Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Trešdiena, 25. decembris
Stella, Larisa

Kad meža ogām veselības cena

Mellenes, meža zemenes un gailenes - tās ir pašlaik Rīgas Centrāltirgū biežāk tirgotās savvaļas dabas veltes.

Diena šās nedēļas pirmajā pusē pārliecinājās, ka cenas gan ogām, gan sēnēm ir visai augstas un krietni pārsniedz gaļas cenas, nemaz nerunājot par tādām dārza veltēm kā zemenes vai ievestie saldie ķirši, persiki un nektarīni. Piemēram, litrs melleņu vidēji maksā pieci eiro, litrs meža zemeņu - desmit eiro, tikpat maksā arī litrs gaileņu. Tiesa, paši tirgotāji atzīst, ka tik augsta cena ir tikai pirmajām ogām un sēnēm, tām kļūstot vairāk, cena neizbēgami slīdēs uz leju.

Maksa par apkuri

Redzētais Rīgas Centrāltirgū liecina, ka izplatītais priekšstats par ogu lasīšanu kā sieviešu nodarbi ir visnotaļ patiess, jo, piemēram, pirmdienas rītā apmēram starp desmit ogu un gaileņu tirgotājiem nebija neviena vīrieša. Situācija mainoties rudeņos, kad līdz ar «nopietnajām» sēnēm - baravikām, apšu bekām, cūcenēm - tirgū pārdevēju lomā parādoties arī kungi. Jāteic, ka patlaban tirgū pārsvarā visas meža labumu vācējas un pārdevējas ir kundzes pensijas gados, kas atzīst, ka to dara ne jau lielas patikšanas, bet izdzīvošanas dēļ.

Viena no vecākajām tirgotājām, kas pārdod pašas lasītas mellenes, ir Jevgeņija, kurai šā gada decembrī apritēs apaļi astoņdesmit. Kundze stāsta, ka ogas lasot tepat, Pierīgas mežos, kur var viegli nokļūt ar sabiedrisko transportu, jo savas automašīnas neesot. «Es lasu mellenes un vēlāk arī sēnes, lai varētu ziemā samaksāt par komunālajiem pakalpojumiem, jo mana pensija ir tikai 175 eiro. Par pagājušo ziemu man vēl nav nomaksāts apkures parāds 50 eiro apmērā, bet līdz jaunajai sezonai noteikti norēķināšos. Pārējo ietirgoto naudu atlikšu, lai ziemā varu samaksāt par siltumu,» bilst Jevgeņija. Taujāta, cik izdodas sezonā ietirgot, kundze attrauc, ka to iepriekš neesot iespējams nekad pateikt, jo tas atkarīgs gan no ogu un sēņu daudzuma mežā, gan pircēju intereses. Taču parasti tie esot pāris simtu eiro sezonā. Lasīt ogas, stāsta Jevgeņija, viņas vecumā neesot viegli, traucējot gan lielais karstums, gan odi un ērces, kuru šogad esot ļoti daudz. Taču iespēju robežās teju katru dienu visu vasaru iešot gan ogās, gan sēnēs un tad braukšot uz tirgu pārdot, jo tā esot vienīgā iespēja izdzīvot. Jevgeņija arī bilst, ka par pircēju interesi šajā sezonā sūdzēties nevar.

Ledusskapis un zāles

Skumjš stāsts par iemesliem, kāpēc tirgo ogas - pārsvarā meža zemenes -, ir pensionārei Maijai no Suntažiem. «Man ir konstatēts vēzis, un ir nepieciešams lietot zāles, kuru izmaksas ir 100 eiro nedēļā. Valsts neko nepalīdz, par visu maksāju es pati, mazliet piepalīdz arī bērni. Tādēļ es arī piepelnos ar meža zemeņu lasīšanu un pārdošanu. Man litrs ogu ir nedaudz lētāks par vidējo - deviņi eiro litrā,» stāsta Maijas kundze. Viņa atzīst, ka lielākoties zālēm nepieciešamos 100 eiro nedēļā arī izdodas nopelnīt, ja mazliet pietrūkstot, bērni pieliekot. Jāteic, kamēr Maija stāsta par savu ogu lasīšanas pieredzi, paralēli izdodas pārdot divreiz pa puslitram sārto ogu. Tiesa, ir arī tādi pircēji, kas, ieraudzījuši cenu, nošausminās un iet tālāk. Taču, kā teic Maija, lai tad mēģina iet un ogas salasīt paši.

