Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +4 °C
Viegls lietus
Pirmdiena, 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde

Ir vējš un saule, trūkst tikai ūdens

Pie viņiem uz semināriem brauc zemnieki un uzņēmēji, kuru dzīves pamatā ir videi draudzīgā saimniekošana. Pieredzes apmaiņā šurp brauc studenti, kuri studē inženierzinātnes. Viņiem visiem ir viens mērķis - savienot patīkamo ar lietderīgo: nopērties ar malku kurinātā pirtiņā, kurā izveidota arī oriģināla ventilācijas sistēma, izbaudīt brīvdienu mājas Aronijas saimnieces Gunas masāžu, bet - galvenais - lai izprašņātu Aroniju saimnieku Valdi par to, kā darbojas Latvijas vidienē neraksturīgie vēja ģeneratori, saules kolektori, zemes siltumsūknis un granulu apkures katls.

Izmantojot šos alternatīvos enerģijas gūšanas veidus, Zablocki nodrošina visu namiņa komunikāciju darbību.

Teorija un prakse

Viss sākās ar projektu viesu nama izveidei jauno uzņēmēju atbalsta programmā Altum, ko atbalstīja Hipotēku un zemes banka. Kamēr Guna mēģināja dabūt finansējumu sava biznesa sākšanai, Valdis arvien vairāk aizrāvās ar alternatīvajām tehnoloģijām - iesaistījās saules kolektoru un vēja ģeneratoru izplatīšanā un uzstādīšanā Latvijā, pats sāka būvēt apkures katlus. «Viena lieta, kad es klientam stāstu, kādas ir vēja ģeneratoru un saules kolektoru priekšrocības, bet pavisam kas cits, kad pats to esi pārbaudījis praksē un vari dalīties pieredzē, nevis tikai teorētiskās zināšanās,» stāsta Valdis. Sākumā gan cilvēki uz saules kolektoriem raudzījušies ļoti skeptiski - nu ko tad jūs tur ar to sauli varat piesildīt. Latvijā saulainu dienu ir tik maz. Taču, kad cilvēki aizbrauc uz Aronijām un pārliecinās, ka saules enerģijas pietiek ūdens uzsildīšanai viesu nama klientu vajadzībām un vēl pāri paliek tā, ka šai sistēmai papildus pieslēgta arī pirts un dušas telpas grīdas apsilde, domāšana mainās. Un saules Latvijā ir tikpat daudz, cik Vācijā, kur saules kolektori ir gandrīz uz katras otrās mājas jumta.

«Valdim šo iekārtu uzstādīšana bija svarīga darbā, bet man vajadzēja, lai tās dotu reālu labumu brīvdienu mājā. Mūsu intereses lieliski sakrita,» stāsta Guna un atzīst, ka Aronijās viss darīts, lai būtu ērti pašiem, labi klientiem, ekonomiski un dabai draudzīgi. Valdis gan nosmej, ka nostrādājis arī galvenais progresa dzinējspēks slinkums, jo visas sistēmas darbojas automātiskā režīmā - ieslēdzas, izslēdzas, pārslēdzas pēc vajadzības, klāt nav jāstāv ne apkures katlam, ne citām iekārtām. Ja pazūd elektrība, kas te laukos vējainā laikā itin bieži mēdz gadīties, sistēma pati pārslēdzas uz citu enerģijas veidu, kas ļauj bez elektrības iztikt pat vairākas dienas. Vienīgā problēma - ja kaut kas noiet greizi šajā vienotajā sistēmā, var palikt bez ūdens, aukstumā un pie svecēm. Bet divu gadu laikā tā vēl ne reizi nav gadījies. Sabojājies tikai viens kontrolieris, un vēlāk atklājies - tas bijis rūpniecisks brāķis.

Nav tikai atomstacijas

Jautāts, kādus enerģijas veidus un kam izmanto, Valdis brīdi padomā un tad nosmej: «Vieglāk pateikt, kā mums te nav - atomelektrostacijas un ūdens enerģijas. Viss pārējais ir.»

