Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +4 °C
Viegls lietus
Sestdiena, 28. decembris
Inga, Irvita, Ivita, Ingeborga

Kuš! Sikspārņi ziemo!

Sikspārņi ir īpatnēji skaisti un mazliet noslēpumaini dzīvnieki, par tiem klīst leģendas un vēsta dažādi ticējumi. Vasaras vakaru krēslā to švīksti un spalgās balstiņas reizēm liek satrūkties, bet vienlaikus ir interesanti vērot šos radījumus. Iestājoties vēsam laikam, pie mums Latvijā šos dzīvniekus gaisā nesastapsim - daļa devušies sildīties dienvidu saulītē, citi paslēpušies alās, bēniņos vai pagrabos. Lai neapdraudētu sikspārņu ziemas miegu un varbūt pat dzīvību, tos nedrīkst traucēt, Dabas Dienai stāsta LLU asociētais profesors., Dr. biol. Gunārs Pētersons.

Guli, guli, fledermausi!

Sikspārņi ir vienīgie zīdītāju klases dzīvnieki, kuri pielāgojušies lidošanai. Sikspārņu kārta iedalās dižsikspārņu (Megachiroptera) un sīksikspārņu (Microchiroptera) apakškārtās. Sikspārņi mīt gandrīz visā pasaulē, izņemot Antarktīdu un tālākos ziemeļu reģionus. Dižsikspārņi ir izmēros prāvi dzīvnieki, kuri dzīvo tropos un subtropos un lielākoties ir augļēdāji. Sīksikspārņi ir izmēros nelieli dzīvnieki, kuriem kopīga īpašība ir spēja izmantot orientācijai pašu raidīto ultraskaņas saucienu atbalsis. Sīksikspārņu ēdienkarte ir ļoti daudzveidīga, sākot ar augļiem un putekšņiem, beidzot ar citu siltasiņu dzīvnieku asinīm (dažas sugas Dienvidamerikā un Centrālamerikā - no šejienes arī mīts par sikspārņiem vampīriem). Vairums sīksikspārņu ir kukaiņēdāji, vēsta vietne Dabas dati. Latvijā pavisam sastopamas 16 sikspārņu sugas, bet ziemot paliek deviņas. Tie mēdz iekārtoties uz guļu oktobra sākumā un, karājoties ar galvu uz leju pie griestiem, sijām, nišām, uzturas izvēlētajā «guļamistabā» līdz martam vai aprīlim. Ziemas guļas laikā sikspārņi ievērojami pazemina vielmaiņu, atdziestot līdz apkārtējās vides temperatūrai, parasti tie ir daži grādi virs nulles. Dažreiz tie pamostas, maina guļvietu un izkustas, tomēr pārāk liela aktivitāte un traucēšana var veicināt uzkrāto tauku rezervju pārlieku ātru iztērēšanos un dzīvnieki var iet bojā. Lielākoties sikspārņi izvēlas vietas, kas nav cilvēkiem pieejamas, taču ir sugas, kas ziemo visparastākajos pagrabos, kur tiek glabāti dārzeņi, kompoti un ievārījumi un kurus cilvēki apmeklē regulāri. Visbiežāk tur sastopams ziemeļu sikspārnis, ūdeņu naktssikspārnis, brūnais garausainis un Latvijā kopumā ļoti reti sastopamais Eiropas platausis. Ziemojoši sikspārņi ir lēni, pat sastinguši, un tie nespēj bēgt, tādēļ ir apdraudēti. Ja pamanāt savā pagrabā vai bēniņos dzīvnieku, netrokšņojiet, netraucējiet to un nespīdiniet virsū gaismu! Sikspārņi nav bīstami cilvēkiem - tie neuzbrūk, nemēģina iepiņķerēties matos, nekož, ja tos neņem rokās. Sikspārņiem nav parazītu vai slimību, izņemot retus gadījumus, kad tie var būt trakumsērgas nēsātāji, bet, ja tos neaiztiek, tie neuzbrūk un neinficē cilvēku. Dzīvnieki netaisa alas un midzeņus, neposta ēku konstrukcijas, kā arī nemielojas ar cilvēku savāktajiem dārzeņu krājumiem, tādēļ kā ziemas sezonas apakšīrnieki ir pilnībā nekaitīgi. Visas sikspārņu sugas ir aizsargājamo sugu sarakstā, un to ziemas guļas traucēšana ir aizliegta ar likumu! Tādēļ, kaut arī latviešu tautas ticējumos un pieburšanā sikspārņa, saukta arī par lēli, kauliņiem un asinīm ir maģiska loma, nevajag mēģināt tos noķert un dot nolūkotajam puisim vai dāmai, lai dabūtu to par laulātu draugu... Ja redzat vakaros sikspārņus lidojam - būs jauks laiks. Bet, ja tie lido zemu - būs lietus.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Pētīs migrāciju

Rucavas novada Papē Ornitoloģisko pētījumu centrā rudens migrācijas sezonā darbojās pasaulē pirmais speciāli sikspārņu ķeršanai izveidotais lielizmēra murds, kas ļāva gredzenot ievērojamu skaitu šo lidojošo zīdītāju un tādējādi iegūt vērtīgas ziņas par to migrācijas ceļiem un ziemotnēm, ņemot vērā, ka dažādu sugu īpatņi lido atšķirīgos augstumos.

Murds izveidots, Latvijas Universitātes (LU) Bioloģijas institūtam sadarbojoties ar Berlīnes Leibnica institūtu dzīvnieku pētījumiem nebrīvē un savvaļā (Leibniz-Institut fᅢᄐr Zoo- und Wildtierforschung).

Turpmākajos piecos gados šo murdu izmantos zinātnieki no LU Bioloģijas fakultātes, Berlīnes Leibnica institūta, kā arī LLU Veterinārmedicīnas fakultātes.

Pape ir unikāla, jo šeit vērojams tā dēvētais pudeles kakla efekts, kad dienvidrietumu virzienā migrējošo putnu un sikspārņu straume koncentrējas šaurā sauszemes joslā starp Baltijas jūru un Papes ezeru.

Šoruden tika konstatēti 1710 īpatņi no 10 dažādām sikspārņu sugām. Pētniekus interesē virkne neskaidru jautājumu. Piemēram - vai migrācijas laikā sikspārņi, līdzīgi kā putni, enerģiju smeļas tauku rezervēs vai arī intensīvi barojas pārlidojumu laikā, medījot kukaiņus? Vai migrācijas laikā sikspārņa fizioloģiskais stāvoklis, piemēram, imūnsistēma, atšķiras no tā, kāds tas ir vasarā?

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?