Mans vārds ir Maša Jovanoviča. Mans vārds ir krievu izcelsmes, jo esmu pa pusei ar krieviskām saknēm, mana māte un tēvs bija krievi, bet vectēvs - serbs, no turienes nāk mans uzvārds. Bet dzimusi esmu Kanādā. Manas ģimenes stāsts ir emigrācijas stāsts Rietumu virzienā pēc Otrā pasaules kara, manuprāt, tāds stāsts ir pazīstams arī daudziem jums, latviešiem.
Kas ir galvenais jūsu vizītes Latvijā mērķis?
Esmu samērā nesen jaunajā postenī, tāpēc tā pamatā ir iepazīšanās vizīte, iespēja satikties ar saviem kolēģiem ASV vēstniecībā, kā arī konsultācijas ar partneriem Latvijas valdībā - Ministru prezidenta birojā, Ārlietu ministrijā un Aizsardzības ministrijā.
Kādi secinājumi un iespaidi par Latviju?
Es zināju jau to iepriekš, bet tagad personiski par to pārliecinājos - Latvija ir ciešs mūsu sabiedrotais, draugs un partneris. Mēs strādājam ar Latviju tik daudzos svarīgos jautājumos, kas svarīgi Eiropai, svarīgi ASV, svarīgi globāli.
Piemēram?
Viens acīmredzams piemērs ir Afganistāna. Kaut gan Latvija ir teritoriāli maza, ieguldījums tur ir ļoti liels.
Kad es lūkojos uz pārmaiņām, kam Latvija izgājusi pēdējo divdesmit gadu laikā, - tie ir apbrīnojami panākumi, esmu bijusi šeit pirms divdesmit gadiem. Jāsaka, jūs tagad esat pavisam cita valsts. Manuprāt, Latvijai varētu būt liela loma starptautiski, daloties ar pieredzi par jūsu sasniegumiem. Jo tā ir bijusi ļoti veiksmīga savās pārmaiņās. Dažs varbūt to uzskata par pašsaprotamu - jūs tagad esat NATO, Eiropas Savienības dalībvalsts. To vajag novērtēt.
Un tomēr, vai jūs varētu minēt šobrīd kādas problēmas Latvijas un ASV attiecībās, kas varētu būt labāk?
Vienmēr lietas var darīt labāk, bet viena lieta, kas mani iespaido, ir tas, ka mēs visas savas attiecību problēmas varam tieši aci pret aci izrunāt un risināt. Vai varam ko darīt labāk? Acīmredzot tā varētu būt ekonomiskā partnerība. Pēdējos gados mēs redzam ievērojamu pieaugumu mūsu tirdzniecības attiecībās. Mūsu eksports uz Latviju pieaudzis par 70%. Tas ir ievērojams. Jūsu premjeram bija ļoti produktīva vizīte ASV, mēs meklējam iespējamos partnerus, strādājam cieši kopā ar Amerikas tirdzniecības palātu šeit, Latvijā, kopā ar jūsu valdību. Viena lieta, ko tomēr gribētu teikt - daudz ko nozīmē investīciju vide. Kompānijām ir izvēle, un svarīga ir vide, kur valda likuma vara, taisnīgi un ātri tiesas lēmumi, transparence.
Jums liekas, ka šie faktori ir nedaudz apšaubāmi Latvijā?
Tās noteikti ir lietas, ko kompānijas novērtē, kad izšķiras par investīcijām.
Man neliekas, ka tas ir vienīgais. Amerikāņu kompānijas investē, piemēram, Krievijā, kur noteikti šajā ziņā vide ir nesakārtotāka. Bet tirgus un peļņas, kaut arī riskantas, ir nesamērojami lielākas.
Jā, tomēr, ja šie investīciju vides jautājumi būtu sakārtotāki Krievijā un Ķīnā, tur būtu vēl daudz vairāk amerikāņu investīciju. Protams, kā jūs sakāt, galu galā tas ir izvērtējums starp iespējamiem riskiem un iespējamo peļņu. Bet kas attiecas uz Latviju, ASV vēstniecība strādā ar Latvijas valdību un citām iesaistītajām pusēm šajos jautājumos. Lietas ir nesalīdzināmas ar pagātni, bet daudz vēl kas izdarāms.
Krievijas un ASV attiecības. Kā jūs komentēsiet izteikumus, ka, ņemot vērā pēdējā laika notikumus, tādus kā Krievijas vēlme izvietot Iskander raķetes Kaļiņingradā, kā arī vārdu apmaiņu Krievijas Valsts domes vēlēšanu sakarā, tā saucamā perezagruzka ASV un Krievijas attiecībās ir beigusies?
Mēs domājam, ka perezagruzka tomēr vēl aizvien turpinās. Un tajā ir ļoti daudz pozitīvu sasniegumu. Vai nu tas ir jaunais START līgums, vai...
Pirms dažām dienām Medvedevs gan paziņoja, ka Krievija no šī līguma varētu izstāties.
Es nedomāju, ka tas notiks. Ja mēs skatāmies uz, piemēram, kooperāciju Kalnu Karabahas jautājumā, ja skatāmies uz līgumu, kas panākts sadarbībai civilās kodolenerģētikas sfērā un citām svarīgām sadarbības formām, varam teikt, ka ir panākti nozīmīgi rezultāti. Jau no sākuma mēs formulējām, ka gribam strādāt ar Krieviju, kur mēs to varam, bet, protams, kā ar jebkuru valsti, būs sfēras, kur mums būs domstarpības.
Putina retorika, atbildot ASV kritikai par Valsts domes vēlēšanu norisi Krievijā, gan nedaudz atgādināja aukstā kara laikus. Varbūt Putins lūkosies pēc ārējā ienaidnieka, lai stiprinātu savas pozīcijas prezidenta vēlēšanās.
Kā jau teicu, mēs strādājam ar Krieviju tur, kur mēs varam. Mums ir dažas rezervācijas, kas iekļauj cilvēktiesības un demokrātiju. Valsts sekretāre komentēja Krievijas vēlēšanas un atzīmēja, ka Krievijas pilsoņiem ir tiesības uz to, lai viņu balsis tiktu sadzirdētas, lai viņu balsojums saskaitīts un fiksētie pārkāpumi izmeklēti. Ko mēs nupat redzējām, ka prezidents Medvedevs savā veidā ir atbildējis uz cilvēku protestiem, ka kaut kādas izmeklēšanas notiks, un tā ir pozitīva lieta. Man jāsaka arī, ka demonstrācijas, ko redzējām Krievijā pagājušās nedēļas nogalē, ASV noteikti uzskata par pozitīvu zīmi, ka demonstrācijas tika atļautas bez kādiem traucējumiem, kā es saprotu, nebija neviena aresta… to izdarīt, kad tik daudz cilvēku ir vienā vietā, tas gandrīz nav iespējams nekur pasaulē. Un tā ir pozitīva lieta - virzība pulcēšanās brīvības nodrošināšanas virzienā. Tas tika atspoguļots arī medijos. Tā kā mums jāturpina vērot, kā lietas attīstīsies tālāk.