pašu mājās gatavoto ēdienu drošumu. Atcerieties, ka ir svarīgi uzturā izmantot tikai svaigu, pareizi uzglabātu un sagatavotu pārtiku. Vairākums produktu jāuzglabā sausā, vēsā vietā. Piena, gaļas un zivju produkti, olas un konditorejas izstrādājumi, kuru sastāvā ir krēmi, jāuzglabā ledusskapī. Gaļas, zivju, olu ēdienu sagatavošanā svarīga ir pietiekama termiskā apstrāde.
Gatavojot ēdienu, nepieļaujiet jēlas gaļas vai zivs saskari ar produktiem, kas jau ir gatavi lietošanai. Ēdienu ieteicams ēst tūlīt pēc tā pagatavošanas vai arī atdzesēt un uzglabāt ledusskapī, nevis vienkārši atstāt virtuvē uz galda vai plīts.
Ja slikta apetīte
Centieties ēst bieži, nelielām porcijām. Neatsakiet sev nelielas uzkodas ēdienreižu starplaikos. Centieties ēst vairāk šķidru barību.
Konsultējieties ar ģimenes ārstu
Hronisku slimību gadījumos uzturam ir īpaši uzdevumi. Piemēram, ja senioram ir paaugstināts holesterīna līmenis, rūpīgi jāseko līdzi uzņemto tauku daudzumam un kvalitātei. Cukura diabēta slimniekiem jāpievērš uzmanība gan tauku, gan ogļhidrātu izvēlei.
Jebkuras slimības gadījumā jākonsultējas ar ģimenes ārstu vai ārstu speciālistu gan par uzturā ieteicamajiem, gan par nevēlamajiem pārtikas produktiem. Ikdienas uzturam vajadzētu būt gatavotam no svaigiem produktiem, taču hroniska vai akūta slimība var ietekmēt uztura paradumus. Tādēļ, iespējams, vēlēsieties lietot vitamīnus, minerālvielas, dažādus uztura bagātinātājus ikdienas maltīšu papildināšanai. Taču uztura bagātinātājus vajadzētu iegādāties tikai pēc konsultēšanās ar savu ģimenes ārstu.
*Diētas ārste, Rīgas Stradiņa universitātes profesionālās studiju programmas Uzturs vadītāja, Latvijas Diētas un uztura speciālistu asociācijas valdes priekšsēdētāja. Plašāki Lolitas Neimanes ieteikumi senioriem par uzturu lasāmi Pacientu ombuda sagatavotajā un izdotajā Senioru veselības ceļvedī