Šoreiz tas notika agrāk nekā iepriekšējos gados - otrdien, tikai dažus mēnešus pēc budžeta apstiprināšanas, valdība atbalstīja papildu 9,6 miljonu latu piešķiršanu veselības nozarei, lai varētu palielināt apmaksas tarifu terapeitisko pacientu ārstēšanai stacionārā. Vēl 600 000 latu šim mērķim tiks iegūti, pārdalot līdzekļus nozares iekšienē.
«Jau ceturto gadu pēc kārtas kāpjam uz tā paša grābekļa, tā ir kā spēle - noņem veselībai naudu un tad atdod atpakaļ,» saka Jevgeņijs Kalējs, Slimnīcu biedrības vadītājs, un uzsver - te ir kārtējais pierādījums, ka veselības aprūpes nozarei piešķirtais finansējums ir nepietiekams, uz ko jau pērn norādījusi arī Veselības ministrija (VM). J. Kalējs norāda - piešķirtais papildu finansējums neatrisinās visas problēmas, bet pacientiem dod labu ziņu, ka viņiem būs iespējams saņemt tādus pašus veselības aprūpes pakalpojumus kā iepriekšējā gadā. Veselības ministre Ingrīda Circene (Vienotība) atgādina - jau pērn rudenī, stājoties amatā, viņa norādījusi, ka terapeitisko pakalpojumu tarifs ir nepareizs. Turklāt jau budžeta veidošanas laikā viņa norādījusi, ka ar veselības aprūpei atvēlētajiem līdzekļiem nepietiks.
Pēc Slimnīcu biedrības informācijas, slimnīcas šobrīd gaida «oficiālos skaitļus» - cik daudz līdzekļu no papildus piešķirtā finansējuma katrai slimnīcai tiks iedalīti, taču jau tagad zināms, ka ar provizoriskajiem skaitļiem vairākas slimnīcas bijušas apmierinātas, bet atsevišķas norādījušas, ka šie līdzekļi nesegs izdevumus. Kad būs skaitļi, slimnīcas izlemšot, vai parakstīt līgumus.
VM informē - iepriekš noteiktais terapeitiskais tarifs bija 115,6 lati. To aprēķināja 2011. gadā, balstoties uz Nacionālā veselības dienesta Vadības informācijas sistēmā apkopoto informāciju par lokālo daudzprofila slimnīcu veiktajām manipulācijām un gultasdienu skaitu 2010. gadā. Tagad VM norāda, ka šāds tarifs neatbilst reālajām ārstēšanas izmaksām, un uz to pērn norādīja arī Valsts kontrole. Tādēļ VM rosināja terapeitisko tarifu palielināt atbilstoši 2011. gada izmaksām līdz Ls 185,9.