Kādreiz cilvēki uztraucas, ka putnu gaļa spīdot, tāpēc izsaka aizdomas, ka putnu barībā tiek pievienots fosfors. Patiesais iemesls ir pseidomonofluorescence. Luminiscēšanos izraisa mikroorganismi, kuri nav kaitīgi - normālā temperatūrā cepot vai vārot, šie mikroorganismi iet bojā +60C temperatūrā. «Šos mikroorganismus veido dabīgā mikroflora, kas atrodas uz augiem, augu saknītēm un sastopama augu vidē,» paskaidro I. Skādule. Tā ir ieteicamā mikroflora, kas aizsargā augu saknes un novērš sēnīšu infekciju rašanos.
Veikalā pircējs ņem rokās dažādus produktus un arī lietas: groziņu rokturus, ratiņu rokturi, pacilā dārzeņus, un, aizejot mājās, visdrīzāk pirmo gardumu savam pa dienu mājās dzīvojošajam kaķītim trauciņā viņš ar roku ieliks nopirkto gaļu un tikai tad nomazgās rokas. «Līdz ar to pats cilvēks no savām rokām mikrofloru ir pārnesis uz gaļu. Labvēlīgos apstākļos mikroflora sāk augt ģeometriskā progresijā. Sasniedzot noteiktu daudzumu, tumsā cilvēks sāk šo fluoriscenci saskatīt,» paskaidro I. Skādule.
Viņa norāda, ka oglekļa monoksīds, sēra dioksīds ir vielas, kuras nav atļautas lietot, bet tiek pievienotas gaļai, lai tā nebojātos: «No tām gaļa nekļūst tumša, bet ilgstoši saglabā sārtu krāsu. Pieliekot antioksidantus, askorbīnskābi, gaļa ilgstošāk paliek sārtāka.» Sēra dioksīds ir pārtikas piedeva ar zemu toksicitāti, ūdenī šķīstoša, to var noņemt nomazgājot, zūd cepot, normālos apstākļos nav nekādas ietekmes uz cilvēka veselību. Individuālā jutība var izpausties kā elpošanas traucējumi, slikta dūša, galvassāpes.
Oglekļa monoksīds atrasts Amerikā, novērš oksidāciju, neļauj gaļai tik ātri oksidēties un uz pāris dienām pagarina svaigo izskatu.