Nedaudz izmanto elektrību, taču pamatā ir saules enerģija, ko izmanto apkurei un siltā ūdens sagatavošanai. Viens vēja ģenerators kombinācijā ar saules paneli tiek izmantots automašīnu stāvlaukuma apgaismošanai pie viesu nama, otra ģeneratora radīto enerģiju uzkrāj un, ja pazūd elektrība, automātiski pārslēdzas uz vēja radīto enerģiju. «Grūtāk ir ziemas otrajā pusē, pelēkajos mēnešos, kad nav ne saules, ne vēja. Tad izmantojam elektrību, bet, tiklīdz februāra otrajā pusē sākas pirmās saulainās dienas, pārejam uz citu enerģijas veidu, un rēķins par elektrību jau ir divas reizes mazāks. Tomēr galīgi bez elektrības nevar, jo laika apstākļi Latvijas vidienē nav tādi, lai iztiktu ar vēju vien. Vēja ātrums te ir vidēji četri metri sekundē, un tas ir par maz. Ja mēs to naudu, par ko nopirkām vēja ģeneratoru, būtu ieguldījuši saules kolektoros, noteikti iegūtu vairāk enerģijas,» atzīst Valdis, komentējot piebildi par neatkarību no Latvenergo.

Apkurei sākumā tika ierīkots zemes siltumsūknis. Brīvdienu mājas celtniecība tika pabeigta janvārī, tā bija ļoti auksta ziema, un visas telpas pamatīgi izsalušas. Mēģinot tās piesildīt, siltumsūkņa darbināšanai tika patērēts ļoti daudz elektroenerģijas, un tas Valdim tomēr lika meklēt lētāku risinājumu. «Ātri uzmūrējām skursteni, ierīkojām malkas apkures katlu. Bet atkal problēma - kas to kurinās? Paši dzīvojam pilsētā, klāt visu laiku stāvēt nevaram. Domājām, kā šo procesu automatizēt, kamēr nonācām līdz granulām. Tās saber bunkurā un noregulē automātisko padevi, ar vienu bunkuru normālai siltuma uzturēšanai telpās pietiek gandrīz nedēļai,» stāsta Valdis. Arī apkures katls saslēgts kopējā sistēmā - ja ir vairāk saules un uzkrājas enerģija, tas automātiski atslēdzas un pāriet uz saules enerģiju. Kurināmais tikpat kā par velti. Ap Aronijām ir divus hektārus plašas pļavas, un zāle jau tāpat jāpļauj. Siens satīts ruļļos, no kuriem Valdis šoziem plāno pats ražot salmu granulas. Ar satītajiem 19 ruļļiem (sešas tonnas) vajadzētu pietikt visai ziemai. Esot gan mēģināts kurināt arī ar graudiem un pat nezālēm, taču graudi jāpērk, bet nezāļu nav tik daudz, tāpēc izvēlēts pašu laukos izaugušais kurināmais.

Valdis novērojis, ka vienu brīdi interese par alternatīvo enerģiju Latvijā bijusi diezgan liela, bet tagad cilvēkiem primārais ir izdzīvošanas jautājums. Taču laikā, kad elektrība, degviela un gāze kļūst arvien dārgāka, cilvēki tomēr meklē alternatīvus veidus. Un nu jau Latvijā īstenotie projekti ir ne tikai eksperimentāli, bet arī tīri praktiskām vajadzībām.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Valdis Zablockis iesaka Interesanti

Skaidri jāzina, kam un kādu enerģiju plānots iegūt. Jāpārzina laika apstākļi konkrētajā reģionā

Visizdevīgāk ir kombinēt dažādus enerģijas gūšanas veidus atbilstoši konkrētām vajadzībām un apstākļiem

Mīnuss - saules kolektoru nevar izslēgt, tādēļ jādomā, kur novadīt lieko enerģiju. Aronijās to, kas paliek pāri pēc ūdens uzsildīšanas, izmanto pirts un dušas telpu grīdas apsildei

Veidojot līdzīgu sistēmu, jārēķinās ar samērā lieliem sākotnējiem ieguldījumiem

Aronijās izveidota lietusūdens savākšanas sistēma, kas uzkrāj ūdeni tehniskajām vajadzībām, piemēram, poda noskalošanai, dārza laistīšanai

Ierīkots kondicionieris, kas atšķirībā no tradicionālajiem, kuri tērē 2-3 kW jaudas, patērē tikai 200 vatu - desmit reižu mazāk. Siltumu, ko paņem no telpām, tās dzesējot, novada atpakaļ zemē

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Ātri pagatavojami ēdieni

Maltā gaļa trīs dažādās receptēs – pati par sevi, ar dārzeņiem un makaroniem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?