Visplašāk pavadoņa darbā tiek izmantoti labradori retrīveri, zeltainie retrīveri, pūdeļi, šo krustojumu pirmās paaudzes metisi. Tie ir suņi kompanjoni, kas labprāt strādā ar cilvēku un dzīvniekiem.
Sākumā suns iziet paklausības mācību, mācoties arī to, kā jāuzvedas brīvajā laikā mājās. Sunim jāzina sava vieta. Dzīvnieks nedrīkst zagt no galda, diedelēt ēdienu, kāpt gultā.
Pavadonim ir ļoti augstas prasības - visas komandas jāizpilda bez atkārtošanas, jo neredzīgs saimnieks nevar gaidīt, kamēr suns izskriesies ar citiem četrkājiem vai izpildīs komandu. «Gatavojot suni, vienmēr paturam prātā, ka neredzīgais nevarēs izkontrolēt suņa nevēlamo uzvedību, un suņi to perfekti zina!» atzīst instruktors. Pavadonis tiek mācīts neredzīgo vest, apiet šķēršļus, pāriet ceļu, apstāties pie luksofora, iekāpt un braukt sabiedriskajā transportā, atrast solu, lai saimnieks varētu atpūsties, pacelt nokritušos priekšmetus un citas komandas. Svarīgi, lai suns šīs komandas izpildītu ne tikai pazīstamos maršrutos, kuros ir iets vairākkārt, bet arī svešā vietā. Tas dod saimniekam iespēju ceļot, mācīties un strādāt.
«Panākt paklausību no suņa nav tik viegli pat redzīgam cilvēkam, un suns saprot, ka jaunais saimnieks viņu neredz un nekontrolē,» uzsver Konstantīns. «Apmācība ir nopietns rehabilitācijas process neredzīgajam, jo viss nav tik vienkārši - jāmācās uzticēties.»
Pavadonis ar saimnieku var arī nesastrādāties, «jo cilvēkam ir savs raksturs, dzīvesveids, aktivitātes līmenis un arī sunim ir savas personiskās īpašības un raksturs». Piemēram, ja cilvēks ir ļoti aktīvs, strādā pilsētas centrā vai mācās un ceļo, viņam nepieciešams suns, kas arī ir aktīvs, stiprs, zinātkārs, jo vadīšana ir liela psiholoģiskā un fiziskā slodze. Bet šāds suns nederēs cilvēkam, kas dzīvo mazā pilsētiņā, kur apkārtējie apstākļi ir gandrīz nemainīgi. Sunim būs garlaicīgi, nebūs kur likt enerģiju un izmantot savas iemaņas. Dzīvnieks tādos apstākļos izlaidīsies, iemaņas kļūs vājākas. «Suņa un saimnieka sadarbībai jābūt patīkamai un efektīvai, lai cilvēks nejustu diskomfortu, bet suņa iemaņas būtu izmantotas pilnvērtīgi.»