Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +5 °C
Viegls lietus
Piektdiena, 27. decembris
Inita, Elmārs, Helmārs

«Komunāļi» maldina dzīvokļu īpašniekus

Ūdens, kanalizācijas un siltumapgādes pakalpojumu sniedzēji draud paaugstināt tarifus, ja dzīvokļu īpašnieki izvēlēsies tiešos norēķinus par komunālajiem pakalpojumiem. A/s Rīgas siltums aprēķinājis, ka siltumapgādes tarifs rīdziniekiem tiešo norēķinu gadījumā varētu paaugstināties pat par pieciem santīmiem kvadrātmetrā, jo rēķinu izrakstīšanas sistēmas un jaunas administratīvās struktūras izveides izmaksas varētu pārsniegt vienu miljonu latu.

Savukārt Rīgas pašvaldības SIA Rīgas ūdens lēš, ka rīdzinieku izdevumi par ūdensapgādi tiešo maksājumu gadījumā varētu pieaugt pat par trešdaļu. Uzņēmuma valdes priekšsēdētāja Dagnija Kalniņa uzskata, ka Saeimas vasarā atbalstītie grozījumi Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā neatrisināšot arī parādnieku problēmu: «Mūsu ēkas ir būvētas pēc principa, ka ūdeni atslēgt tikai vienam dzīvoklim nav iespējams, tāpēc ir vienalga, kādu norēķinu sistēmu mēs izvēlēsimies, - ja ūdens tiks atslēgts par parādiem, tas vienalga tiks atslēgts visai ēkai.»

Ūdeni atslēgt var

Tam kategoriski nepiekrīt grozījumu virzītājs Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs (SC): «Vienam dzīvoklim nevar atslēgt siltumapgādi, bet ūdeni gan var! Grozījumu ieviešanas laikā saskārāmies ar lielu komunālo pakalpojumu sniedzēju lobiju, jo viņi pieraduši tikai saņemt naudu un nevēlas nopūlēties ar rēķinu izrakstīšanu vai parādu piedziņu. Tas visu laiku bijis namu apsaimniekotāju ziņā, par ko viņi no komunālo pakalpojumu uzņēmumiem nesaņēma nevienu santīmu. Tas viss arī līdz šim bijis uz iedzīvotāju pleciem, tāpēc arguments, ka iedzīvotājiem tiešo maksājumu dēļ paaugstināsies tarifi, ir uzpūsts.»

Arī Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas (LNPAA) valdes priekšsēdētājs Ģirts Beikmanis uzskata, ka lielu atšķirību savos naudas makos dzīvokļu īpašnieki nejutīs, jo arī namu apsaimniekotāji iekasē starpniecības maksu par rēķinu administrēšanu. S. Dolgopolovs norāda, ka komunālo pakalpojumu sniedzējiem nāktos vien paplašināt esošās datubāzes, savukārt ūdens piegādes uzņēmumiem - arī organizēt skaitītāju rādījumu centralizētu nolasīšanu, tādējādi iedzīvotājiem vairs nebūtu pamata bažīties, vai kāds negodprātīgs apsaimniekotājs nešmaucas. Tieši dzīvokļu īpašnieku pasargāšana no negodīgiem apsaimniekotājiem ir likuma grozījumu galvenais mērķis. Arī paši namu apsaimniekotāji atzīst, ka daļa iedzīvotāju lielos parādos iekūlušies negodprātīgu pārvaldnieku dēļ, kas par pakalpojumiem saņemto naudu nav pārskaitījuši to sniedzējiem, taču pēc tam, kad ēku pārņēmis jauns apsaimniekotājs, nevēlas vai nespēj atļauties rēķinus samaksāt otrreiz. Ģ. Beikmanis piebilst, ka tiešie maksājumi likvidētu absurdo kārtību, ka komunālo parādu problēma gulstas uz kaimiņu, nevis «komunāļu» pleciem.

Savukārt D. Kalniņa pauž viedokli, ka SIA Rīgas ūdens pienākums ir piegādāt ūdeni, nevis organizēt parādu atmaksu: «Protams, nevienam negribas risināt šīs sāpīgās parādu problēmas, bet tas ir jādara apsaimniekotājam - uz to viņam ir pilnvaras, un tam viņam ir paredzēta nauda.»

Vairāki rēķini

Vienīgais trūkums tiešo norēķinu gadījumā dzīvokļu īpašniekiem būtu tas, ka vienota rēķina vietā viņi saņemtu vairākus. Savukārt komunālo pakalpojumu sniedzējiem jaunā kārtība sagādātu daudz vairāk raižu - bez rēķinu administrēšanas sistēmu ieviešanas viņiem būtu jāalgo arī papildu juristi savu interešu pārstāvniecībai parādu piedziņas procesos. Ģ. Beikmanis skaidro, ka šobrīd individuālo parādnieku lietas tiesās tiek skatītas vienoti pēc apsaimniekotāja iesniegtā rēķina, taču pārmaiņu gadījumā tas notiktu par katru pozīciju atsevišķi. «Parādniekiem raksturīgi nemaksāt ne par vienu pakalpojumu, tāpēc parāds uzkrājas vienlaikus gan par siltumenerģiju, gan ūdeni, gāzi un apsaimniekošanu,» novērojis LNPAA valdes priekšsēdētājs.

Paredzēts, ka grozījumi spēkā stāsies janvāra vidū, bet tajos būs noteikts pusotra gada pārejas periods, kura laikā dzīvokļu īpašniekiem jāizvēlas, kā norēķināties par komunālajiem pakalpojumiem, - tiešā veidā ar to sniedzējiem vai izmantojot namu pārvaldnieku pakalpojumus. Izmaiņas attiecas uz maksu par apkuri, ūdeni un kanalizāciju, atkritumu izvešanas pakalpojumiem un koplietošanas vajadzībām paredzētās elektroenerģijas nodrošināšanu dzīvojamai mājai, par ko līdz šim ticis saņemts vienots - nama pārvaldnieka sagatavots - rēķins. Pārejas periodu veidos trīs posmi - līdz pavasarim visi iepriekš minēto komunālo pakalpojumu sniedzēji sagatavos piedāvājumus par turpmāko norēķinu kārtību un iespējamo komisijas maksu un informēs par to savus klientus. Tālāk stafeti pārņems namu pārvaldnieki, kas organizēs iedzīvotāju kopsapulces, kurās viņi balsojot izlems - turpināt izmantot starpniecības pakalpojumus vai maksāt tieši. Paredzēts, ka izmaiņu gadījumā jaunā kārtība spēkā stāsies no nākamā gada sākuma.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?