Novērtējot apstākļus
Dārzu iekārtotāja Baiba Jurkalne pirms zāliena sēšanas vispirms iesaka novērtēt vietu. Dominē triju veidu zālienu sēklu maisījumi - ēnainām vietām, teritorijām, kurās ieplānota liela slodze (sportošana, mājdzīvnieki), skaistumam.
Protams, katrs pats var veidot savu zālienu, jaucot auzenes, smilgas, skarenes, airenes, timotiņu, āboliņu (tas ir agresīvs augs un, ja maisījumā dominēs, drīz vien pārņems mauriņu) un citas zāles, bet labāk izvēlēties jau gatavus maisījumus.
Daudzviet māju saimnieki grib pa logiem skatīties uz košu pļavu, un tiek sētas gan magones, gan rudzupuķes, bet puķu pļava ir skaista tikai kādu pusmēnesi, pēc noziedēšanas tā tik un tā būs jāpļauj.
Vissvarīgākais un darbietilpīgākais process ir zemes sagatavošana un izlīdzināšana. Ja augsne ir smaga un mālaina, būs nepieciešama smilts. Ja teritorijā būs bedres, lietus laikā tur krāsies ūdens un zāliens tiks bojāts. Ja zemes virsma ir nelīdzena, ir sarežģītāk zālienu pļaut. Augsni sablietē (vislabāk to izdarīt ar speciālu rulli), jo zālienam jāaug uz stingras pamatnes.
Baiba Jurkalne neiesaka zālienu sēt pieneņu ziedēšanas laikā (nu tas jau ir pagājis). Pēc pieredzes un Mēness kalendārā skatoties, viņa zina teikt, ka labvēlīgs laiks zāliena sēšanai ir jauna mēness fāzē. Zālienu var sēt vēl septembrī, bet vēlāk gan ne. Pirmo reizi sējot zālienu, augsnē pirms tam iestrādā minerālmēslojumu ar zemu slāpekļa sastāvu, jo zālītei vispirms jāizveido stabila sakņu sistēma. Kompleksos minerālmēslus (apmēram trīs reizes sezonā) varēs lietot pēc tam.
Sēklas jācenšas izsēt pēc iespējas vienmērīgāk. Tās ierušina ar grābekli, un vēlreiz teritoriju noblietē. Tagad, kad ir sauss laiks, sējumu laista vismaz reizi dienā. Pēc divām nedēļām zālīte jau būs sadīgusi. Šogad sētajā zālienā diemžēl Jāņus svinēt nevarēs, zāle tā pa īstam būs ieaugusi tikai pēc pāris mēnešiem. Pirmā pļaušana ir atbildīgs brīdis, jo tai jābūt saudzīgai, lai neizrautu jauno zālīti. Ja ir izkapts un prasme ar to rīkoties, pirmo reizi pļauj ar to. Dārza pļaujmašīna var būt ar elektrību darbināma (nelielai teritorijai ap māju), ar benzīnu vai akumulatoru.
Zāliena atjaunošana
Pirmie pavasara darbi iekoptā zālienā jau paveikti - aerācija, mēslošana un pļaušana. Mauriņam patīk, ja to apčubina. Ar aeratoru to izsukā, izplucina sūnas, atmirušos zāles stiebrus u. c. Nelielās platībās zāli var dziļi izsukāt ar metāla grābekli, kam asi zari. Pret sūnām jālieto īpaši dzelzi saturoši zāliena mēslojumi. Intensīvas zāles augšanas laikā zāliens jāpļauj ik pēc četrām piecām dienām. Darbs veicas ātrāk un kvalitatīvāk, ja zāli savāc pļaujmašīnas grozā, taču, atstāta teritorijā, tā jauki smaržo. Sasmalcināto zāli var uz kādu brīdi atstāt, bet, kad tā izžuvusi, tā noteikti jānogrābj. Vasaras otrajā pusē zālienu pļauj vienu reizi nedēļā. Optimālais zāles garums - no trim līdz pieciem centimetriem. Baiba Jurkalne atgādina, ka zāle ir dzīva, tā vairojas un lien virsū puķēm, dobēm, celiņiem un laiku pa laikam teritorija jāpārstaigā ar lāpstu, lai neļautu zāliena kontūrai izplūst.
Vislielākais perfekta mauriņa bieds ir nezāles. Ja pienenes nopļauj ziedos, ies bojā arī sēklas. Pieneņu iznīcināšanai ir arī īpašs duramais. Zāliens vasarā jāmēslo. Slāpeklis dos skaistu zaļumu, fosfors stiprinās saknes, kālijs palīdzēs pārziemot.
Viens, divi - gatavs
«Ja vajag skaistu mauriņu uzreiz un tūlīt, var ieklāt jau gatavas zāliena joslas - paklājzālienu,» iesaka B. Jurkalne. Izmaksu ziņā tas gan ir aptuveni divas reizes dārgāks par tradicionāli ieaudzēto. Dažviet Rīgas parkos, piemēram, Esplanādē, ar to atjauno zālienu. Paklājzāliens būs drošs staigāšanai pēc trim nedēļām, sētais zāliens - pēc pāris mēnešiem. Turklāt paklājzāliens ir glīts, bez nezālēm, ar skaisti izveidotu sakņu velēnu.
Ja var atļauties paklājzālienu, arī tā ieklāšana jāuztic profesionāļiem. Pēc ieklāšanas svarīgākais ir bagātīgi aplaistīt, jo īpaši sausā laikā. Zālienu ruļļos ieklāj dārzā, kur ir slīpums, izveidots reljefs. Kad zāliens ieaudzis, kopšana neatšķiras no tradicionālā varianta. Tāpat būs jāpļauj, jālaista un jāmēslo. Vēlāk parādīsies arī nezāles.