Ilgi evakuējas zirņi
Gastroenterologs profesors Anatolijs Danilāns gan mierina, ka nevienam vēl kuņģis no ēšanas nav pārplīsis. Esot cita lieta, kas var piemeklēt negausīgu ēdāju, - «var novemties, var caureja piemesties». «Pārēšanās svētkos nav liela nelaime,» viņš saka, «bet, ja šādu izlaidību sāk atļauties vai ik dienu, tad gan varot iedzīvoties asinsvadu un citās kaitēs».
Ko teiks kuņģis, ja pēc sēnītēm uzēdīsim štovētus kāpostus? «Ēdiet visu, kas patīk un garšo,» vienisprātis ir aptaujātie eksperti. Nav rekomendāciju, kā sevi paglābt no «kuņģa streika», ir tikai viens ieteikums - ēdiet ar mēru! «Starplaikos padziediet un ar meitām padancojiet,» iesaka Danilāns. «Aizstaigājiet uz mežu,» izkustēties aicina dietoloģe Lolita Neimane. Tomēr dūšai, lai «skuķi uzaicinātu uz danci», nevajagot aizrauties ar grādīgiem dzērieniem. «Esmu pret alkohola lietošanu,» saka Danilāns, jo, «ja alkohols iekšā sagrūsts», veselība un svētku prieks varot sašķobīties pamatīgi.
Lai nepārēstos, šķīvī jāliek mazāk ēdiena, nekā plānots notiesāt, - iesaka dietologs un gastroenterologs Edgars Bodnieks. «Ja ēdam treknus gaļas ēdienus, kā piedevu labāk izvēlēties dārzeņus. Jāatceras, ka no organisma ilgi evakuējas zirņi. Lai būtu mērenā komfortā, tie jāēd mazāk. Vakarā pēdējā maltīte jābauda divas stundas pirms gulētiešanas,» iesaka Bodnieks.
Ja tomēr kuņģi spiež
Ja tomēr gadās pārvērtēt savas spējas, ir divi paņēmieni, kā ar ēdienu tikt galā, - ar mokām vai vieglu sajūtu, lietojot zāles, bet rezultāts būs viens - resnāks kļūsi tik un tā, brīdina Danilāns. Viegluma sajūtu var panākt, dzerot tējas. Laba ir piparmētru tēja, iesaka Rīgas Stradiņa universitātes profesore Vija Eniņa. To var dzert pirms ēšanas vai arī pēc un maltītes laikā Ziemassvētku punša vietā. Piparmētru tēja veicinās gremošanu. Ar tādām pašām īpašībām ir ingvera tēja. Ja mājās nav ne ingvera tējas, ne piparmētru, līdzēt var ķimenes. «Tās vienkārši uzgrauž tik daudz, cik uz naža gala, un uzdzer ūdeni. Un kuņģim kļūs labāk,» saka Eniņa.
Tomēr, ja kāds zina, ka viņam ir gremošanas traucējumi, tomēr pārkāpj strikti noteikto diētu, slimības saasinājuma dēļ var nākties meklēt ārsta palīdzību. «Var gadīties, ka Ziemassvētku vēderprieku dēļ pirmo reizi dzīvē rodas žultsakmeņu lēkme vai aizkuņģa dziedzera iekaisums,» stāsta ģimenes ārste Ilze Aizsilniece. Sāpes šajos gadījumos ir tik neciešamas, ka jālūdz mediķu palīdzība. Viņasprāt, medikamenti pirms svinībām veselam cilvēkam nebūtu jālieto. Tos iesaka pacientiem, kam jau ir diagnosticēta kāda slimība. Svarīgākais ir saprast, ka nevieni vēdersvētki, kuru dēļ pēc tam jāārstējas, nav tā vērti.