Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Trešdiena, 25. decembris
Stella, Larisa

Labie puiši, kam grib sekot

Igaunijas Reformu partija (IRP) pie varas spējusi noturēties jau teju 15 gadus un savās rindās pulcējusi vairāk nekā 10 000 biedru. Partiju Igaunijā slavē gan politologi, gan žurnālisti, saucot to par rietumnieciski orientētu un profesionālāko ekonomikas jautājumos. «Ja tu esi igaunis un nedomā, ka Kremlis un Putins ir labākais, kas ar tevi var notikt, tad tev ir jābalso par Reformu partiju, jo tā dos divas lietas.

Pirmkārt, vari būt drošs, ka ekonomikā viss būs kārtībā, otrkārt, ar šo partiju valdībā nav jāuztraucas par Krieviju, jo tā ieturēs rietumniecisko līniju,» partijas popularitātes fenomenu Dienai raksturo Tallinas Tehniskās universitātes Valsts tiesību katedras lektors politologs Agu Ūdeleps.

Pašlaik IRP kļuvusi par piemēru vairākiem Latvijas politiskajiem spēkiem. Vienotība jau paziņojusi, ka savu partijas dibināšanas līguma parakstīšanu rīkos pie Igaunijas robežas Valkā, uzaicinot uz kongresu arī IRP pārstāvjus, kuru pieredzi tā vēloties pārņemt. Savukārt eksprezidents Valdis Zatlers, iespējams, ne bez tīša prāta no igauņiem aizlienējis savas jaunizveidotās Zatlera Reformu partijas nosaukumu.

Salīdzinājumā ar Latvijas politisko vidi IRP ir fenomenāla ar to, ka 15 gadu laikā, kopš tā bez izņēmuma bijusi visās valdībās, spējusi saglabāt godīgas politikas īstenotājas tēlu. «Iespējams, dažreiz pieļautas kļūdas, bet viņi ir godīgi un nav korumpēti. Viņi skaitās labie puiši,» sacīja A. Ūdeleps. IRP Igaunijā bieži dēvē par baņķieru partiju, jo starp tās izveidotājiem ir arī bijušais Igaunijas Bankas prezidents, tagadējais eirokomisārs Sīms Kallas, lai gan nozīmīgu lomu spēlējuši arī kultūras darbinieki. Kopš dibināšanas 1994. gadā partija bijusi stabili populāra, bet 2007. gada vēlēšanās tā līdz ar tagadējā premjerministra Andrusa Ansipa kļūšanu par partijas līderi piedzīvoja izrāvienu un uzvarēja. Laikraksta Eesti Pᅢᄂevaleht politiskais komentētājs Raimo Pūms skaidroja, ka reformētāju panākumus nodrošinājis viņu pragmatisms, centriskums un uz ekonomiku orientētā politika, kamēr citas partijas vairāk pievērsušās margināliem jautājumiem. Ne mazāk svarīgi ir tas, ka partijas biedru vidū svarīgākajos jautājumos nav bijis lielu domstarpību. «Protams, ir arī atšķirīgi uzskati, bet viņi iekšēji tiek ar to galā un demonstrē vienotu nostāju, sākot ar premjerministru, ministriem un beidzot ar parlamenta deputātiem un partijas biedriem,» sacīja R. Pūms.

«Agrāk vai vēlāk viņi tomēr nonāks opozīcijā - mēs dzīvojam demokrātijā, kur tas ir neizbēgami. Tad būs ļoti interesanti pavērot, kā šie cilvēki, kas tik ilgi bijuši pie teikšanas, spēs iejusties jaunajā lomā. Bet pagaidām domāju, ka lielākais izaicinājums reformistiem ir nekļūt pašapmierinātiem, cerot, ka partijas labie laiki turpināsies vienmēr,» piebilst R. Pūms.

Kā atzina A. Ūdeleps, arī vairākumam igauņu šķiet, ka politika ir kas netīrs. Korupcijas skandāli salīdzinoši bieži skāruši Tallinas domi, kurā valda Edgara Savisāra Centra partija. «Kādu laiku mēs pat jokojām - avīzēm pirmajās lappusēs jāziņo nevis par kārtējo korupcijas skandālu Tallinas domē, bet gan par tām dienām, kad neviens no turienes neiznāk roku dzelžos,» joko A. Ūdeleps.

