Baltic Council for International Education informācijas centra direktore
Par valsts un studiju programmas izvēli jādomā laikus, un studijām jāpiesakās vismaz gadu iepriekš. Lielbritānijā līdz 15. oktobrim jānosūta pieteikumi studijām Oksfordā un Kembridžā, kā arī specialitātēs, kas saistītas ar medicīnu, zobārstniecību un veterināriju. Savukārt pieteikšanās visām pārējām programmām (ar dažiem izņēmumiem) beidzas 15. janvārī. No februāra sākas t. s. vēlā pieteikšanās, kas ilgst līdz 30. jūnijam. Līdz šim datumam saņemtie pieteikumi tiek apstrādāti un nosūtīti universitātēm. Tomēr jārēķinās, ka augstskolām ir tiesības neizskatīt pēc 15. janvāra saņemtos pieteikumus, ja tajās vairs nav brīvu vietu. Sevišķi savlaicīgi jāpiesakās Skotijas universitātēs, kur ES studentiem par mācībām nav jāmaksā un kur līdz ar to ir mežonīgs konkurss. Savukārt Dānijā pieteikšanās studijām augstskolās ilgst no 1. februāra līdz 15. martam (vēlāk - tikai tad, ja universitātēs vēl ir brīvas vietas), bet Nīderlandē - no janvāra līdz maijam.
Nākamais solis - jāsaprot, kādas ir uzņemšanas prasības. Bieži saskaros ar to, ka jaunietis vēlas iestāties pēc iespējas prestižākā augstskolā. Taču ir jāmācās samērot savas vēlmes ar savām spējām un sniegumu. Jo prestižāka ir augstskola, jo augstākas ir prasības, arī valodas prasmes līmeņa ziņā. Tāpat jauniešiem pamatīgi jāizpēta studiju programmas, jo to nosaukumi var būt vienādi, bet saturs - ļoti atšķirīgs.
Studijas ārzemēs prasa vairāk patstāvības, uzņēmības, pašapziņas, pārliecības. Tas viss, protams, studiju laikā tiek iegūts, bet, ja cilvēkam aizbraucot no tā nepiemīt nekas, psiholoģiski ir smagi.
Daudzi cer, ka paralēli mācībām atradīs darbu, bet jāskatās, vai tam pietiek ar angļu valodu. Lielbritānijā - jā, arī Nīderlandē, kur ir daudz starptautisku uzņēmumu, taču, lai strādātu Dānijā, jāprot dāņu valoda. Dānijā arī vilina ar bezmaksas studijām, bet dzīvošana ir dārga un jāsedz pašam.
Jāpadomā arī par vietu, kur atrodas augstskola - vai tā ir liela vai maza pilsēta, kāda veida kopmītnes tiek piedāvātas, vai būs ikdienas izdevumi transportam utt. Liela pilsēta būs dārgāka. Vieta augstskolas kopmītnē jārezervē laikus, laikus arī jāpiesakās studiju kredītam, pirms braukšanas jāpārliecinās, ka tas tiešām piešķirts.