Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Pirmdiena, 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde

Gribējās kaut kā citādi

«Biju izlēmis, ka gribu studēt kaut kā citādi. Izlasīju rakstu Karjeras Dienā un nosvēros par labu studijām Dānijā,» stāsta Rūdolfs Gansons (21). Viņš jau pusotru gadu studē VIA University College Horsensas filiālē.

Šo augstskolu izraudzījies tāpēc, ka tā piedāvā arhitektūras programmu. «Gribējās darīt kaut ko radošu. Iepriekš biju beidzis mākslas skolu,» Rūdolfs pamato specialitātes izvēli. Iestāties Latvijas augstskolās viņš nemaz nav mēģinājis. Jau 12. klasē sācis kārtot pieteikumu studijām Dānijā un pēc izlaiduma gaidījis tikai atbildi no uzrunātās skolas. Šis process aizņēma apmēram pusgadu. Paralēli Rūdolfs kārtojis nepieciešamo angļu valodas testu un nu sevi var saukt par pilntiesīgu VIA koledžas studentu. Tiesa, šo studiju gadu viņš pavada apmaiņas programmā Vācijā, kur atšķirībā no Dānijas gan nācies izjust arī brīžus, kad studiju plāna nepilnību dēļ visu fiziski nevar laikā paspēt.

Studijas Dānijā Rūdolfam kopumā šķiet visai patīkamas. Pasniedzēji - pretimnākoši un ieinteresēti studentu atsauksmēs, gatavi viņu ieteikumus ieviest praksē. «Sākumā bija nedaudz jāaprod ar to, ka visi cits citu sauc vārdā, nevis uzvārdā. Tā ir daļa no dāņu kultūras. Esmu novērojis, ka tā veidojas daudz konstruktīvāks dialogs.» Rūdolfs stāsta: viņu pārsteidzis arī tas, ka lielākā daļa dāņu tiešām runā angļu valodā un tas nav tikai mārketinga lozungs ārvalstu studentu pievilināšanai. Tas ļoti atvieglojis iedzīvošanos svešajā zemē.

Studijas Dānijā ES pilsoņiem ir bez maksas, toties sadzīves izdevumi - diezgan pieklājīgi. Tie gan atkarīgi no studenta dzīvesstila un izvēlētajām studijām - mācību materiālu izmaksas dažādās jomās atšķiras, lielākos ieguldījumus var prasīt padārgo grāmatu iegāde, ja vien nav uzieta kāda lētāka alternatīva internetā, vērtē Rūdolfs. Dārgs Dānijā ir arī sabiedriskais transports, tāpēc populārs aizstājējs tam ir velosipēds, ko varot nopirkt par visai demokrātisku cenu. Vairāk nekā Latvijā maciņu patukšos pārtikas pirkšana. Rūdolfs rēķina, ka kopā ar citām sadzīves lietām par to ik mēnesi jāizdod ap Ls 150-200. Savukārt mājokļa izmaksas var ievērojami atšķirties gan vienas, gan dažādu pilsētu ietvaros, bet vidēji mēnesī svārstās Ls 100-300 robežās. «Noteikti izdevīgāk ir īrēt dzīvokli vairākiem studentiem kopā, nevis vienam. Var dzīvot arī kopmītnēs, kas ir diezgan piemērots variants ārzemju studentam. Tur ik mēnesi jāmaksā fiksēta summa, kas ietver gan īri, gan komunālos maksājumus. Atkrīt ķēpāšanās ar dažādiem rēķiniem,» Rūdolfs atzīst.

Patīkami pārsteigts sadzīvisku lietu sakarā Rūdolfs bijis, kad uzzinājis, ka līdz ar uzturēšanās atļaujas nokārtošanu liela daļa medicīnas pakalpojumu Dānijā ir bez maksas. Savukārt kā nepatīkamu pieredzi viņš min to, ka līdz ar krīzi, kas arī Dānijai nav gājusi secen, pozitīvā attieksme pret iebraucējiem saglabājusies lielākoties «uz papīra». «Diemžēl arī Latvija viņiem asociējas ar viesstrādnieku valsti, un tas var atspoguļoties saskarsmē.» Iespēju uz dažādām lietām paraudzīties globālā mērogā, draugu un redzesloka paplašināšanu, kā arī lielāku atbildības un patstāvības sajūtu Rūdolfs tomēr uzskata par galvenajiem ieguvumiem no studijām ārzemēs, lai gan kopējo «bilanci» varēšot savilkt tikai pēc studiju beigām.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Bez nosaukuma