«Šodien uz tirgu esmu atvedusi četrus litrus ogu, litrs jau ir pārdots, ceru, ka līdz dienas beigām izdosies pārdot arī atlikušās ogas. To lasīšana ir smags darbs, īpaši tik karstā laikā, kāds bija nesen. Tad cēlos ap četriem no rīta, kad ir vēsāks, devos uz mežu un līdz pusdienas laikam lasīju zemenes. Nav jau nemaz tik viegli arī atrast tos pudurus, kur ogas aug. Jo tās ir izkaisītāk, jo grūtāk lasīt,» savā pieredzē dalās Maija.

Savukārt Valentīna no Limbažu apkārtnes bilst, ka lasīt ogas un sēnes ļoti patīkot un, ja to vēl varot apvienot ar naudas pelnīšanu, «tad vispār ideāli». Valentīna stāsta: «Ogas un sēnes lasu jau vairākus gadus pēc kārtas. Ietirgotā naudas summa gan mainās, tā atkarīga no laikapstākļiem un ogu un sēņu daudzuma. Tomēr parasti visu uz tirgu atvesto izdodas arī pārdot. Vidēji nopelnu vairākus simtus eiro sezonā. Vienu gadu ienākumi bija tik lieli, ka par ogu un sēņu naudu nopirku lielu modernu ledusskapi ar jaudīgām saldēšanas kamerām.» Prognozēt ienākumus šajā sezonā vēl esot pāragri, tas lielā mērā būs atkarīgs arī no sēņu daudzuma mežos.

Piedāvā sludinājumos

Ne visi ogu lasītāji gan ir ar mieru paši tās arī tirgot uz vietas tirgū, paļaujoties uz veiksmi, ka atradīsies pircēji, tāpēc izmanto interneta sniegtās iespējas, lai pārdotu salasīto. Piemēram, sludinājumu portālā SS.lv šīs nedēļas sākumā bija atrodami astoņi sludinājumi par meža zemeņu lasīšanu pēc pasūtījuma. Cenu amplitūda ļoti plaša - no 13 eiro litrā Rīgā līdz 50 centiem litrā Daugavpilī. Taču vidējā cena svārstās ap septiņiem eiro litrā. Gadās arī pa sludinājumam, kurā cilvēki raksta, ka tikko salasījuši meža zemenes un vēlas tās pārdot. Vēl viens meža ogu un sēņu lasīšanas biznesa aspekts arī rodams SS.lv publicētā sludinājumā, kurā tiek meklēti meža ogu un sēņu lasītāji Preiļos un Preiļu tuvumā. Tiesa, norādīts, ka interesē tikai lieli apjomi. Pēc 50 litriem ogu un sēņu saimnieki bez maksas gatavi paši atbraukt. Sludinājumā norādīts, ka iespējams nopelnīt pat līdz 600 eiro mēnesī.

Valsts ieņēmumu dienestā (VID) Dienai uzsver, ka par ienākumiem no savvaļas veltēm līdz 3000 eiro gadā nav jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis un nav jāreģistrējas VID, kā arī nav nepieciešams izmantot kases aparātu. Jānorāda, ka absolūti lielākā daļa individuālo meža ogu un sēņu lasītāju ienākumu gadā nepārsniedz minētos 3000 eiro. Līdz ar to, taujāta, vai VID uzraudzīs meža velšu lasītāju ienākumus, tā pārstāve Evita Teice-Mamaja skaidro: «Mūsu vēlme nekādā gadījumā nav savvaļas velšu lasītājus sabiedēt ar VID prasībām, pārbaudēm un uzraudzību, bet gluži pretēji - iedrošināt, nomierināt un atgādināt, ka uz lielāko daļu no viņiem attiecas vienkāršotie nosacījumi, kas neparedz nodokļus vai kases aparātus.»

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Meža veltes Rīgas Centrāltirgū

Viena tirgus vieta dienā maksā divus eiro un 84 centus, ja slēdz abonementa līgumu. Ar ikdienas samaksu - četrus eiro un 25 centus.
Viens litrs melleņu maksā vidēji piecus eiro.
Viens litrs meža zemeņu maksā vidēji desmit eiro.
Viens litrs gaileņu maksā vidēji desmit eiro.
Viens kilograms apšu beku - vidēji septiņi eiro.
Ja ienākumi no meža velšu tirdzniecības gadā nepārsniedz 3000 eiro, nav jāizmanto kases aparāts, kā arī nav jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis.
Pirms vairākiem gadiem Zemkopības ministrijas pasūtītajā pētījumā secināts, ka Latvijas mežos katru gadu tiek savāktas dabas veltes vairāk nekā 99,6 miljonu eiro vērtībā.
Avoti: Rīgas Centrāltirgus, VID

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?