Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +4 °C
Viegls lietus
Pirmdiena, 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde

Latvietes ļaujas pārdoties

Fiktīvas laulības kļuvušas par izplatītāko cilvēku tirdzniecības formu, kas skar Latvijas iedzīvotājus, norāda Iekšlietu ministrijas (IeM) Nozares politikas departamenta direktors Dimitrijs Trofimovs, piebilstot, ka tās ir bīstamas, jo vairumā gadījumu upurus pakļauj arī piespiedu prostitūcijai.

Pārsteigums par sodu

Visbiežāk latvietes par sievām apmaiņā pret naudu kļūst Īrijā, Lielbritānijā un Kiprā, bet upures portrets ir sieviete vecumā līdz 25 gadiem, no mazpilsētas, ar vienu vai diviem nereģistrētās attiecībās dzimušiem bērniem, kura atvases audzina pati, norāda biedrības Patvērums Drošā māja juriste Gita Miruškina: «Tieši Latvijas ekonomiskā situācija pamudina sievietes spert neapdomīgus soļus, jo viņām nav darba un ir jāgādā par sevi un bērniem.» Maldinošie vilinājumi mēdzot būt tik labi, ka sievietes nespēj no tiem atteikties un fiktīvas laulības ar Pakistānas, Indijas, Bangladešas vai kādas citas Āzijas vai Āfrikas valstspiederīgajiem redz kā vienīgo glābiņu.

Ar sieviešu vervēšanu, lai viņas izprecinātu trešo valstu pilsoņiem, parasti nodarbojas organizētas grupas, kurās iesaistīti gan Latvijas, gan ārvalstu pilsoņi, Dienai atklāj Valsts policijas (VP) Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes Cilvēku tirdzniecības un sutenerisma nodaļas priekšnieks Armands Lubarts. Pērn Latvijā par fiktīvo laulību organizēšanu uzsākti septiņi kriminālprocesi, bet šogad - jau pieci. Nereti aizdomās turamās personas ir pārsteigtas par tām draudošo cietumsodu, jo nav informētas, ka kopš pērnā pavasara Latvijā par fiktīvo laulību organizēšanu vai šāda pakalpojuma piedāvāšanu draud kriminālatbildība.

Pārdodas pašas

IeM speciālisti norāda uz vēl kādu satraucošu tendenci - jaunas sievietes bez vervētāju starpniecības apvienojas grupās un kā tūristes ierodas Rietumeiropas valstīs, kur sniedz seksuālos pakalpojumus. Taču šajās darbībās nav nozieguma sastāva, tāpēc to iespējams novērst tikai ar preventīvu darbu. Pēc policijas rīcībā esošās aptuvenās informācijas, uz Eiropas valstīm, lai nodarbotos ar prostitūciju, katru mēnesi izbrauc vairāk nekā simts sieviešu, turklāt pārsvarā atkārtoti.

Nabadzība, naivums, neizglītotība, informācijas trūkums - šie, pēc IeM Nozares politikas departamenta vecākās referentes Lāsmas Stabiņas domām, ir galvenie iemesli, kāpēc cilvēki kļūst par suteneru, fiktīvo precinieku vai izkalpinātāju upuriem: «Pat ja cilvēks tiek pārdots uz ārzemēm un viņam tur tiek atņemta pase, ir daudz iespēju, kā izrauties. Diemžēl upuri bieži pakļaujas ne tik daudz fiziskiem, kā psiholoģiskiem ierobežojumiem. Piemēram, tic pāridarītāja teiktajam, ka sūdzēšanās policijā situāciju darīs vēl ļaunāku, jo «tur visi ir savējie», vai arī tiek turēti parādu važās.» Lai gan speciālisti norāda, ka bērnu tirdzniecība vairs netiekot novērota, šā gada februārī Skotijā no verdzības apstākļiem izglābta 14 gadu veca latviete.

«Tirgus placis» - internets

«Šodien galvenais tirgus laukums ir internets, kur cilvēki jūtas neierobežoti un nesodāmi. Tā ir galvenā vieta, kur tiek vervēti upuri cilvēku tirdzniecībai, prostitūcijai un fiktīvajām laulībām, tāpēc internets policijai kļuvis par svarīgu darba lauku,» atzīst A. Lubarts, kura pārraudzībā cilvēktirdzniecību un sutenerismu Latvijā apkaro 20 likumsargu. Gada sākumā valdība atbalstīja Cilvēku tirdzniecības novēršanas pamatnostādnes 2014.-2020. gadam, kuru ietvaros plānots organizēt sabiedrības informēšanas kampaņas, kā arī apmācīt policistus, robežsargus, prokurorus, tiesnešus, sociālos darbiniekus un konsulārās amatpersonas.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Fiktīvās laulības

Kopš 2004. gada Latvijas pilsones Īrijā vien noslēgušas vairāk nekā 1000 fiktīvu laulību ar trešo valstu pilsoņiem.
Latvijas iedzīvotāji par cilvēku tirdzniecības upuriem visbiežāk kļuvuši Lielbritānijā, Īrijā, Nīderlandē, Grieķijā, Itālijā, Vācijā, Kiprā, Zviedrijā, ASV un Krievijā.
Valsts apmaksātu rehabilitāciju kopš 2007. gada saņēmuši 74 cilvēktirdzniecības upuri. Šogad LM budžetā tam atvēlēti 159 tūkstoši eiro.
Avots: IeM un VP

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Ātri pagatavojami ēdieni

Maltā gaļa trīs dažādās receptēs – pati par sevi, ar dārzeņiem un makaroniem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?