Lielbritānija
Pieteikšanās. Tā notiek centralizēti ar Universitāšu un koledžu uzņemšanas biroja (University and Colleges Admissions Service) starpniecību. Izmantojot vienu pieteikuma formu, var pieteikties vienlaikus sešās studiju programmās un augstskolās. Programmās vai augstskolās, kur ir lielāks konkurss, studijām jāpiesakās līdz iepriekšējā gada oktobrim, bet vairākumam programmu pieteikšanās ir līdz katra gada 15. janvārim.
Mācību maksa. Mācību maksa ES studentiem patlaban ir ievērojami mazāka nekā citu valstu pilsoņiem. 2010./2011. akadēmiskajā gadā visās pilna laika bakalaura studiju programmās Anglijas un Velsas universitātēs tā nepārsniedza 3375 mārciņu, Skotijā par pilna laika studijām bakalaura līmenī ES pilsoņiem nav jāmaksā. Taču no 2012. gada Anglijā un Velsā studiju maksas iespējamos griestus plānots celt līdz 9000 mārciņām gadā, visticamāk, arī Skotijā tiks ieviesta studiju maksa.
Sadzīves izdevumi. Apmēram 6000-9000 mārciņu gadā.
Vairāk informācijas: www.educationuk.org, www.ucas.co.uk.

Dānija
Pieteikšanās. Bakalaura līmeņa studijām pieteikumi semestrim, kas sākas augustā vai septembrī, parasti jānosūta līdz 15. martam, savukārt, ja vēlaties sākt studijas janvārī vai februārī, pieteikums jānosūta līdz 1. septembrim. Tiesa, ne visas augstskolas piedāvā ziemas uzņemšanu. Arī termiņi, tāpat kā prasības, dažādās augstskolās var atšķirties.
Mācību maksa. ES pilsoņiem studijas Dānijas augstskolās ir bez maksas.
Sadzīves izdevumi. Apmēram 650-800 eiro mēnesī.
Vairāk informācijas: http://studyindenmark.dk.
Nīderlande
Pieteikšanās. Valsts augstskolās ir iespējams pieteikties, izmantojot interneta vietni https://app.studielink.nl. Studijām privātajā augstskolā jāpiesakās izvēlētajā izglītības iestādē. Mācībām Nīderlandē vēlams sākt gatavoties vismaz gadu iepriekš. Jāņem vērā, ka mācību gads ilgst no augusta beigām līdz jūnija beigām.
Mācību maksa. ES pilsoņiem studiju maksa ir, sākot no 1672 eiro gadā, citu valstu studentiem tā ir lielāka.
Sadzīves izdevumi. Apmēram 700-1000 eiro mēnesī.
Vairāk informācijas: www.nuffic.nl/international-students.

ASV
Pieteikšanās. Par uzņemšanu jāinteresējas izvēlētajā augstskolā. Visu pieteikšanās procesu, sākot no pamatinformācijas iegūšanas no augstskolas un beidzot ar pieteikumu studenta vīzai, vislabāk sākt 12-18 mēnešus pirms došanās uz ASV. Jāņem vērā - jo vēlāk piesakies studijām, jo mazākas tev ir pieejamo studiju programmu izvēles iespējas. Ja plānots studijas sākt rudens semestrī, arī visi nepieciešamie starptautiskie testi jānokārto ne vēlāk kā līdz janvārim.
Mācību maksa. Katra universitāte nosaka mācību maksu individuāli, tādēļ tās ļoti atšķiras. Valsts universitātēs studijas maksā no 4000 līdz 25 000 dolāru gadā, bet privātajās augstskolās mācību maksa svārstās no 10 000 līdz 35 000 dolāru gadā. Taču pieejamas plašas stipendiju programmas.
Sadzīves izdevumi. Studējot četru gadu bakalaura programmā valsts universitātē, kopā ar vidējo studiju maksu jārēķinās ar apmēram
28 000 dolāru lieliem izdevumiem gadā.
Vairāk informācijas: www.educationusa.info.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Ātri pagatavojami ēdieni

Maltā gaļa trīs dažādās receptēs – pati par sevi, ar dārzeņiem un makaroniem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?