Protams, nav likumu bez izņēmumiem, un daži humora druvas darboņi šo nozari Latvijā tomēr pūlas attīstīt. Pie viņiem pieder arī _Karaliskais improvizācijas teātris (KIT_), zem kura izkārtnes viens no improvizētājiem Jānis Skutelis februārī četras reizes piedāvā savu _stand-up_ komēdijas vakaru _Mhmmm..._
Stand-up komēdijas jeb stāvizrādes, kā tās nosaukuši KIT uzveduma veidotāji, ir viena cilvēka šovs, mānīgi vienkāršs humora žanrs. Viens jokotājs, skatītāju pūlis un ierobežots laika sprīdis, lai sasmīdinātu. Smieklu esamība vai neesamība ir izšķiroša. Kā amerikāņu filmās par repu un ielu dzīvi - vai nu uzvari, vai mirsti. (Metaforiski, protams.)
Anglosakšu kultūrā, kur stand-up attīstīta līdz perfekcijai, kur izkopti dažādi paveidi un stili, īpašu vietu tā ieņem droši vien specifiskās britu humora izjūtas, izaicinājuma, arī mīlestības pret valodas krāšņumu dēļ. Tēmas var būt visdažādākās - sākot no pikantērijām no ikdienas dzīves arsenāla līdz tabu - provokatīviem skatījumiem uz politiku, vēsturi, reliģiju.... Savos spilgtākajos piemēros stand-up ne tikai izklaidē, bet arī tracina, jo atļaujas dziļāk un bieži politnekorekti paskatīties uz dzīvi.
Kaut mūsdienās stand-up izpilda arī prestižās koncertzālēs un uz slavenāko teātru skatuvēm, humora žanrs ir krogus bērns un savas «plebejiskās» izcelsmes diktētās iezīmes saglabājis līdz mūsu dienām. Citiem vārdiem sakot, šis ir skatītāju un īpaši izpildītāju nervus kutinošs pasākums. Uz stand-up vakaru publika dodas izklaidēties. Ja nepārliecina komiķa piedāvājums, izklaides tiek rastas citā veidā - smieties nevis kopā, bet par izklaidētāju. Dažreiz duelis «kurš kuru» - skatītājs izpildītāju vai izpildītājs skatītāju - pārspēs asprātībā izvēršas pat krietni nopietns. Tādēļ ne velti pasaules līmeņa stand-up komiķi programmas veido pat gadiem, pakāpeniski pulējot ainas līdz pilnībai. Un, protams, mācoties ar seismogrāfa precizitāti fiksēt mazākās publikas emociju maiņas.
Jānis Skutelis pirms izrādēm var būt mierīgs - latviešu publika tradicionāli ir ļoti pieklājīga, pat sasaistīta, un arī sprādzienbīstamu tēmu droši vien nebūs. Bet sasmīdināt J.Skutelis jūs vēlas. Vismaz, kā rakstīts pirmizrādi pērnā gada nogalē izklaides centrā Artelis piedzīvojošā iestudējuma reklāmas materiālos, - nezaudējot cieņu, nokļūstot no «Labdien!» līdz «Čau, tiekamies!».