Tomēr šādi gadījumi neattur igauņus no stāšanās partijās. Trīs lielākajās Igaunijas partijās biedru skaits svārstās ap 10 000, savukārt Latvijas lielākajā partijā LPP/LC ir tikai 3845 biedri, bet pārējo Saeimā iekļuvušo partiju biedru skaits nepārsniedz 3000. «Ja salīdzina ar somiem, un to mēs darām bieži, tad partija ar 10 000 biedru vairāk atgādina nelielu reģionālu partiju,» norāda A. Ūdeleps un piebilst, ka Igaunijā ir ļoti stipras nevalstiskās organizācijas, kurām ir daudz vairāk biedru. «Partijas kļuva ļoti ieinteresētas biedru skaitā un jaunu cilvēku piesaistīšanā pirms pieciem sešiem gadiem,» atceras R. Pūms. Piemēram, IRP ilgu laiku bijuši tikai daži tūkstoši biedru.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Igaunijas Reformu partija Partijas Igaunijā un La

Dibināta 1994. gadā, apvienojoties Igaunijas Liberāldemokrātiskajai partijai un Igaunijas Centrālās bankas prezidenta Sīma Kallasa domubiedru grupai.
S. Kallass ilgus gadus bijis arī partijas vadītājs, bet pirms sešiem gadiem šo amatu pārņēmis tagadējais Igaunijas premjers Andruss Ansips. S. Kallass pašlaik ir Eiropas transporta komisārs un Reformu partijas goda priekšsēdētājs.
Citi partijas līderi ir finanšu ministrs Jirgens Ligi un ārlietu ministrs Urmass Paets, kuri partijā darbojas kopš tās dibināšanas, kā arī vides ministre Keita Pentusa.
Partija iestājas par zemiem nodokļiem biznesam, cilvēku personīgās brīvības neaizskaramību un toleranci.
Igaunijas Reformu partija 1995. gada vēlēšanās ieguva 19 vietu parlamentā; 1999. gada vēlēšanās - 18 vietu; 2003. gadā - 19 vietu; 2007. gadā - 31 vietu, savukārt 2011. gadā - 33 vietas.
Partijas ietekmes pieaugums sācies ar A. Ansipa kļūšanu par partijas valdes priekšsēdētāju, kad arī sācies straujš biedru skaita pieaugums. Sākotnēji partija apvienojusi tikai dažus tūkstošus cilvēku, bet tagad viņu skaits sasniedzis 10 020.

Igaunijas parlamentā bez Reformu partijas (10 020 biedru, 33 vietas parlamentā) pārstāvēta arī konservatīvā Pro Patria un Res Publica apvienība (9497 biedri, 23 vietas), Edgara Savisāra vadītā Centra partija (12 556 biedri, 26 vietas) un Sociāldemokrātu partija (3828 biedri, 19 vietu).
Šīs četras partijas kopā apvieno 29 901 biedru jeb 2,23% Igaunijas iedzīvotāju. Salīdzinājumam: pieci Latvijas Saeimā ietilpstošie politiskie spēki kopā apvieno 15 085 biedrus jeb 0,79% Latvijas iedzīvotāju.
Latvijas Saeimā ar visvairāk deputātu mandātiem - 33 - pārstāvētās Vienotības partijām Jaunajam laikam, Pilsoniskajai savienībai un Sabiedrībai citai politikai kopā ir nedaudz vairāk par 2700 biedriem. Saskaņas centrā (29 vietas parlamentā) ietilpstošajai partijai Saskaņa* ir 2479 biedri. Zaļo un Zemnieku savienībā (22 deputāti Saeimā) ietilpstošā Centriskā partija Latvijas Zemnieku savienība apvieno 1520, Latvijas Zaļā partija - aptuveni 600, Liepājas partija - 321, bet Latvijai un Ventspilij - 268 biedrus. Nacionālās apvienības (7 deputāti Saeimā) partijām Tēvzemei un brīvībai/LNNK ir 1739 biedri, Visu Latvijai! - 348. Visvairāk biedru ir Par labu Latviju! (8 vietas Saeimā) partijām - LPP/LC apvieno 3845 biedrus, bet likvidējamā Tautas partija - 1179.
*Par pārējām Saskaņas centrā ietilpstošajām partijām dati nav pieejami.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?