Lai vieglāk strādāt
Konkursā, ko rīko Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju, Labklājības ministriju un Valsts darba inspekciju, profesionālās izglītības iestāžu audzēkņi sacenšas zināšanās par darba drošības un darba tiesību jautājumiem.
Konkursa pirmajā kārtā šogad piedalījās vairāk nekā 1400 jauniešu no 30 profesionālajām skolām. Katra reģiona labākās komandas novembrī cīnījās konkursa pusfinālos, savukārt lielajā finālā Rīgā nokļuva pārstāvji no piecām skolām - no RTU Liepājas filiāles profesionālās vidusskolas, no Ogres Profesionālās vidusskolas, kas pērn konkursā plūca uzvarētāja laurus, bet šogad ierindojās otrajā vietā, no Smiltenes tehnikuma, kas izcīnīja trešo vietu, kā arī no Vecbebru Profesionālās vidusskolas un Daugavpils 1. arodvidusskolas. Tikuši galā ar konkursa fināla uzdevumiem, kuros ietilpa mājasdarbi, viktorīna un darba vides situāciju izspēles, uzvarētāji balvā saņēma iPod Nano atskaņotājus. Visas finālā iekļuvušās komandas ieguva arī dāvanu karti 300 latu vērtībā sporta inventāra iegādei savai skolai, kā arī konkursa Profs 2010 kausus.
Jauniešiem jāuzmanās
Lai gan konkursa galvenais mērķis ir izglītot jauniešus par darba drošību un darba tiesībām, lai tā palīdzētu viņiem sagatavoties darba gaitu sākšanai, turklāt konkurss notiek jau ceturto gadu, tā dalībnieku sniegums ik sezonu jo spožāks netop. «Tieši tāpēc saprotam, ka šādi konkursi ir vajadzīgi. Jāturpina iesāktais,» saka konkursa žūrijas vadītāja - LBAS priekšsēdētāja vietniece Līvija Marcinkēviča. «Viena lieta ir labot zināšanu robus cilvēkiem, kas strādā jau gadiem, bet labāku rezultātu varam gūt tad, ja iemācām darba tiesību un darba aizsardzības pamatus tiem, kam darba gaitas vēl tikai priekšā. Tad attieksme ir nopietnāka, viņi ir drošāki un pārliecinātāki par savām tiesībām un pienākumiem, un attiecības ar darba devēju veidojas citādas. Nav tik daudz mums raksturīgā - ko nu es tur ko teikšu vai cīnīšos...» L. Marcinkēviča gan norāda, ka krīzes laiks patlaban piespiedis strādājošos uzstājīgāk meklēt risinājumus savām darba problēmām.
No darba tiesību un darba drošības ievērošanas viedokļa jaunieši darba tirgū ir viena no grupām, kas pārkāpumus uz savas ādas riskē piedzīvot salīdzinoši biežāk. To apliecina vēl divi konkursa Profs 2010 žūrijas locekļi. LBAS darba drošības eksperts Mārtiņš Pužuls min piemērus, kad nelaimes gadījumi ar darba tirgus iesācējiem uzņēmumos notiek jau pirmajās darba dienās. Savukārt Valsts darba inspekcijas (VDI) Darba tiesību nodaļas vadošais juriskonsults Vilnis Virza norāda, ka jauniešus ļaunprātīgi darba devēji nereti izmanto kā nereģistrētu darbaspēku, kam pēc «pārbaudes laika» bez noslēgta līguma var pat nesamaksāt. «Jaunieši ļoti uzticas darba devējam un domā - ja te viss notiek šādi, tad acīmredzot tā arī vajag,» V. Virza iezīmē, bet uzsver - jaunietim jāzina, ko no darba devēja prasīt un kā aizsargāt savas tiesības, ja darba devējs neiziet uz dialogu un neko nemaina. Konkurss Profs 2010, viņaprāt, ir solis šajā virzienā.
L. Marcinkēviča piebilst, ka darba tiesību un darba drošības pamatos jāizglīto arī pedagogi, lai retākas kļūtu situācijas, kad profesionālo skolu un arī augstskolu programmās ieliktās prasības par šo normu apguvi tiek pildītas tikai minimāli un pavirši. LBAS pedagogiem patlaban gatavo attiecīgus metodiskos materiālus un no jaunā gada plāno aizsākt arī jaunu spēli 9. klašu audzēkņiem un vidusskolēniem, kurā jauniešus jau laikus radināt pie tā, kādām jābūt darba tiesiskajām attiecībām un darba aizsardzībai uzņēmumos.